Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса




НазваКанспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса
Дата канвертавання29.10.2012
Памер78.61 Kb.
ТыпУрок
Дзяржаўная установа адукацыі “Аношкаўскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”


Канспект урока інфарматыкі

Стварэнне і рэдагаванне вектарнага відарыса

8 клас


Настаўнік: Акулік Галіна Іванаўна


Клас: 8

Тэма: Стварэнне і рэдагаванне вектарнага відарыса.

Мэты урока: 1) Пазнаёміць з правіламі вылучэння, трансфармацыі відарысаў,

рэдагавання контуру і ўзаемного размяшчэння;

2) Фарміраваць уменне вылучаць галоўнае, выпрацоўваць

практычныя навыкі рэдагавання відарысаў;

3) Выхоўваць уважлівасць і арганізаванасць.

Тып урока: камбінаваны

Абсталяванне: Праграмны сродак CorelDraw X4, ЭСН Інфарматыка. Справачная сістэма, прэзентацыя CorelDraw.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Пастаноўка мэты ўрока

  3. Паўтарэнне пройдзенай тэмы

Выкананне тэста «Работа з вектарнай графікай» Варыянт 1, варыянт 2.


( выкарыстанне ЭСО Информатика. Справочная система. Комплект материалов для 8 класса)



  1. Азнаямленне з новым матэрыялам



Рэдагаваннем відарыса называецца ўнясенне ў яго змен.

- Успомнім, з чаго складаецца вектарны відарыс? ( З дэталей-абъектаў). Значыць, рэдагаваць можна, дадаючы, выдаляючы або змяняючы асобныя аб’екты.

- Вылучэнне.

Змяняць можна толькі вылучаны аб’ект.

Вылучэнне ажыццяўляецца інструментам УКАЗАТЕЛЬ . Для гэтага можна курсорам інструмента Указатель пстрыкнуць па аб’екце або абвесці яго прамавугольнай рамкай. Толькі што створаны аб’ект заусёды вылучаны. Вакол вылучанага аб’екта адлюстроўваецца блок з маркёраў змянення памеру, які абмяжоўвае аб’ект.

Для вылучэння некалькіх абъектаў можна, утрымліваючы націснутай клавішу Shift, пстрыкаць па кожным аб’екце, які неабходна вылучыць.

Зняць вылучэнне можна пстрычкай мышы па рабочым полі.

-Трансфармацыя

Да вылучанага аб’екта можна прымяняць наступныя пераўтварэнні: перамяшчэнне, маштабіраванне, расцягванне, люстраное адбіццё, нахіл, паварот.


Асноўныя правілы трансфармацыі:

  1. Для прапарцыянальнага змянення памеру аб’екта перасоўваюць адзін з вуглавых маркёраў.

  2. Пры націснутай клавішы Shift змяненне выконваецца ад цэнтра

  3. Для расцягвання па гарызанталі – правы або левы маркёр, для расцягвання па вертыкалі – верхні або ніжні маркёр.

  4. Для актывізацыі маркёраў павароту і нахілу, можна пстрыкнуць па цэнтральным маркёры аб’екта (крыжык у цэнтры)

  5. Для павароту аб’екта – перасоўваюць адзін з вуглавых маркёраў, для нахілу – бакавыя маркёры.

  6. Для атрымання люстранога адбітку – кнопкі Отразить по горизонтали і Отразить по вертикали

-Рэдагаванне контуру.

— Спачатку трэба «вызваліць» контур і атрымаць магчымасць адвольна яго рэдагаваць. Трэба пераўтварыць яго ў крывую. Для гэтага прымяняецца каманда УпорядочитьПреобразовать в кривую. Пасля гэтага контур можна адвольна змяняць інструментам Форма.

  • Рэдагаваць няўдала нарысаваны контур больш складана, чым рысаць яго зноў. Запомніце карысную камбінацыю клавіш Ctrl+Z. Яна адмяняе апошняе дзеянне.

  • Узаемнае размяшчэнне

Важны этап у працы над вектарным відарысам — настройка ўзаемнага размяшчэння аб’ектаў. Аб’екты вектарнай графікі размяшчаюцца на розных узроўнях — адны знаходзяцца вышэй за другія ва ўяўным стосіку. Парадак аб’ектаў можна ўбачыць у акне Диспетчер объектов, выканаўшы каманду Инструменты - Диспетчер объектов.

Упорядочить - Порядок — змяняецца парадак абъектаў

Хутка змяніць парадак можна з дапамогай кнопак На передний план слоя і На задний план слоя

Прагляд прэзентацыі CorelDraw - Фізкультхвілінка

  1. Практычная работа (Дадатак 2)

  2. Аналіз выканання заданняў. Выстаўленне адзнак

  3. Рэфлексія. Дамашняе заданне. П.16,17, адказаць на пытанні



Дадатак 1

Асноўныя правілы трансфармацыі:



  1. Для прапарцыянальнага змянення памеру аб’екта перасоўваюць адзін з вуглавых маркёраў.

  2. Пры націснутай клавішы Shift змяненне выконваецца ад цэнтра

  3. Для расцягвання па гарызанталі – правы або левы маркёр, для расцягвання па вертыкалі – верхні або ніжні маркёр.

  4. Для актывізацыі маркёраў павароту і нахілу, можна пстрыкнуць па цэнтральным маркёры аб’екта (крыжык у цэнтры)

  5. Для павароту аб’екта – перасоўваюць адзін з вуглавых маркёраў, для нахілу – бакавыя маркёры.

  6. Для атрымання люстранога адбітку – кнопкі Отразить по горизонтали і Отразить по вертикали



Дадатак 2


Практычная работа

І. Намаляваць мадэль моста

  1. Намалюйце 3 прамавугольнікі ў рад.

  2. Вылучыць левы прамавугольнік інструментам Указатель . Пстрыкнуць мышкай для актывізацыі маркёраў павароту і нахілу. Нахілім левы край прамавугольніка ўніз.

  3. Аналагічна нахілім уніз правы край апошняга прамавугольніка.



ІІ. Маляванне браслета

В этом уроке вы создадите изображение браслета с помощью инструментов Прямоугольник, Интерактивный контур и эффекта помещения картинки в контейнер.



1-й шаг. Создать новый документ CorelDRAW: File (Файл) New (Новый)

Установить альбомную ориентацию страницы.

2-й шаг. Создать прямоугольник 35×45 со скругленными углами (параметр скругления – 30).

3-й шаг. Применить к прямоугольнику эффект интерактивного контура:

– выбрать инструмент Interactive Contour Tool (Интерактивный контур),

на панели свойств выбрать направление Inside(Внутрь), количество контуров – 3, расстояние между контурами – 0,8 мм.

4-й шаг. Сделать три копии объекта, каждую последующую уменьшить на 20%:

– Выделить прямоугольник.

– Выполнить команду Arrange (Упорядочить) Transformation (Преобразования) Scale (Масштаб),

– в открывшемся докере в группе Scale (Масштаб) установить значение 80%,

– нажать 3 раза кнопку Apply To Duplicate (Применить к дубликату).

5-й шаг. Разместить все прямоугольники на равном расстоянии друг от друга:

а) самый маленький прямоугольник сместить вправо;

б) выделить все прямоугольники;

в) на панели свойств нажать кнопку Align and Distribute(Выровнять и распределить);

г) – в открывшемся окне во вкладке Align установить флажок горизонтального центра,

– на вкладке Distribute установить флажок горизонтального интервала.




д) нажать на кнопку Apply (Применить).

6-й шаг. Соединить прямоугольники с помощью «звеньев цепочки»:

а) построить прямоугольник, соединяющий два соседних прямоугольника;

б) применить к прямоугольнику эффект интерактивного контура:

– выбрать инструмент Interactive Contour Tool (Интерактивный контур),

на панели свойств выбрать направление To Center (В центр), количество контуров – 3, расстояние между контурами – 0,8 мм.

в) создать три копии и разместить в соответствии с рисунком;



г) выровнять все детали по горизонтальному центру.

7-й шаг. Импортировать растровое изображение из файла александрит1.jpg: File (Файл) Import (Импорт).

8-й шаг. Вставить камень в левый прямоугольник:

– выделить картинку,

– выполнить команду Effects (Эффекты) PowerClip (Контейнер) Place Inside Container (Поместить в контейнер) и выполнить щелчок на прямоугольнике;

– чтобы откорректировать изображение внутри контейнера выполнить команду Effects (Эффекты) PowerClip (Контейнер) Edit Contents (Редактировать содержимое), изменить размер и повернуть изображение. Для завершения редактирования содержимого контейнера выполнить Effects (Эффекты) PowerClip (Контейнер) Finish Editing This Level (Завершить редактирование этого уровня).

9-й шаг. Аналогично добавить камни в три оставшихся прямоугольника, импортируя изображения из файлов александрит2.jpg, изумруд.jpg, иолит.jpg.

10-й шаг. Скопировать правую часть браслета, зеркально горизонтально отразить ее с помощью кнопки Mirror(Отразить) на панели свойств.

11-й шаг. Сгруппировать все объекты, поместить браслет по центру страницы.

12-й шаг. Сохранить файл под именем браслет.cdr

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconТэма "Колеравае рэдагаванне" Заданне 1
Павялічыць кантраст відарыса. Для гэтага выкарыстаць каманду Изображение → Регулировка → Яркость/Контраст І ўстанавіць наступныя...

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса icon11 клас Канспект урока па тэме "Аб’ёмы мнагаграннікаў" Мэты урока
Добры дзень, дзеці, добры дзень! Усім жадаю плённай працы, каб гэтыя 45 мінут прайшлі з карысцю для ўсіх, каб кожны з нас атрымаў...

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconТэма ўрока: "Стварэнне экслібрыса – знака". Мэты ўрока
Вучыць выконваць эскіз экслібрыса ў графіке з захаваннем асаблівасцей кампазіцыі (выкарыстоўваючы выразныя сродкі графікі)

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconКанспект урока гісторыі Ёанны Соцькі
Пералічыш вынаходствы, якія спрасцілі мараплаванне на акіянах: каравела, компас, бусоль, астралябія

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconПлан-канспект урока літаратурнага чытання ў 2 класе Тэма
Загадка завучваецца на памяць, пры чытанні адпрацоўваецца выразнае вымаўленне галосных гукаў

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconЭлектронны сродак агульнаадукацыйнага напрамку Васіленка Алена Дзяцел Юлія Грунтовіч Павел Вучні 8 класа Грунтовіч Ірына Сяргееўна Настаўнік матэматыкі І інфарматыкі
Школьны прадмет “Мая Радзіма – Беларусь” які вывучаецца ў 4 класе агульнаадукацыйнай школы арыянтаваны на стварэнне неабходнага фундамента...

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconПлан-канспект урока
Абсталяванне: малюнкі планет, геаметрычныя фігуры-часткі ракеты, камп’ютэры, парашуты з літарамі І лічбамі, заданні для груп

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconКанспект урока гісторыі беларусі ў 8 класе
Мэта: вызначыць палітычнае становішча Вялікага княства Літоўскага ў складзе Рэчы Паспалітай пасля Люблінскай уніі

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconПлан–канспект урока беларускай мовы ỹ 9 класе. Тэма
Тэма: Паỹтарэнне, абагульненне I сiстэмацiзацыявывучанага па тэме Бяззлучнiкавы складаны сказ

Канспект урока інфарматыкі Стварэнне І рэдагаванне вектарнага відарыса iconУрок: беларуская літаратура
План-канспект урока беларускай літаратуры ў 9 класе па тэме: “Янка Купала. “Раскіданае гняздо”. Пошукі маладым пакаленнем шляхоў...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка