Трыванні дзеясловаў




НазваТрыванні дзеясловаў
Дата канвертавання14.11.2012
Памер41.19 Kb.
ТыпДокументы
Трыванні дзеясловаў

Мэты: Знаёміць вучняў з катэгорыяй “трыванне дзеяслова”; выпрацоўваць

уменне вызначаць дзеясловы незакончанага і закончанага трывання;

паўтараць зваротныя, асабовыя, безасабовыя дзеясловы, правапіс

[ дз’] , [ц’] ; развіваць маўленчую дзейнасць; выхоўваць беражлівыя адносіны да лекавых раслін.


Ход урока

I. Арганізацыйны момант

Настаўнік правярае падрыхтоўку вучняў да ўрока

Н.; - Добрай раніцы. Сядайце.

Н.; - Давайце разам паглядзім друг на друга і ўсміхнемся.

А цяпер гэты добры настрой давайце захаваем на працягу ўсяго ўрока.


II. Праверка дамашняга задання.

  1. Самастойная работа па картках. Пасля выканання вучні агучваюць свае адказы. Картка №1

Па якой прыкмеце аб’яднаны дзеясловы

  1. Развітваюся, пакланяюся, разлегліся

  2. Вылечыць, бегчы, несці

  3. Чытаем, гуляем, бачым, думае

  4. Нездаровіцца, цямнее, світае




  1. Гульня “Баскетбол”. Першае пытанне настаўнік закідвае ў клас. Далей вучні кідаюць свае пытанні друг другу. Пытанне настаўніка: “Што такое марфалогія?”

Запаўненне карткі 3, графу “ведаю”

  1. Арфаграфічная хвілінка на правапіс [ дз’] , [у’]:

Людзі, дзед, убачыць, пачуць, дзякуй, дзіўна, вучыць, глядзець, дзяга, ісці, дзіця, думаць, дзяўчына.

Адзін вучань піша словы на дошцы і тлумачыць правапіс [дз’] , [ц’]

  1. Работа са слоўнікам.

Н.; - Вучні, ці ёсць у гэтых словах незнаёмыя для вас словы?

Вучні шукаюць у тлумачальнам слоўніку слова “дзеяга” (- г. паясны рэмень)


  1. Тлумачэнне новага матэрыялу.



Трыванні дзеясловаў


Адзін вучань каля дошкі па табліцы расказвае новы матэрыял

“Трыванні дзеясловаў”

IV. Замацаванне





Незакончанае

Закончанае


Пытанні

Што рабіць? Што раблю?

Што рабіў? Што буду рабіць?

Што зрабіць?

Што зрабіў?

Што зраблю?

Абазначаюць

дзеяння







Маюць формы

часу




Не маюць формы часу

Утвараюцца з дапамогай

- - , - ыва- , - - ,

- ёўва- , - -




Прыклады

Падпісваць, атрымліваць, абмяркоўваць

Прыйсці, рашыць, абвясціць, ахнуць
Індывідуальная работа па рознаўзроўневых картках.

Калектыўная форма работы па картцы №2


Насупраць кожнага дзеяслова паставіць трыванне

  1. купіць

  2. высыпаць

  3. пускаць

  4. ныраць

  5. нагрэць

  6. выразаць

  7. падпісаць

  8. расказаць

Вусная форма работы

Настаўнік называе дзеясловы, а вучні павінны пры дапамозе прыстаўкі ўтварыць дзеясловы закончанага трывання: шыць (сшыць), грэць (сагрэць), множыць (памножыць), падабацца (спадабацца), берагчы (зберагчы), гадаваць (узгадаваць), бачыць (убачыць)


Фізкультхвілінка.

Настаўнік называе дзеясловы. Калі дзеяслоў закончанага трывання, то вучні павінны ўстаць і падняць правую руку ўверх, а калі незакончанага, то вучні павінны прысесць:

н з н з з н

ісці, прыйшоў, глядзеў, прыглядзеў, бліснуць, ныраць.

Вучні зажмурваюць вочы на 5 секунд 5 разоў. Пасля проста закрываюць на хвілінку.


Пр. 154. Спісаць дзеясловы. Вызначыць трыванне і ўтваральныя

марфемы.

Пр. 156. Ад дзеясловаў незакончанага трывання пры дапамозе суфікса

-ну- утварыць дзеясловы закончанага трывання. Запісаць. 3 2-ма

дзеясловамі скласці сказы.

Пр. 153. Прачытаць дасціпныя дыялогі. Вызначыць іх стыль. Знайсці ў тэкстах дзеясловы, вызначыць трыванне і час, запісаць дзеясловы. Зрабіць вывад, дзеясловы якога трывання ўжываюцца ў вызначаным стылі.

Пр. 152. Прачытаць тэкст. Вызначыць яго стыль . знайсці дзеясловы, паставіць да іх пытанні, вызначыць трыванне. (зёлкі – травы, кветкі лекавыя)


V. Падвядзенне вынікаў

Пытанні настаўніка

- на якія пытанні адказваюць дзеясловы закончанага і

незакончанага трыванняў?

- запаўненне каткі №3


Ведаю

Даведаўся









VI. Рэлексія. Пытанні настаўніка

    • што сёння на ўроку вам давалася з цяжкасцю?

    • ці спадабаўся вам урок?

    • які ў вас зараз настрой?

    • ці ўсё вы зразумелі ?




  1. Дамашняе заданне


Параграф 13, практыкаванне 157. Утварыць дзеясловы незакончанага трывання. Запісаць пары слоў. Для мацнейшых вучняў вызначыць суфіксы асновы інфінітыва


VIII. Выстаўленне адзнак

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Трыванні дзеясловаў iconГ. Новогрудок, гімназія №1 трыванні дзеяслова. Утварэнне І ўжыванне дзеясловаў закончанага І незакончанага трывання
Мэта: дапамагчы вучням асэнсаваць сутнасць трывальных адносін дзеясловаў, ІХ формы, значэнне І функцыю ў маўленні

Трыванні дзеясловаў iconТэма: Правапіс суфікаў дзеясловаў
...

Трыванні дзеясловаў iconЧас I лiк дзеясловаў
Прачытайце. Устаўце прапушчаныя лiтары. Падкрэслiце дзеясловы. Вызначце лiк дзеясловаў

Трыванні дзеясловаў iconКантрольная работа № Марфалогія Заданне Насупраць дзеясловаў, якія абазначаюць адпаведныя тыповыя гукі, запішыце назоўнікі — назвы тых, хто гэтыя гукі ўтварае
Заданне Насупраць дзеясловаў, якія абазначаюць адпаведныя тыповыя гукі, запішыце назоўнікі — назвы тых, хто гэтыя гукі ўтварае

Трыванні дзеясловаў icon105 г на год; 3 г на тыдзень, з ІХ 13 г на пісьмовыя работы
Змяненне дзеясловаў прошлага часу па родах, правапіс канчаткаў. Правапіс не з дзеясловамі

Трыванні дзеясловаў iconШто сеяла Ульяніца з беларускай народнай песні?
Ад якіх дзеясловаў з дапамогай прыстаўкі неда- можна ўтварыць дзеяслоў са значэннем непаўнаты дзеяння, неадпаведнасці норме?

Трыванні дзеясловаў iconВадюшина Д. С. «Французский язык, 6 класс». Мн.: Выш школа, 2010
Часовыя формы дзеясловаў: бліжэйшы будучы час le futur proche І бліжэйшы прошлы час le passé recent

Трыванні дзеясловаў iconТо ў стане, то ў працэсе, ці Правапіс літары й перад суфіксам -ва
Часта суфіксы ўдзельнічаюць не ва ўтварэнні новага слова, а служаць для выражэння пэўнага граматычнага значэння. Такім чынам утвараюцца...

Трыванні дзеясловаў icon§ 18. Правапіс асабовых канчаткаў дзеясловаў. Правапіс часціц
Да ІІ спражэння адносяцца дзеясловы, якія ў інфінітыве заканчваюцца на -іць (-ыць), за выключэннем аднаскладовых тыпу шыць, крыць:...

Трыванні дзеясловаў iconДэрываты спрадвечных каранёў як крыніца папаўнення беларускай лексікі (на прыкладзе дзеясловаў)
З улікам адкрытасці лексічнай сістэмы сучаснай беларускай мовы актуальнасць пытання аб яе патэнцыяле ў аспекце ўласных сродкаў словаўтварэння...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка