Урок -гульня




НазваУрок -гульня
Дата канвертавання11.03.2013
Памер72.6 Kb.
ТыпУрок
Урок –гульня

Падарожжа ў краіну “Матэматыка”

Настаўнік: Булавенка Г. М.

Тэма : Дзяленне з астачай

Мэта:

  • актуалізаваць веды па тэме “Натуральныя лікі”, стварыць умовы для вывучэння і адпрацоўкі ведаў і паняццяў; дзяленне з астачай, прыметы дзялімасці на 2, на 5, на 10.

  • стварыць умовы для фарміравання ўмення выкарыстоўваць параўнання, падагульнення, пераносу ведаў у новую сітуацыю, развіцця матэматычнага кругагляду, наглядна- вобразнага мыслення, мовы, увагі, памяці.

  • садзейнічаць выхаванню цікавасці да матэматыкі. Актыўнасці, камунікатыўнай культуры.

Тып урока: замацаванне пройдзенага матэрыялу.

Ход урока

1.Уступнае слова настаўніка.

Сення ў нас незвычайны урок, урок – падарожжа ў краіну “Матэматыка”.Нам дапамагаць будуць натуральныя лікі і дзеянні з імі. І так мы на мяжы “ Матэматыкі”


2. Матэматычная мытня.

Каб прайсці праз таможню , нам патрэбна палічыць вусна

1.Назавіце прыклад, у якім правільна выкананы дзяленне з астачай

а) 55 : 6 =9 (аст. 5)

б) 38 : 5 =6 (аст.8)

в) 63 :20 =3 (аст. 3)

г) 84 :40 =1 (аст. 4)

2. Не выконваючы дзяленне , знайдзіце астатак ад дзялення ліку 4956

на ;

1) 5 2)10 3) 100

Ліку 2834 на

3.Калі дзельнік 3, дзель 7, а стача 2, тады дзялімае:

а) 23 б) 24 в) 13 г) 17

Таможня нас прапусціла і мы ў краіне “Матэматычныя веды”


3.Краіна “Матэматычныя веды”

Нам патрэбна выканаць тэст “Дзяленне з астаткам. Дзялімасць”

Варыянт-1

  1. Укажыце лікі, якія пры дзяленні на 17 даюць у астатку 3

а) 20 б) 169 в) 649 г) 3235

2.Якія з лікаў могуць быць астаткамі пры дзяленні на 25?

а) 25 б) 12 в) 20 г) 29

3.Лік 86 дзеляць на 12. Укажыце правільнае сцвярджэнні:

а) няпоўная дзель роўна 7 б) няпоўная дзель роўна 8

в) астатак роўны 2 в) астатак роўны 10

4. Укажыце дзельнікі ліку 36.

а) 2 б) 9 в) 10 г) 72

5. Укажыце лікі , якія дзеляцца на 10.

а) 369 б) 10102 в) 987365 г)2037050

6. Знайдзіце найбольшы двухзначны лік, які пры дзяленні на 14 дае астачу

а)6 б) 10 в) 12

Варыянт-2

  1. Укажыце лікі, якія пры дзяленні на 12 даюць у астатку 1.

а) 37 б) 147 в) 889 г) 1780

2. Якія з лікаў могуць быць астаткамі пры дзяленні ліку на 18?

а) 12 б) 0 в) 18 г) 24

3. Лік 96 дзеляць на 14. Укажыце правільныя сцвярджэнні.

а) няпоўная дзель роўна 7; б) няпоўная дзель роўна 6;

в) астатак роўны 2; г) астатак роўны 12;

4. Укажыце дзельнікі ліку 42.

а) 0 б) 2 в) 21 г) 84

5.Укажыце лікі, якія дзеляцца на 5.

а) 283 б) 126 в) 2935 г) 59751

6. Знайдзіце найбольшы двухзначны лік, які пры дзяленні на 12 дае астачу

а) 5 б) 8 в) 10

Адказы.

Варыянт-1.

  1. а), в)

  2. а), б)

  3. б), г)

  4. б), в)

  5. в)

  6. а) 89 б)92 в)94

Варыянт-2

1.а) в)

2.б) в)

3.а) в)

4.а) б)

5.г)

6 а)90 б)94 в) 96


4Салон прыгажосці.

Нам патрэбна пафарбаваць матулек (праца ў парах)

Перад вучнямі чорна-белы малюнак матылька. Патрэбна размаляваць матылек пры гэтым неабходна выканаць дзяленне з астаткам.Кожнаму адказу адпавядае адпаведны колер

1. а) 2967:7 б) 37885:125

2. а)2893 :8 б) 100970 :168

3. У дзевяціпавярховым доме 11 корпусаў. На кожным паверху 4 кватэры. У якім корпусе і на якім паверху знаходзіцца кватэра №121

Адказы.

423 (аст.6)- чырвоны

3031 (аст.10)-жоўты

361 (аст.5)-зялены

601 (аст.2)-сіні

4(аст.4)


5.Стадыён.(фізкультмінутка)

Я называю лікі, калі лік дзеліцца на 2 –топнуць, на 5 –хлопнуць, на 2 і на 5- хлопнуць і топнуць, калі не дзеліцца на 2 і на5 – рукі уверх, калі дзеляцца на 10 – закрыць вочы і памаргаць

15, 7, 12, 29, 30, 22, 35, 100, 206, 25, 30.


6.Матэматычнае кафэ

Меню:

1.Салат “Рамонак”

2.Суп з матэматычных ураўненняў.

3.Гарнір “матэматычнае лато”

4. Кампот “Разгадай красворд”

Салат “Рамонак

Загадкі:

1.Дванаццаць братоў адзін за адным ходзяць, але адзін аднаго не абходзяць(месяцы)

2.Два кальцы, два канцы, а пасярэдзіне цвік.(нажніцы)

3.Сем братоў: гадамі роўныя, а імёнамі розныя.(дні нядзелі)

4.Сто адзін брат. Усе ў адзін рад разам звязаныя стаяць. Што гэта?(плот)

5.Сядзіць дзед, у сто шуб адзеты, хто яго раздзене, той слезы пралье.(цыбуля)


Суп з матэматычных ураўненняў:

1.(х +51) 2=182

2.(х +121)18 =3618

3.(х - 40)401 =20050

4.х +3х +9х =65650 :101

5. (4х +х) :125 = 1074 :537

6.(36248 -36148 ) х = 91000+1000

Адказы:

  1. 40 2)20 3) 90 4)50 5) 50 6) 10


Матэматычнае лато ( кожнаму асобна скласці карцінку)


Кампот “Разгадай красворд”

1.Арыфметычнае дзеянне.

2.Вынік аднімання велічынь

3.20 =6 3 +2, дзе 2 ёсць … ад дзялення ліку 20 на 6.

4.Частка прамой, абмежаваная двума рознымі пунктамі.

5. Вынік складання велічынь.

6.Месца. на якім у запісе натуральнага ліку стаіць лічба.

7.Лікі, якія ўзніклі пры лічэнні.

8.Які клас, ідзе за класам мільярдаў.

9.Матэматычны знак, для абазначэння парадку дзеянняў.

10.Роўнасць , якая змяшчае адно невядомае.


а

д

н

і

м

а

н

н

е







р

о

з

н

а

с

ц

ь










а

с

т

а

ч

а




а

д

р

э

з

а

к







с

у

м

а







р

а

з

р

а

д







н

а

т

у

р

а

л

ь

н

ы

я

т

р

ы

л

ь

ё

н










д

у

ж

к

і







у

р

а

ў

н

н

е


Падвядзенне выніка ўрока.

І так, наша падарожжа закончылася.Мы сення пабывалі ў краіне “Матэматыка”. Добра папрацавалі. І на працягу ўсяго падарожжа ў вас быў маршрутны ліст, у якім вы сабе павінны былі паставіць колькасць балаў і адзнакі. На дошцы нарысована лесніца, папарадку выйдзіце да дошцы і пакажыце на якой ступеньцы вы будзеце стаяць.

( дзесяціступеньчатая лесніца)


Рэфлексія.

  • Скажыце дзеці, які ў вас настрой?

Падніміце руку ўверх , калі ўрок спадабаўся і настрой выдатны, то вялікі палец- уверх, калі настрой звычайны, то- палец у сторану, калі ўрок не спадабаўся і настрой дрэнны, то палец- уніз.


Д/З (заданне запісана на дошцы)

Дадатак 1

Маршрутны ліст

Фамілія, імя

Матэматы

ная таможня

Матэматычныя веды

Салон прыгажосці

Матэматычнае кафэ

Адзнака































Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок -гульня iconАрганізацыйны Гульня "Дэкларацыя самакаштоўнасці"
Пазнаёміцца бліжэй нам дазволіць наступная гульня. Калі вы згаджаецеся з прыведзенымі мною словамі, то, калі ласка, прыўстаньце з...

Урок -гульня iconУрок-гульня
Абсталяванне І крыніцы інфармацыі: экран спаборніцтваў, карткі заданняў, узоры выканання заданняў, тэставыя заданні

Урок -гульня iconУрок-гульня па матэматыцы ў 3 класе
Абсталяванне: эсн “Школьный наставник”, знакі дзеянняў складання, аднімання, множання, дзялення, малюнкі Дзеда Мароза, падарункаў,...

Урок -гульня iconТэма Гульня "Разумнікі І разумніцы"
...

Урок -гульня iconЧым ёсьць ролевая гульня?
Перш чым перайсьці да разгляду такога фэномэну ў групе мэтадаў інтэнсіўнага навучаньня, як ролевая гульня, неабходна высьветліць,...

Урок -гульня iconУрок теми%
Ева Лисинан “Мускав кушак сене чапа кёлартём???” калав тёрёх ирттермелли урок план. (1-м ш урок)

Урок -гульня iconУрок второй. Новизна Урок третий. Привычное еще не лучшее
Урок восемнадцатый. Когда судьба вас прополощет, как грязное белье (Избавление от комплекса неудачника)

Урок -гульня iconН. Э. Мірзаян, настаўніца беларускай мовы І літаратуры дуа "Гімназія №1 г. Барысава" Урок-гульня па тэме "Лічэбнік"
Н. Э. Мірзаян, настаўніца беларускай мовы І літаратуры дуа “Гімназія №1 г. Барысава”

Урок -гульня iconУрок тринадцатый. Кооперация Урок четырнадцатый. Неудача Урок пятнадцатый. Терпимость Урок шестнадцатый. Золотое Правило думай и богатей мысль это рычаг Человек, который «придумал»
Урок настойчивости ценой в пять­десят центов Необыкновенная власть ребенка Все, что нужно, — это одна глубокая идея «Не­возможный»...

Урок -гульня iconГульня як спосаб актывізацыі пазанаваўчай дзейнасці навучэнцаў

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка