Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета




НазваОльга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета
Дата канвертавання03.02.2013
Памер115.6 Kb.
ТыпДокументы
Тема. ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА : ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ. ФОРМУВАННЯ СВІТОГЛЯДУ

Мета: домогтися розуміння учнями своєрідності життєвого і творчого шляху письменниці;

з’ясувати роль О.Кобилянської в розвитку української літератури;

учити добирати необхідний матеріал з літератури;

розвивати активне мовлення;

на прикладі життя письменниці виховувати старшокласників свідомими громадянами.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма: літературна студія

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Мотиваційний етап

(Звучить музика)

Буковинські Карпати. Гора біля гори стоять разом в німій величі, одягнені в смерекові ліси. Різно сформовані, вганяються під небеса, стоять так нерухомо тисячі літ; кепкують собі з кожної зміни, що перед їх очима відбувається, розкошують у власній красі, свідомі своєї довічної тривкості.

Тут панувала всюди таємна тишина. Царювала розкіш у вегетації, краса в барвах флори, а на горах таке багатство зелені, що якось аж пригноблювало чоловіка.

Зелено-брунатний високий по коліна мох буяв, ніколи не тиканий, лагідними хвилями у мокра вій землі пралісу. З нього не надто густо виринали сосни, котрих вік можна було вгадати, але красу й об’єм їх годі було змалювати. Їх пишні корони пестилися з облаками й зносили над собою лиш сяйво сонця.

Так дивовижно майстерно описала предковічну красу карпатських гір та лісу у своєму творі «Битва» Ольга Кобилянська – пишна троянда в саду української література, як образно визначив Михайло Старицький місце Кобилянської в літературному процесі за неповторну шляхетну жіночість у змалюванні дійсності, гірська орлиця, як часом називали її друзі за горде серце, «робітниця свого народу», як говорила про себе Ольга Юліанівна Кобилянська, талановита українська письменниця, співачка, музикант, художник, інтелігентна і скромна жінка, що жила на рубежі двох епох на Заході України – Буковині. c:\documents and settings\stalker.samlab\рабочий стол\укр.лит 10-б класс\p1040797.jpg

3.Оголошення теми, мети уроку

На цьому уроці ми ознайомимося із життям та творчістю цієї легендарної жінки, з’ясуємо, які чинники впливали на формування її світогляду, визначимо місце О.К. в розвитку української літератури. Деякі критики, дослідники творчості письменниці, літературознавстві називали її феміністкою, ніцшеанкою. Так хто ж вона? Феміністка, ніцщеанка чи просто Людина? На це питання ми і спробуємо відповісти протягом уроку.

4.Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу

Давайте згадаємо з уроків географії та історії про Буковину, цей далекий регіон нашої країни. Допомагатиме мені сьогодні в цьому……………………………………………………………………………………………

Буковина – історична назва території України. Південна Буковина входить до складу Румунії. Північна Буковина займає Чернівецьку область України. В Х!Х столітті Б.вважалася найвідсталішою окраїною Австрії, так як входила до її складу. Австрійський уряд тут проводив політику онімечення.


Так, Ольга Юліанівна прийшла в українську літературу з румунсько-німецького оточення. Довго боролася за те, щоб утвердитися в ній саме як «українська письменниця, вірна дочка свого народу».


Усвідомлення того, що вона українка, допомогла зрозуміти сім’я.

1 презентація

Народилася 27.11.1863 року в м.Гура-Гумора Кімполунзького повіту в Південній Буковині (нині Румунія). Батько, українець з Галичини, Юліан Якович, мав посаду судового радника. Мати, Марія Йосипівна, походила з українізованого німецько-польського роду Вернерів. Мама була втіленням «безмежної доброти, біблійної лагідності, жіночої ніжності». Батько знав багато народних пісень, любив мистецтво.

Сім’я була великою: 5 братів (Максиміліан, Олександр, Володимир, Юліан, Степан), сестра Євгенія. Родина часто переїздила з місця на місце через службові обов’язки батька, тому дитинство і юність Ольга провела в м.Сучаві, Кімполунзі, селі Димка, а з 1981 року постійно проживала в Чернівцях. У 1877 році закінчила початкову школу в Кімполунзі, в якій навчання велося виключно німецькою мовою, а далі навчатися їй не судилося.

Чому ? Що ж заважало дівчині вчитися ? c:\documents and settings\stalker.samlab\рабочий стол\укр.лит 10-б класс\p1040800.jpg

2 презентація

Середовище, в якому виросла Ольга. За мірками того часу не прийнято було, навіть в інтелігентних сім’ях, особлив о дбати про навчання дівчат. Проблеми майбутнього для них розв’язувались однозначно: вийти заміж і цілком здатися на волю чоловіка, перебувати на його утриманні і жити тільки інтересами родини.

(уривок з «Царівни», розмова тітки Павлини) ?

Якось батькові зауважили, що його донька виділяється з-поміж дітей винятковою серйозністю і задумливим глибоким поглядом, але той тільки відмахнувся: «Ет, що там дівчина… В мене хлопці! Ось що…» Треба було всім 5 синам дати освіту. Змиритися з майбутнім, у якому тільки господарство? І хоч вона мовчала про своє бажання вчитися заради братів і злагоди в родині, але не полишає своєї думки. Займається самоосвітою: багато читає, бере приватні уроки з української мови, відвідує лекції як вільна слухачка в Чернівецькому університеті, знайомиться з працями філософів, соціологів, істориків.

Дитинство минуло, а бажання виявити себе у слові міцніло й шукало виходу. Так на папері з’являються одна за одною поезії та окремі новелки , але німецькою мовою. Першим прозовим твором була повість «Гортенза» у1880 році, далі «Видиво», «Привид», «Вона вийшла заміж». Молоду письменницю помічено. Зав’язалося знайомство з І.Франком, який мав неоціненний вплив на творче зростання Кобилянської.


Дві жінки, кожна на свій лад, підсказали правильну стежку на ниві письменства.

3 презентація

«Вона заговорила до мене українською мовою, переконуючи мене, що мені треба писати не по –німецьки, а для свого народу – по-українськи, навчила фонетикою писати, надавала українських книжок, стала моєю щирою подругою». Так О.Ю. говорила про свою подругу, духовну провідницю Софію Окуневську, з якою познайомилася у 1881 році.

Звернемося до історичної довідки.

Окуневська Софія Дмитрівна (12 травня 1865 р. – 24 лютого 1926р.) – українська лікарка, родом з Буковини. Першою серед жінок Австро-Угорщини отримала вищу медичну освіту, закінчивши медичний факультет університету в Цюріху. Практикувалася в Швейцарії та Чехії. Працювала за спеціальністю акушером-гінекологом у Львові та інших населених пунктах ЗУ.


Софія Окуневська не тільки підштовхнула молоду белетристку до шукання себе на стежках україномовної літератури, але й познайомила з українською письменницею Наталею Кобринською.


Кобринська Наталія Іванівна (8 червня 1855 р. – 22 січня 1920 р.) – українська письменниця, народилася в с.Белелуя на Снятинщині. Освіту отримала вдома. Захопившись літературою, сама

вирішила стати письменницею. У 1884 році у Станіславові (нині Івано-Франківськ) заснувала «Товариство руських жінок».

У 1891 році в Стрию скликала перше жіноче віче, на якому виступила з промовою про дитячі садочки та їхню доцільність у державі. Головним темами майже всіх зрілих творів Н.К. була тема жіночої недолі. Є ініціатором створення Товариства руських жінок, яке розгорнуло широкий феміністичний рух.

Фемінізм (лат. – жінка) – суспільно-культурний рух, метою якого є надання жінкам усіх громадських прав, боротьба з дискримінацією жінки за рівність у правах з чоловіками.


Саме їй О.Ю. присвятила свою першу повість, написану у/м «Людина»(перероблену з оповідання «Вона вийшла заміж»), що вийшла друком 1894 року в журналі «Зоря», в якій основною проблемою постає питання емансипації жінки (згодом провідна ідея майже всіх творів Кобилянської). Вона писала, що жінці слід забезпечити право вибору роботи, особисту самостійність, психологічну незалежність і свободу від норм загальноприйнятої моралі.


Емансипація (лат.-звільнення) – звільнення від залежності, скасування певних обмежень.

Валерія Врублевська написала про О.К. чудову повість «Емансипатка» у 1989 р. Подаємо уривок з повісті для кращого розуміння ідеї фемінізму в інтерпретації Кобилянської.


Берта Міллер. Як тобі поводиться, Ольго? Я чула, що дома у вас негаразд? Батько хворіє, з Євгенією щось недобре. Багато говорять про неї і доктора Окуневськогою

Ольга. Воліла б бути деінде, ніж дома. Чи уявляєш ти собі, що то значить бути зайвим?

  • У власній родині.

  • Так, у власній родині. Я не належу до жінок, у яких головна філософія віддатися.

  • Вмієш ти, Ольго, так гарно вбирати свої думки в слова, що часом здається, тільки так має бути. Але чи розумієш ти, що то є справжнє убожество?

  • Ти гадаєш, я на нього приречена?

  • Можливо, якщо будуватимеш своє життя згідно з своїми переконаннями.

  • Це єдиний шанс уникнути гіршого з убожеств – духовного. Я хочу, що моє життя було відповідне моїй натурі і моїм переконанням. Чому Озаркевичі, чому Окуневські можуть хотіти цього, а я ні?

  • Тому, що вони мають багатих родичів. Мила моя дівчино, послухай стару Берту. Врешті-решті мудрому не гріх вислухати пораду. Мене соціальні питання не обходять, для цього є багато студентів, філістерів та інших божевільних. Ти не маєш поняття про нужденне існування. Чоловіка, який з тобою одружиться, мусиш вітати, як ангела-спасителя.

  • Ніколи, Берто, ніколи! Краще вмерти!

  • Йой, моя мила! Не вмирається воно так легко. Коли помер мій чоловік, я так само думала про смерть. Не знаю – чому не вмерла. Як і не знаю – чому живу… Всі вдовиці , Ольго, і старі панні – ніщо!

  • Я не могла б зносити на собі чиєсь панування.

  • Тож як жити хочеш?

  • Я хочу жити для жіночої ідеї…

  • Ти хочеш присвятити своє життя жіночій ідеї? Блискуче, тепер це модно! Серед жінок з’явилася нова хвороба.

  • Маєш рацію, справді, хвороба, але як кожна хвороба,видно, вона має і свої подразники. Значить, треба шукати ліки. Мої ідеї стануть ними. c:\documents and settings\stalker.samlab\рабочий стол\укр.лит 10-б класс\p1040811.jpg




  • Я мрію не про щастя. Мені вистачить гармонійного існування.

  • Не знаю, що ти маєш на увазі, але я переконана, що твої погляди на власне життя є причиною твоїх страждань. Вони тримають твою душу у найстрашнішій дисгармонії.


Тож Ольга обирає шлях вільної жінки, працює на благо України

4 презентація

1849 – 1896 роки були знаковими у творчості ОК. Вона опублікувала , крім «Людини», повість «Царівна», новели «Жебрачка», «Природа», «Аристократка», «Час», «Мати Божа». У 1899 р. вийшла друком перша збірка новел «Покора», що принесла К. визнання і славу. На талановиту письменницю з Буковини звернула увагу Леся Українка. Спочатку вони листувалися, а 1901 року зустрілися.

Ольга Юліанівна : Вона допомогла мені більше пізнати українського світу й поглядів. Багато оповідала, була освічена,і я їй дуже вірила.

Леся Українка: Не раз дістається Кобилянській навіть від прихильників, їй дорікають тим, ніби вона, як німецькі модерністи, залітає надто високо в надхмарні світи, і через те не бачить і не хоче бачити, як страждає буковинський народ. Ці дорікання мають певну основу в тому, що К., перебувши чималий вплив філософії Ніцше, поривається часом до надлюдського ідеалу.

Історична довідка

Фрідріх Ніцше – німецький філософ, який мав чималий вплив на модерністів Європи. Розподіляв людей на сильних особистостей, які прагнуть духовно і фізично вдосконалювати себе, і пасивних членів юрби, які втілюють обивательське суспільство. Його ідея надлюдини позначилася на змалюванні образів вольових жінок і чоловіків, ідеального типу особи в її ставленні до життя і себе.

О.К. цей філософ зацікавив тим, що він узявся за переосмислення узвичаєних норм, закликав не боятися робити життя кращим, а людину досконалішою. За його ідеями письменниця поетизувала освічену і сильну натуру українця.


Тож за яким принципом вона жила і працювала: феміністичного руху чи ніцшеанських поглядів?А можливо, нею двигала любов до України та людей?

5 презентація

« Я любила народ, і люблю його до сьогоднішньої хвилі.. Я хотіла би, щоби всі українці були орлами»

Всі…, це значить не тільки Захід, але й Схід України. Мріяла побачити столицю. І коли випала така нагода, відвідати Київ, познайомилася з М.Лисенком, М.Коцюбинським, М.Старицьким, О.Пчілкою, відвідала могилу Т.Шевченка в Каневі, гостювала у Л.Українки на хуторі Зелений Гай поблизу м.Гадяч. І з цього часу образ великої, пишної, але пригнобленої, скованої України назавжди увійшов у серце письменниці. Тому і хотіла, щоб ми стали орлами, вільними, гордими птахами.

Вона відіграла велику роль у пропаганді у/л в Німеччині та Австрії. Переклала німецькою мовою твори Т.Шевченка, М.Вовчка, В.Стефаника, Л.Українки.


І ти, найкраща жінко, героїчная, прекрасна Ольго! Духа не вгаси, як не вгашала ти ніколи! Стрічная Тобі любов од нас!

Такі пристрасні слова написав про неї Павло Тичина, закоханий в неї та її творчість.

Чи досягла Ольга сама того ідеалу жінки, що пропагував Ніцше, а вона підхопила? Хоча, здається, вона зреклася особистого життя в ім’я високих ідеалів.

6 презентація

Сучасники одностайно відзначають делікатність її поведінки в повсякденному житті, надзвичайну скромність, байдужість до письменницької слави. Журналіст і письменник Денис Лук’янович згадує: “Була вона струнка, висока брюнетка з незвичайно живими огнистими очима. Крім такого симпатичного вигляду, брав у полон ніжний, тихий тон у її бесіді та якийсь глибоко затаєний смуток.

Чимало чоловіків пропонували їй руку, та вона відмовляла їм. Кохання ж до Василя Стефаника схоже на зірвану і зів’ялу лілею, яку вона подарувала Василю у селі Белелуя в знак глибокої приязні. Цю квітку Стефаник довго зберігав засушеною. Не судилося зійтися долям Ольги та Осипа Маковея, що запалив в її серці справжнє кохання.

Ольга Кобилянська : «Можете повірити, що мої почування поважні, як смерть. Я бачу круг себе жінок, що люблять, і я бачу, що Бог дав мені десять душ і серць і всі тії десять зіллялись в одну і моляться за вас».

«Медвідь» (так вона називала його) не відповів їй на лист.

Нерозділене кохання до Осипа Маковея спричинило болючу довготривалу депресію. Подругу заспокоїла Леся Українка у листі: «Коли хто нещасний, то мусить бути гордим, інакше не витримає з честю. Все минеться, одна правда зостається, і як хтось стане високо-високо на горі, то звідси йому всі медведі здаються малими. Не всі мають те, що хтось має, хтось має іскру в серці, огонь в душі, се, може, не дає щастя, але дає щось більше і вище від щастя, щось таке, чому назви немає в людській мові».


Доля і далі була неприхильною до Ольги.

6 презентація

У 1903 році тяжко захворіла мати, потім догляд за батьком і братом, передчасно помирає єдина сестра, розвивається власна сердечна недуга. Але саме за таких несприятливих для творчості умов народжується найкраще. І це не може не викликати захоплення її людською мужністю та цілеспрямованістю.

На початку ХХ століття світ побачили такі твори: повість»Земля», «Ніоба», «В неділю рано зілля копала», «Через кладку», «За ситуаціями». Під час Першої світової війни написала новели «Назустріч долі», «Юда», «Лист засудженого вояка до своєї жінки», «Сниться», «Вовчиха». У 1923 році починає працювати над романом «Апостол черні» - твором, забороненим за радянських часів.

Новий етап у житті Ольги Юліанівни настав у 1940 році, коли Буковина возз’єдналася з Україною. Відзначили 55-річний ювілей її літературної діяльності, твори ввели в шкільну програму, Ольгу прийняли до Спілки радянських письменників . Але коли у 1941 році розпочалася ІІ Світова війна, про евакуацію хворої жінки і видатної письменниці ніхто із радянських чиновників не подумав.

У Чернівці вступили німці, які засудили її до страти як радянську письменницю. Та вона 21 березня 1942 року померла власною смертю, не дочекавшись вироку німецького уряду.

Спочиває в родинному склепі на Чернівецькому кладовищі.

Та душа Ольги Кобилянської не вмерла, а живе і тріпоче в її творах і понині. Екранізовано повість «Земля» Київською кіностудією імені О.Довженка, знято фільми за повістями «Меланхолійний вальс», «У неділю рано зілля копала», «Вовчиха». У 2005 році на сцені Чернівецького музично-драматичного театру імені О.Довженка відбулася прем’єра вистави за романом “Апостол черні».


Отже, підсумовуючи сказане, зазначимо: 1.Новаторством у творчості О.К. було те, що вона(творчість ) розвивалася у річищі модернізму, поєднавши неоромантизм, символізм та експресіонізм під благотворним впливом європейської культури. Особливу роль у цьому зіграло захоплення ідеями Ніцше, з якими окремі літературознавці пов’язують формування українського модернізму.

2.В її доробку є новели, поезії в прозі, оповідання, повісті, романи, статті.

3.Збагатила українську літературу гуманістичною проблематикою, галереєю героїв, які проходять шлях від внутрішнього вдосконалення людини до активної дії.

4.Європеїзувала українське письменство, піднісши його до вершин світового мистецтва.

5. Обговорення презентацій

- Яка з презентацій вас найбільше вразила?

- Так хто ж є ця легендарна жінка: феміністка за поглядами, ніцшеанка за переконаннями, Людина з великої літери?

- Над чим ви замислилися, спостерігаючи за грою долі Ольги?

- В її очах застиг таємний смуток.. Як ви думаєте, що то був за смуток?

- Чи була Ольга щасливою? Чи судилося їй легку долю прожити?

- Чи жалкувала над тим, що вибрала собі сама таку стежку в житті?

- Якою людиною була за психологічним типом? (Інтровертом) (Тобто заглиблена у свій внутрішній світ, емоційна, наділена інтуїцією, схильна до самоаналізу, до символічного значення образу).

- Природа наділила Ольгу творчою уявою, багатою натурою, спостережливістю. А що було на той час особливим недоліком у жінки, навіть хворобою, як вважали деякі?( Розум, особливо аналітичний, на який була багата Ольга).

- Що можна взяти за приклад для себе з її життя?


6. Підсумок уроку

7. Домашнє завдання

1.Твір-есе» Я відкрила для себе буковинську орлицю – Ольгу Кобилянську»

2.Тези на тему «Роль О.К. в розвитку української літератури»

3. Повідомлення « Тема землі й людини в українській та світовій літературі», повість»Людина», повість»Царівна», «Природа і мистецтво в житті людини», «В неділю рано зілля копала»

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconП л а н
Соціокультурна детермінація формування світогляду мусульманина в сучасному арабському світі

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconЕкскурс «Подорожу ємо до Шевченка» Мета
Мета: Розкрити нові грані постаті Т. Г. Шевченка, які ще більше увиразнили б уяву учнів про особистість поета І стала ще одним доказом...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconЖиття І творчість Юзефа Антонія Роллє в працях учених І краєзнавців останьої чверті ХІХ – ХХ ст

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconХерсонський національний технічний університет
Викладання історії образотворчого мистецтва та дизайну спрямовано на всебічний гармонічний розвиток особистості студентів, формування...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconТем : Створення композиції оздоблення виробів: торта, тістечок,печива. Мета
Мета: Засвоєння знань учнів про вироби, композиції; формування вмінь аналізувати вироби; розвивати логічне та абстрактне мислення,...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconТворчість андрія чебикіна І його школа
Можна насправді наголошувати: «Творчість Андрія Чебикіна = школа», «Особистість Андрія Чебикіна = творчість». Але в тому єднанні...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета icon© Ольга Рупташ
Акцентується увага на відкритому характері гуманітарно-наукової парадигми, стрижнем якої визнається категорія смислу. Ключові слова:...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета icon«відкрий, о рідна мово, свої скарбниці золоті»
Преподобного Нестора-літописця, наша держава відзначає День української писемності та мови, свято, яке гуртує усіх нас на шляху відродження...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета iconУроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок)
Мета уроку: Узагальнення поняття рівняння, ознайомлення учнів з основними властивостями рівняння, формування вміння застосовувати...

Ольга кобилянська : життя І творчість. Формування світогляду мета icon2. Типи світогляду та їх взаємозв’язок
На цих рівнях форм цілісна картина світу. Світог на цьому рівні повяз з абстрактним мисленням, теоретичним пізнанням, І його можна...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка