Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок)
НазваУроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок)
Дата канвертавання11.01.2013
Памер174.91 Kb.
ТыпУрок

Тема уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок)

Мета уроку: Узагальнення поняття рівняння, ознайомлення учнів з основними властивостями рівняння, формування вміння застосовувати властивості рівняння; формування знань про сім чудес світу.

Сприяти розвитку уваги, пам’яті, логічного та образного мислення учнів, пізнавальної діяльності.

Сприяти вихованню математичної культури запису та мови, культури поведінки учнів під час уроку.

Тип уроку: Урок-подорож.

Обладнання: Картки із завданнями, модель піраміди, друковані матеріали для уроку, ілюстрації до чудес світу

Хід уроку.

І. Організація класу (2 хв.).

Перевірка готовності учнів до уроку, записування в зошитах учнями дати, виду роботи; «реклама» теми уроку: квиток для подорожі часом, на якому вказані, дата, час відправлення, число 7, напис «Властивості рівнянь».

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку (1 хв.).

ІІІ. Вступна бесіда (2 хв.).

Вчитель математики:

Рівняння з однією змінною окремі люди вміли розв’язувати дуже давно. Єгипетські вчені майже 4 тис. років тому шукане невідоме число називали «ХАУ» (в перекладі – «купа»). У папірусі, який дійшов до нас, є така задача: купа та її сьома частина становить 19. Знайти купу. Мовою сьогодення задача зводиться до розв’язання відповідного рівняння: х + х=19.

Подібні задачі вміли розв’язувати вчені Стародавньої Греції, Індії, Китаю. Такі рівняння можете розв’язати і ви, шестикласники. Пригадаємо, що таке рівняння та як розв’язуються рівняння такого типу.

ІV. Актуалізація знань та вмінь (5 хв.).

 1. Робота на картках в парах: «Кольорові означення» з теми «Рівняння» (повторення визначення рівняння, кореня рівняння, що означає розв’язати рівняння. Учні усно складають за вказівкою ключових кольорів речення і записують поняття, означення якого утворилося при цьому).їх не існує;

позначені буквами;

рівність;

невідомі числа;

число;

що; А) -------------

знайти всі розв′язки; Б) -----------------

містить; В) -----------------

в рівнянні; Г) -----------------

або показати;

задовольняє рівняння;

Бесіда за результатами. ( а) рівняння; б)змінні; в) корінь; г) розв’язати рівняння)

 1. Коментоване розв’язування рівняння.

( х·(1 + ) =19; )

V. Мотивація вивчення нового матеріалу (1хв.).

А як бути з розв’язанням, наприклад, рівняння, у якого змінна Х одночасно знаходиться і в лівій частині, і в правій: ? Відповідь на це запитання ви отримаєте, склавши Магічний Кристал, що є ключем до розв’язання рівнянь. Тому наш урок пройде у вигляді подорожі до різних куточків світу, під час якої вам буде необхідно відшукати елементи цього Кристалу. А допоможе зробити цю подорож цікавою і пізнавальною ваш вчитель історії, присутній на цьому уроці.

VІ. Початок подорожі

 1. Єгипет(10 хв.).

Вчитель історії:

Скільки чудес на світі? Сім, це кожен знає. Ці славнозвісні чудеса описав у своїй «Історії» грек Геродот, котрого вважають «батьком» історії.

У давнину «чудом» вважалися усі єгипетські піраміди. Проте коли фараон Хеопс спорудив свою гігантську усипальницю, вона затьмарила собою усі інші.

Хеопс ще був дуже юним, майже хлопчиком, коли віддав наказ будувати свій загробний дім. Висота піраміди Хеопса така, що всередині міг би поміститися будь-який європейський собор. Напочатку вона сягала майже 150 метрів, довжина її похилої площини – близько 235 метрів, у основі – квадрат зі стороною, що дорівнює 230 метрам.

Ця велетенська піраміда складена з блоків вапняку, кожен з яких важить дві з половиною, а то й три тонни, аби її спорудити, таких блоків потрібно було 2 300 000. Вони так щільно підігнані один до одного, що між ними й леза не просунеш. Крім того, уся поверхня піраміди була опоряджена чудово відполірованими вапняковими плитами.

Можете собі уявити, скільки важила така споруда? Близько шести з половиною мільйонів тонн! Не кожний ґрунт міг витримати таку вагу, тому для будівництва вибрали скельне плато в пустелі. Спочатку ретельно готувалися до основного будівництва: протягом десяти років споруджували гігантську основу піраміди і дорогу, по якій у подальшому доставляли до місця будівництва кам’яні брили з каменоломень на березі Нілу. У цей підготовчий період було зайнято близько 5000 чоловік: архітекторів, художників, каменотесів. Саму піраміду споруджували 20 років, і в цьому небаченому будівництві брали участь вже понад сто тисяч робітників. Понад три з половиною тисячоліття велична усипальниця залишалася незайманою. Вважається, що першими порушили її спокій араби: у ІХ столітті син легендарного Гарун-аль-Рашида, по-варварському ламаючи одну зі стін піраміди, пробив тунель до поховальної камери, сподіваючись поживитися незліченними багатствами фараонів. Яким же було його розчарування, коли він виявив, що камера порожня.

Проте і протягом наступних століть жага пригод та багатства вабила сюди різних шибайголів. Деякі з них там і лишалися, оскільки знайти вхід у піраміду виявилося справою простішою, аніж вийти із неї.

Але найбільших втрат пірамідам завдали самі єгиптяни: із ХІІ століття населення Каїра почало використовувати білий камінь пірамід для будівництва власних осель. На початок ХІХ століття від блиску й пишноти піраміди Хеопса нічого не залишилося. Проте міцність прадавньої споруди була настільки великою, що протягом 47 століть у неї залишалася серйозно пошкодженою тільки верхівка, й таким чином піраміда стала на десять метрів нижчою – тепер її висота – 137, 2 метра.

Але й у такому вигляді піраміда Хеопса, вивищуючись над сипучими пісками, ось уже п’ять тисячоліть вражає людську уяву.

Вчитель математики:

І, як ви вже здогадалися, за першим елементом Кристалу ми відправляємось до Стародавнього Єгипту, бо, як стало відомо, необхідний нам елемент знаходиться в одній із пірамід, а в якій саме, треба дізнатись, пригадавши правила розкриття дужок. Підказка – найменше отримане число.

(Завдання на картках. Робота в групах по 4 учня; розв’язки завдань записуються в зошитах).

f:\малюнки_мультяшні\ландшафты\lands066.wmf 1. –(а – с- 7,4)+(-7,4 + с + а);

 2. –(9,4 – с) + (-с + 3,7);

 3. 5,3 + а – (а + 6,7)1 2 3


Самоперевірка: 1) 2с; 2) -5,7; 3) -1,4. Відповідь: 2 піраміда

Отже, потрапити треба до другої піраміди, але усередині неї влаштовано розгалужену мережу ходів, щоб завести непроханих гостей у пастки, а всі ходи замуровано. Ваша задача – знайти вірний вхід, розв’язавши анаграми і вибравши за вказівку зайве слово: СУБЕР, КАПУ, В'ЯЗОКОРЗ, НЯНВРІНЯ.(слова записані на гранях моделі піраміди ).

(Ребус, купа, розв’язок – назва коренів рівняння. Зайве слово: рівняння. За цим словом на відповідній грані всередині моделі учні знаходять прикріплений елемент Кристалу).


Перший елемент знайдено, але пояснення до його застосування написане незрозумілою мовою: Додо обобохох чочасостотинон рорівовнонянонноня момжожнона додододатоти ододноне йой тотежож сосамоме чочисослоло.

Знайдіть спосіб дешифрування та назвіть першу властивість рівняння. (Текст шифровки подано на дошці у роздрукованому вигляді).

(Після прочитаної учнями властивості вчитель наводить приклад застосування властивості: розв’язування рівнянь). х + 18 = 16; х-27 = 2;

х+ 18 +(-18)=16 + (-18); х-27+27=2+27;

х=-2. х=29.

 1. Вавилон (10 хв.).

Вчитель історії:

Загальновідомим чудом світу вважають «висячі сади» Семираміди, які вчені-археологи вважали поетичним вимислом прадавніх романтиків.

Легенда, а вслід за нею й описи стародавніх істориків стверджують, що вавилонський цар Навуходоносор ІІ, котрий жив у VІ столітті до нашої ери, влаштував «висячі сади» для своєї коханої дружини – перської царівни, яка надто сумувала у запилюженому й спекотному Вавилоні за зеленими пагорбами своєї батьківщини, і що ці сади за своєю красою не мали собі рівних у всьому тодішньому цивілізованому світі. Тут були зібрані рослини з близьких і далеких країн. Ведучи численні завойовницькі походи, Навуходоносор привозив до Вавилону не лише награбовані скарби, а й паростки екзотичних рослин. Сім терас, котрі піднімалися сходинками одна над одною й кожна з яких була своєрідним садом, становили найбільший і найвидатніший дендрарій стародавнього світу…

Вчитель математики:

Отже, за другим елементом Магічного Кристалу відправляємось до Вавилону у «Висячі сади» Семираміди. Пропуском до саду нам буде подолання 7 сходинок, піднятися по яких можна, вірно розв’язавши рівняння, використовуючи їх першу властивість.

(Коментоване розв’язування рівнянь, записаних на дошці, перевірка коренів за квітками-стіками з відповідями на звороті, 3учні по черзі працюють біля дошки, решта - в зошитах).d:\марина\картинки\клипард\normal_clipart.png

-14 d:\марина\картинки\клипард\normal_clipart.png


26 х+4,6= -9,4d:\марина\картинки\клипард\normal_clipart.png


х-24=2

Маємо другий елемент Кристалу, але запис знову зашифровано: будь який доданок можна переносити з однієї частини рівняння в іншу, замінивши його знак на пеларгонія роза олеандр традесканція ? лілія евхаріс жоржина нотокактус ? йорк.

Що сказано мовою квітів? (розшифрування правила(за першими буквами назв квітів), наведення вчителем прикладу застосування другої властивості рівняння ) 9х + 4 = 48 – 2х;

9х + 2х = 48 – 4;

11х = 44;

х = 44 : 11;

х = 4.

 1. Александрія (10 хв.)

А далі рушаємо на острів ФАРОС, де наприкінці ІІІ ст. до н. е. було збудовано гігантський маяк, що допомагав знаходити вірний шлях мореплавцям. Сподіваюсь, що він допоможе знайти вірний шлях до розв’язування рівнянь і вам.

Вчитель історії:

В основі споруди лежав квадрат зі стороною 30 метрів. Вважалося, що маяк вивищувався над землею на 130 метрів. Спочатку поставили 70-метровий куб, який дещо звужувався догори, на ньому – 35-метровий восьмикутник з круглою вежею, а вже на всьому цьому, власне, й містилася освітлювальна система. На вежі стояли колони, що підтримували конусоподібне склепіння маяка, а всю споруду увінчувала статуя Зевса. Маяк був оздоблений білим мармуром.

Всередині споруда була порожнистою, по цій шахті, очевидно, вився спіральний підйом, достатньо широкий, аби тут могли розійтися дві в’ючні тварини, які доставляли нагору паливо для маяка: смолу та олію, оскільки дерево коштувало дорожче.

Вчитель математики:

А дізнатися, що слугувало сигнальним вогнем маяка нам допоможе математичне доміно.


дз

8 8х-8=20-6х

4х=24+хка

7 0,6х-5,8=-0,8х+6,8
ер

2 9-4х=3х-40


5


ло

9 4,7-1,1х=0,5х-3,3(Доміно являє собою набір карток, які роздаються вибірково групі учнів одного рівня навчання (червоні – для учнів високого рівня навчання, жовті – для учнів середнього рівня й зелені – для учнів початкового та середнього рівнів навчання). Кожна картка розділена на дві частини. В лівій частині записана відповідь до попереднього завдання, в правій – завдання для наступного. Тому забезпечується певна наступність виконання вправ. Записи здійснюються окремими учнями на дошці, решта учнів працює в зошитах. Відпрацьовані картки складаються у послідовний ланцюжок, на оберненій стороні якого можна прочитати відповідь до поставленого запитання).

Вчитель історії:

Світло фокусувалося за допомогою увігнутого дзеркала, і це була перша в світі вежа із сигнальним вогнем.

Маяк простояв майже тисячу років, але в 796 році його зруйнував землетрус. Наприкінці ХV століття султан Кайт-бей спорудив на місці маяка фортецю, що стоїть і до цього часу.

Вчитель математики:

Успішно піднявшись спіральними сходами на верхівку маяка, ми отримуємо третій елемент Кристалу, зашифрований азбукою Морзе. Скористайтесь ключем та встановіть третю властивість рівняння.

Обидві частини рівняння можна


або

на одне й те саме число, що не дорівнює нулю.


КЛЮЧ:

А •­ Е И •­­­ П •­­• З ­­•• Б ­••• Х •••• Л •­••

С ••• Г ­­• Ж •­­ О ­­­ М ­­ Ф ••­• К ­•­ Р •­•

В •••­­ Ч­•­­ Т ­ Д ­•• І •• Н ­• У ••­­ Я ­­•­

Учні розшифровують властивість з роздрукованого аркушу, закріпленого на дошці,

вчитель наводить приклад на застосування властивості.

;-24х- 495 = 20х + 495;

-44х = 990;

х = 990 : 44;

х = 247, 5.

 1. Греція, Карія (30 хв.)

Вчитель історії:

Домашнім завданням кожній з трьох груп було скласти повідомлення або представити презентації про храм Артеміди в Ефесі, статую Зевса в Олімпії, Галікарнаський мавзолей. Отже, хто ж такий Зевс і куди він подівся, як намагався увіковічнити своє ім’я Геростат, яким був найперший мавзолей нам розкажуть представники від кожної групи (Відповіді учнів).

Вчитель математики:

Поскільки кращі атлети з усіх кінців Греції поспішали на свято в Олімпію – помірятися на честь Зевса силою, спритністю і швидкістю, то і ми спробуємо прийняти участь у так званих Олімпійських іграх. Пропоную естафету: на перших партах кожного ряду лежать кільця з рівняннями. Представники ряду змагаються в розв’язанні рівнянь, передаючи хід наступному гравцеві. Яка команда першою складе сучасний олімпійський символ (прикріплюється на дошці за допомогою двостороннього скотчу), та і виявиться переможницею. Але перед цим давайте утворимо Магічний Кристал і повторимо ті властивості, про які ми на уроці дізналися (складання Кристалу на дошці за допомогою двостороннього скотчу, обговорення властивостей), та зробимо розминку.Фізкультхвилинка:

Щось не хочеться сидіти:

Треба трішки відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки вбоки,

Руки вище підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти кілька раз,

До роботи, все гаразд.

Початок естафети.


х+3=5-2хх-5=3х-402,4=3х-4,23х+7=х+5
-18

3(х+3)=5-2х

17,52,2

2,2

-1


Відповіді до завдань:

Підведення підсумків.

Вчитель історії:

Домашнім завданням вам буде підготувати повідомлення про ще одне чудо світу, про яке саме – дізнаємось, розв’язавши кросворди (фронтально):


1
23


4
5 1. Із чого побудована піраміда? (вапняк)

 2. Хто облаштував «висячі сади»? (Навуходоносор)

 3. Чим слугувала піраміда фараонам? (усипальниця)

 4. На честь якого фараона названа найвеличніша піраміда? (Хеопс)

 5. Скільки терас було в садах Семираміди? (сім)1

2
3
4

5
6

7

8
9
 1. На чому сидів Зевс? (трон)

 2. Де жив Зевс? (Олімп)

 3. Хто створив статую Зевса? (Фідій)

 4. Ким був увінчаний скіпетр, який тримав Зевс? (орел)

 5. У вигляді чого було виготовлено пам’ятник? (статуя)

 6. Як по-іншому величали Зевса? (Громовержець)

 7. Хто стояв на долоні правиці Зевса? (Ніка)

 8. Який вінок увінчував голову царя богів? (олива)

 9. Хто заборонив олімпійські ігри? (Феодосій)

(Відповідь: Колос Родоський)

VІІ. Корекційна самостійна робота (10 хв.).

Щоб повернутися з подорожі, квитка у нас немає, тому лише справившись самостійно з наступними завданнями, ви узнаєте магічне слово, яке дасть Кристалу силу повернути нас.

Дидактична гра «SMS-ка». На дошці вивішуються «конверти»-стіки із записаними на них рівнянням (червоні для учнів достатнього і високого рівня навчання з обговоренням шляху розв’язку рівнянь, зелені – для учнів початкового та середнього рівнів). Учні самостійно розв’язують ці рівняння, під час перевірки результатів на зворотній стороні конвертиків, читають розрізнені склади слова-повідомлення; необхідно скласти правильно слово.

-6 (х+2)=4х-17


ня

7х= - 30+2х

ня


20-2х= 26+ х

від


2(3х+5)-3(4х-1)=11,8

від


0,2х+4,3= 0,4х-6,5

лен
лен


--

нов


6х-19=- х -10

нов


Відповіді до завдань: 0,5; 0,2; 0,4; -42; - 6; -2; 5,4; 1. (самоперевірка)

Шукане слово: відновлення або «ал-джабр». Саме так називав позбавлення від від’ємних членів рівнянь шляхом додавання до обох частин рівняння однакових членів математик із Середньої Азії ал-Хорезмі. Додаткову інформацію про нього ви можете підготувати до наступного уроку.

VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів (6хв.)

Учнівське резюме.

ІХ. Домашнє завдання.(3 хв.).

 1. Вивчити властивості, розв’язати рівняння (за підручником); намалювати власний Магічний Кристал.. Скласти історичну довідку про властивості рівнянь.

 2. Підготувати повідомлення про Колос Родоський.Криворізька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 110

Криворізької міської ради Дніпропетровської області

Інтегрований урок - подорож

з теми:

«Рівняння. Властивості рівняння.

Сім чудес світу»

Математика. Історія

6 клас


Вчитель математики

Бурба М. М.

ІІ категорія


Кривий Ріг

2008

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) icon«загальноосвітня школа 1 -111ступенів дитячий садок» Підготувала вчитель географії
Сім нових чудес світу — проект організований фондом «Нові сім див світу», який намагався об'єднати сім чудес стародавнього світу...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconУрок №2 Тема. Лінійні рівняння з однією змінною
Мета: узагальнення та систематизація знань учнів про лінійні рівняння з однією змінною, розвиток навичок колективної й самостійної...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconХімічні рівняння
М. В. Ломоносовим закону збереження маси речовин формувати в учнів узагальненні хімічні рівняння про речовини (на атомно-молекулярному...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconУрок на тему
Запропонуйте схему І рівняння реакцій, необхідних для одержання скла з кварцового піску, вапняку, соди, глини

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconУроку з громадянської освіти Для 3 класу Тема: Сім'я. Основні обов'язки в сім'ї
Формувати почуття духовної єдності поколінь. Виховувати повагу І любов до батьків, до рідної землі, до свого народу. На основі народного...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconРівняння. Розв’язування рівнянь. Розв’язування задач за допомогою рівнянь. Мета уроку
Якщо від невідомого числа відняти 188 І різницю поділити на 22, то дістанемо Знайдіть невідоме число

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconЗакону відповідних станів
Давайте уважніше розглянемо введений Ендрюсом критичний стан речовини. Нехай є рівняння Ван-дер-Ваальса

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconПлан-конспект уроку Тема уроку: «Білки: склад, будова, властивості»
Мета уроку: Ознайомити учнів із будовою, складом білків. Ознайомити учнів із властивостями білків

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconУрок 32, 33, 34
...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок) iconЗасвоєння нових знань. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів
Цілі уроку: ознайомити учнів із видами мутацій та їх класифікацією, розглянути основні мутагенні фактори

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка