Урок музы кі 4клас




НазваУрок музы кі 4клас
Дата канвертавання27.02.2013
Памер32.99 Kb.
ТыпУрок
Урок музыкі 4клас

Тэма: Танцавальная культура майго народа



Мэта: -рзвучаць беларускуюнародную песню – танец “Бульба”

Задачы:

  • сістэматызаваць веды вучняў аб беларускіх народных танцах;

  • выявіць характэрныя асаблівасці беларускіх народных танцаў;

  • удасканальваць уменні выразна выконваць танцавальныя рухі;

  • выхоўваць павагу да музычнай спадчыны беларускага народа

Ход урока


  1. Арганізыцыйный момант

  • Уваход у клас пад бел.нар. танец “Лявоніха”

  • Музычнае прывітанне.

Настаўнік.-Добры дзень, дзеці! Вучні: Добры дзень, настаўнік!

Рада бачыць вас! Добры дзень, наш клас!

Н: У мяне настрой вясёлы, а ў вас?

В: І ў нас!

Уступая гутарка:

Н: Урок музыкі вітае вас цудоўным музычным творам. Вы напэўна пазналі гыты твор? В:Гэта белрускі народны танец “Лявоніха”

Н: Вы ведаеце ,што для таго каб працягнуць падарожжа па музычнай краіне, нам патрэбна добра падрыхтавацца. Папрацаваць над дыханнем, слухам, голасам.

  • Практ. на дыханне (насосы, паветраны шар)

  • Рытмізацыя па групам – (“Мікіта”)

  • Распеўка : Гулі, мае гулі.

Гулі вы на волі.

Міма праляталі,

Моцна гагаталі.

Распеўка : Тук- тук, тукі – ток.

Н: Вы ўсе выдатна настроілі сябе на ўрок, а зараз можна адпраўляцца ў музычнае падарожжа па цудоўнай краіне вясёлых, гарэзлівых танцаў.

Адгадайце ў якой краіне жыве Такі дабразычліва, гасціпрыімны, вясёлы, працавіты, пявучы народ? Для гэтага нам патрэбна разгадаць музычны рэбус.

Краіна


f

Бе - ла - русь

Мы ўжо знаёміліся з музычнай культурай нашага народа, але яшчэ не з усімі песнямі і танцамі пазнаёміліся. І сёння разам з дзяўчынкай васілінкай і і хлопчыкам Янкай будзем працягваць сваё вандраванне. 3.Актуалізацыя ведаў:

Нашым героям вельмі хочацца даведацца, якія беларускія народныя танцы вы запомнілі з мінулай музычнай гасцёўні.

І так: Зараз музыка зайграе,

Хто ж яе нам распазнае?

Назву хутка назавіце

І ў такт танца паскачыце.

(Гучыці музыка беларускіх народных танцаў: “Крыжачок”, “Юрачка”, “Полька – Янка”, “Лявоніха”)

Н: Што агульнага паміж гэтымі танцамі?

Добра вы ведаеце танцы беларускага народа.

Сёння мы з вамі папоўні нашу музычную скарбонку яшчэ адны танцам.

4. Знаёмства з песяй – танцам.

Як вы ўжо ведаеце ў беларускай музыцы шырока распаўсюджаны песні – танцы. Яны выконваюцца з інструментальным суправаджэннем. Яны вызначаюцца вясёлым настроем, хуткім і імклівым рухам. А зараз загадка.

Яна лічыцца другім хлебам нашай краіны. (Бульба)

Правільна, гэта наша бульбачка. Народ вельмі славіць яе і нават складае песні пра бульбу.

Васілінка сустракае

На вясёлай ноце.

Песню “Бульбу” нам спявае

Слухайце ў рабоце.

Вакальна – харавая работа


  • Развучванне песні – танца “Бульба”

  • першаснае ўспрыманне;

  • характарыстыка (рытм, тэмп, настрой, дынаміка)

  • развучванне па фразам;

  • спяванне на нотку –ля-

  • работа над выкананнем прыпева;

  • два куплеты і прыпеў;

  • выкананне па групам;

5.Фізхвілінка: “Музычныя куткі”

6. Творчая імправізацыя:

Полька – бульба …

. … ўсім стала.

Усе вы дружна ….,

Толькі … ……

(скласці, рытмізіраваць, падабраць мелодыю)

7. Слуханне музыкі

А зараз мы з вамі адправімся ў далёкае мінулае і пазнаёмімся са старажытнай танцавальнай музыкай ішых краін.

Некаторыя танцы прыйшлі ў Беларусь з іншых краін свету. Сярод іх танец “Куранта”. Апынуўшыся на беларускай зямлі, яны набылі рухі бел. нар. танцаў.

Узоры старажытнай танцавальнай музыкі захаваліся ў “Полацкім сшытку”. Ён уключае больш за 60 вакальных і інструментальных твораў.

Куранта” – рухомы рытмічны танец. Куранта – цякучая. Танцавальная гульня з падскокамі.

Слуханне (першаснае ўспрыманне)


  • Якія музычныя інструменты яго выконваюць?

  • Ці падобны гэты танец да народнага?

  • А на сучасны?

Слуханне (другаснае упрыманне, рытмізацыя)

8. Вынік: Вось і падыйшло наша танцавальнае падарожжа да заканчэння.

  • З якімі новымі тэрмінамі пазнаёміліся?

Работа з ацэначнымі лістамі.

  • Навошта патрэбыя такія танцы?

  1. Рэфлексія: Зразумеў Спяваў

Адпачываў Сачыняў

Думаў Стаміўся

Ленаваўся Чакаў перапынку

Слухаў Працаваў

Выхад з класа пад музыку бел. нар. танца “Полька Беларуская”

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок музы кі 4клас iconЯкімова Н. Б. Музы на тэлеэкране // Мастацтва Беларусі. Мн.: БелСЭ, 1984, №9. С. 53-54

Урок музы кі 4клас iconДызайн І дэкаратыўна-прыкладное мастацтва 4клас
Абсталяванне: творы народнага мастацтва, штампікі з бульбы, папера, пэндзлі, фарбы, каляровыя лісткі для рэфлексіі

Урок музы кі 4клас iconВсе о гимне
...

Урок музы кі 4клас iconУрок теми%
Ева Лисинан “Мускав кушак сене чапа кёлартём???” калав тёрёх ирттермелли урок план. (1-м ш урок)

Урок музы кі 4клас iconА музы – не молчали Ход мероприятия
Дети сидят полукругом, перед ними экран. В зале темно, только горят свечи. Вечер начинается словами ведущего и показом презентации...

Урок музы кі 4клас iconУрок второй. Новизна Урок третий. Привычное еще не лучшее
Урок восемнадцатый. Когда судьба вас прополощет, как грязное белье (Избавление от комплекса неудачника)

Урок музы кі 4клас iconДействующие лица
Гостиная в квартире Алджернона на Хаф-Мун-стрит. Комната обставлена роскошно и со вкусом. Из соседней комнаты слышатся звуки фортепьяно....

Урок музы кі 4клас iconУрок тринадцатый. Кооперация Урок четырнадцатый. Неудача Урок пятнадцатый. Терпимость Урок шестнадцатый. Золотое Правило думай и богатей мысль это рычаг Человек, который «придумал»
Урок настойчивости ценой в пять­десят центов Необыкновенная власть ребенка Все, что нужно, — это одна глубокая идея «Не­возможный»...

Урок музы кі 4клас iconУрок па курсу " Мая Радзіма-Беларусь"
...

Урок музы кі 4клас iconЦветаева m и. Поэзия и судьба цветаевой
Марина Цветаева — поэт огромного таланта и трагической судьбы. Она всегда оставалась верна себе, голосу своей совести, голосу своей...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка