Факультатыўныя заняткі ў 9 класе




НазваФакультатыўныя заняткі ў 9 класе
Дата канвертавання22.11.2012
Памер41.28 Kb.
ТыпДокументы
Факультатыўныя заняткі ў 9 класе


Тэма. Квадратныя ўраўненні

Мэта. Расшырыць гістарычныя і тэарэтычныя веды аб квадратных ураўненнях, абагуліць асноўныя метады рашэння квадратных ураўненняў;

садзейнічать развіццю матэматэматычнага кругазору;

выхоўваць адносіны да матэматыкі як да інструмента познання цэласнай карціны свету.

Ход занятку

  1. Арганізацыйны момант. Падрыхтоўка вучняў да ўрока. Санітарны стан класа. Тэма і мэта занятка.

  2. Гістарычныя звесткі (выступленні вучняў). 5хв

Упершыню квадратныя ўраўненні пачалі рашаць матэматыкі старажытнага Егіпта. Непоўныя квадратныя ўраўненні і прыватныя віды поных квадратных ураўненняў рашаць вавіланяне (каля 2 тысяч гадоў да нашай эры). Некаторыя віды квадратных ураўненняў, прыводзячы іх рашэнні да геаметрычных пабудаванняў, маглі рашаць старачытнагрэчаскія матэматыкі. Прыёмы рашэння ўраўненняў без звяртання да геаметрыі дае Дыяфант Александрыйскі (3 ст.). Спосаб рашэння поўных квадратных ураўненняў Дыяфант паказаў у кнізе “Арыфметыка”, якія не захаваліся. Формулы рашэння квадратных ураўненняў у Еўропе былі ўпершыню прыменены ў 1202 годзе італьянскім матэматыкам Леанарда Фібаначчы.

Агульнае правіла рашэння квадратных ураўненняў, прыведзеных да віду , было сфармулявана нямецкім матэматыкам М. Штыфелем. Міхель Штыфель (1487-1567) у 1544 годзе сфармуляваў агульнае правіла рашэння квадратных ураўненняў, прыведзеных да адзінаму кананічнаму выгляду пры ўсемагчымых камбінацыях знакаў і каэфіцыентаў в і с.

Франсуа Віет (1540-1603) вывеў формул квадратнага ўраўнення ў агульным выглядзе, аднак ён прызнаваў толькі дадатныя лікі.

Тарталя, Кардано, Бамбелі – італьянскія вучаныя, якія сярод першых у 16 стагоддзі ўлічываюць акрамя дадатных лікаў прызнаюць і адмоўныя карані.

Вывадам формулы рашэння квадратных ураўненняў агульнага вагляду займаўся Віет. Пасля прац нідэрланскага матэматыка Альберта Жырара (1595-1633), а таксама Дэкарта (1596-1650) і Ньютан (1642-1727),спосаб рашэння квадратных ураўненняў прыняў сучасны выгляд.

3.Паўтарэнне і абагульненне раней вывучанага матэрыялу 15хв

Прымяненне камп’юратнай тэхналогіі ( тэарэтычны матэрыял і прыклады заданняў у інтарактыўным рэжыме )

Успамінанне аб спосабах рашэння і даследвання квадратных ураўненняў:

  • Рашэнне няпоўных квадратных ураўненняў;

  • Па фомуле каранёў квадратнага ўраўнення;

  • Па тэарэме Віета.

Прывядзенне прыкладаў рашэння квадратных ураўненняў.


  1. Разляданне памылак пры рашэнні квадратных ураўненняў 10хв

Па правілах ператварэння ўраўненняў у раўназначнае яму ўраўненне вы ведаеце, што абедзве часткі ўраўнення можна множыць або дзяліць на адзін і той жа лік, адрозны ад нуля.

  1. Калі ўраўненне мае выгляд f(x)*q(x) = r(x)*q(x), то дзяленне абодвух частак на q(x), як правіла прыводзіць да страты каранёў.

Разледзім некалькі прыкладаў:

  1. Рашыць ураўненне: (х-4)(х+5) = 2(х-4).

Рашэнне. Нельга дзяліць на (х-4)!!!

а) (х-4)(х+5) - 2(х-4) = 0, б) прывесці да квадратнага

(х-4)(х+3) = 0,

х-4 = 0 або х+3 = 0,

х = 4 або х = -3

Адказ: -3; 4.

  1. Ураўненне выгляду можна замяніць раўназначнай сістэмай




q(x) ≠ 0


Можна сустрэць дробна-рацыянальныя ураўненні, якія прыводзяцца да квадратных.


2.Рашыць ураўненне: +

Рашэнне

Памножыўшы абедзве часткі ўраўнення на агульны множнік і замяніўшы зыходнае ўраўненне цэлым, атрымаем раўназначную сістэму ўраўненняў:

3(х+3) +3,

(х-3)(х+3) ≠0.

Рашыўшы сістэму, атрымаем: х = 3 або х = -3

х≠ 3, х≠ -3

Адказ: ураўненне не мае каранёў.


3.Рашыць ураўненне:

Рашэнне

Часта рашаюць так:

Адказ: -5;1. Правільны адказ: 1



  1. Не вылічваючы сапраўдных каранёў ураўнення , знайдзіце .

Рашаюць так: = - 2 = () -2*1 = .

Адказ: ¼

Але наша ўраўненне не мае сапраўдных каранёў, D<0.

Правільны адказ: значэнне не існуе.


5 Замацаванне і дадатковыя заданні 8хв

Рашыць ураўненні:

а) 4+6х=9-15х;

б) х(х-6)=3(108-2х)

в) (х+8)(2х -9)=2(х+8)

г) = 0


(рашэнне заданняў у групах)


Самаправерка


Рашэнне ўраўненняў:

а) 4+6х-915х=0 б) -6х -324 + 6х = 0

-5+21х=0 - 324 = 0

х(21-5х)=0 (х – 18)(х+18) = 0

х=0 або х=4,2 х=18 або х=-18

Адказ: 0; 4,2. Адказ: -18; 18.


в) (х+8)(2х -9)- 2(х+8) = 0 г) =0

(х+8)(2х-11) = 0 ≠ 0

х=-8 або х=5,5 ≠ 0

Адказ: -8; 5,5 Адказ: 5


  1. Вынікі занятка. Рэфлексія

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconФакультатыўныя заняткі па беларускай мове ў 6 класе Тэма
Ствараць умовы для павышэння матывацыі да вывучэння прадмета, цікавасці да беларускай мовы

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconФакультатыўныя заняткі

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconЗацверджана загад 03. 01. 2012 № Факультатыўныя заняткі

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconТэма: "Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ" (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў)
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў)

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconФакультатыўныя заняткі па беларускай мове,, Слова ў тэксце’’ Тэма
Цяпер хачу прапанаваць вам наступны дыялог:,,Што трэба ўмець, каб добра засвоіць тэму ўрока?’’

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconПлан работы Дзяржаўнай установы адукацыі "Заастравецкая сярэдняя школа Клецкага раёна" з 08 па 12 лістапада 2011/2012 навучальнага года
Луцко К. С.: факультатыўныя заняткі ў 7 кл па рускай мове: аказанне метадычнай дапамогі маладому спецыялісту

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconДырэктару Гімназыі №1 горада Жодзіна Сп. Генадзю Коршуну, Бацькоў вучня Янкі Лапіцкага, Аляксея Лапіцкага й Сьвятланы Лапіцкай
Аб забесьпячэньні належнага роўню адукацыі па асноўным прадмеце гімназычнае спэцыялізацыі нашага сына ў межах прапанаванага нам рэзэрву...

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconАналіз арганізацыі работы з адоранымі вучнямі
Адораныя дзеці”, у які ў 2011/2012 навучальным годзе былі ўключаны 18 вучняў. У школе выдзелены наступныя напрамкі па развіцці адораных...

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе icon4. Тэматыка практычных заняткаў Заняткі 1
Заняткі гблм як асобная дысціпліна. Гістарычная зменлівасць паняцця літаратурная мова

Факультатыўныя заняткі ў 9 класе iconПрыслоўе як часціна мовы. Групы прыслоўяў па значэнні Тэма. Прыслоўе як часціна мовы. Групы прыслоўяў па значэнні Факультатыўныя заняткі "Слова ў тэксце", 7
Г. М. Малажай, М. Заіка, Н. М. Чалюк. — 2-е выд. — Мінск : ніа, 2005. — 256 с.; Цыбульская, С. I. Школьны курс беларускай мовы ў...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка