Урок розвитку комунікативних умінь




НазваУрок розвитку комунікативних умінь
старонка1/2
Дата канвертавання12.01.2013
Памер320.96 Kb.
ТыпУрок
  1   2

Тема. Письмовий твір-роздум публіцистичного стилю на суспільну тему : « Спішу у храм святого слова»


Мета: ознайомити учнів з вимогами до складання твору-роздуму в публіцистичному стилі; виробити в десятикласників систему поглядів щодо необхідного мінімуму мовних засобів; підготувати дітей до творчої роботи;

розвивати комунікативні навички учнів, уміння самостійно мислити, аргументовано доводити свою думку, оперувати лінгвістичними поняттями й категоріями;

виховувати почуття глибокої пошани й любові до рідного слова, своєї Батьківщини.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь

Методи навчання: фронтальна бесіда, самостійна робота, робота з текстом, робота в групах , метод випереджального навчання, метод дискусії, активний метод навчання — робота в малих групах, складання сенкану, інтерактивний метод — «Мікрофон».

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна

Засоби навчання: виставка книг про мову , мультимедійна презентація

«Твір-роздум публіцистичного стилю », картки-завдання

Епіграф: І возвеличимо на диво

І розум наш, і наш язик...

(Т. Шевченко)


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку.

Сьогодні ми з вами поговоримо про красу і силу слова. Одним із найбільших скарбів кожного народу є, безперечно, його мова. Вона — носій генетичної пам'яті народу, національної ідентичності, завдяки мові зберігаються його духовні скарби. Це спосіб зв'язку поколінь, народів і часів. Це — ознака духовності людини. Тому на сьогоднішньому уроці ми повинні

ЗНАТИ: вимоги до складання твору-роздуму , особливості публіцистичного стилю;

УМІТИ: усно складати твори в публіцистичному стилі на морально-етичну тему, правильно, логічно, послідовно викладати думки, аргументовано доводити свою думку, оперувати лінгвістичними поняттями й категоріями;

ЦІНУВАТИ: загальнолюдські моральні цінності, рідну мову,українське слово, любов до рідної землі.


59

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Повторення відомостей про стилі мовлення

Фронтальна бесіда:

  • Що таке стиль мовлення?

  • Які ви знаєте стилі мовлення?

  • Перевірте свої знання за таблицею. (Див. слайд №3).

  • Де найчастіше використовується публіцистичний стиль мовлення?



2. Повторення специфічних ознак публіцистичного стилю мовлення

Коротке усне повідомлення на тему « Публіцистичний стиль мовлення»

— Пригадайте основні риси публіцистичного стилю, мовні засоби, характерні для нього, і зробіть коротке усне зв'язне повідомлення на тему

« Публіцистичний стиль мовлення», використовуючи матеріали слайдів.

(Слайди №4-7)

ІV. Мотивація навчальної діяльності


1. Слово вчителя.

Учитель розповідає легенду «Чия мова найкраща»

Ось яка розмова відбулася далекого 1916 року в купе поїзда «Львів — Відень»

Було це давно, ще за старої Австрії в далекому 1916році. У купе вагона 1-го класу швидкого поїзда «Львів Відень» їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць, і українець — відомий львівський артист Богдан Костів. Балачки велися навколо різних проблем і тем, нарешті заговорили про мови: чия мова найкраща і котрій із них належить світове майбутнє.

Першим заговорив англієць:

— Англія — країна завойовників, мандрівників і мореплавців. Англійська мова — це мова Шекспіра, Діккенса, Ньютона, Дарвіна. Безумовно, англійській мові належить світове майбутнє.

— Ні в якому разі,— гордовито промовив німець. Німецька мова — це мова двох великих імперій: Великонімеччини й Австрії, які займають більше половини Європи. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова Шиллера, Гегеля, Канта, Вагнера, Ґете, Гейне. І тому, безперечно, німецька мова претендує на світове панування.

Італієць усміхнувся і тихо промовив:

— Панове, ви обидва не маєте рації. Італійська мова — це мова сонячної Італії, мова музики й кохання. Мелодійною італійською мовою написані кращі твори епохи Відродження, твори Дайте, Боккаччо, Петрарки, лібрето знаменитих опер Верді, Пучіні, Россіні, Доніцетті. — Тому італійська мова

60

має бути провідною в світі. Українець довго думав, нарешті промовив:

— Я також міг би сказати, що моя рідна мова — це мова незрівнянного сміхотворця Котляревського, мова геніального Тараса Шевченка. До пророчих передбачень Шевченкової поезії досі ніхто в світі так і не піднявся. Це лірична мова кращої з кращих поетес світу — Лесі Українки, мова нашого філософа — мислителя Франка, який вільно володів чотирнадцятьма мовами, в тому числі й названими тут. Нашою мовою звучить понад 300 тисяч народних пісень, тобто більше, ніж у вас усіх разом узятих. Я можу назвати ще багато славних імен свого народу, проте вашим шляхом не піду. Ви ж, по суті, нічого не сказали про багатство й можливості своїх мов. Ну, могли б ви своїми мовами написати невеличке оповідання, в якому б усі слова починалися з однакової літери?

— Ні, ні, ні! Це неможливо,— відповіли в один голос англієць, німець та італієць.

— Це у вас неможливо, а нашою мовою це зовсім просто. Назвіть якусь букву,— звернувся він до німця.

— Хай буде буква «П»,— сказав той.

— Добре. Оповідання називатиметься «Перший поцілунок».

— Популярному перемишльському поету Павлу Петровичу Подільчаку поштою прийшло приємне повідомлення: «Приїздіть, Павле Петровичу,— писав поважний правитель Підгорецького повіту Полікарп Паскевич,— погостюєте, повеселитесь».

Павло Петрович поспішив, прибув першим поїздом. Підгорецький палац Паскевичів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під'їхали поважні персони — приятелі Паскевичів. Посадили Павла Петровича поряд із панночкою — премилою Поліною. Поговорили про політику, погоду. Павло Петрович прочитав пречудові поезії. Поліна Полікарпівна пограла прекрасні полонези, прелюдії. Поспівали пісень, потанцювали падеспан, польку.

Поставили повні підноси пляшок: портвейну, плиски, пшеничної, підігрітого пуншу, пілзнерського пива.

Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучих паляниць, печінковий паштет, пухких пампушок під печеричною підливкою, пирогів, підсмажених пляцків...

Потім Поліна попросила прогулятись Підгорецьким парком, помилуватися природою, послухати пташиних переспівів...

Порослий папороттю прадавній парк подарував приємну прохолоду. Повітря п'янило принадними пахощами.

Побродивши по парку, пара присіла під порослим плющем платаном. Посидіти, помріяли, пошепталися, пригорнулися. Прозвучав перший поцілунок.

Прощай парубоче привілля! Прийдеться поетові приймакувати.

У купе зааплодували. Всі визнали, що милозвучна, багата українська мова житиме вічно. Та зазнайкуватий німець ніяк не міг примиритися з тим, що програв.


61

— А коли б я назвав іншу букву? — вигукнув він .— наприклад, букву «С».

— Гаразд, хай буде «С». Своєю мовою можу створити не лише оповідання, а навіть вірш, в якому всі слова починатимуться літерою «Є».


САМОТНІЙ САД

Сипле, стелить сад самотній

Сірий смуток — срібний сніг.

Сумно стогне сонний струмінь,

Серце слуха скорбний сміх.

Серед саду страх сіріє,

Сад солодкий спокій снить,

Сонно сиплються сніжинки,

Струмінь стомлено сичить.

Стихли струни, стихли співи,

Срібні співи серенад,

Срібно стеляться сніжинки -

Спить самотній сад.

— Геніально! Незрівнянно! — закричали англієць та італієць.

Потім усі замовкли. Говорити вже не було потреби.

Слово вчителя. Найбільша окраса нашого мовлення — невимушеність оповіді. Наприклад: «Зустрітись Тюхтій і Торохтій на кладці і давай баляндрасити. Раптом щось тріснуло, кладка затряслася. У кожного теленькнуло серце, приятелі аж очі вибалушили з переляку. Не встигли очуняти, як уже обидва беркицьнулись у воду».


V. Робота над епіграфом уроку.

Вправа «Мікрофон»

Запитання до учнів.

  • Який висновок для себе ви зробите, прослухавши цю легенду?

  • Прочитайте уважно епіграф уроку. Що мав на увазі Т.Г. Шевченко?

(Думки учнів).

VІ. Основний зміст уроку

  1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Слайд № 8


Твір – це оригінальний зв’язний текст, самостійно складений учнем в усній чи писемній формі за поданою темою.


62

Слайд № 9


Різновиди творів : твір-розповідь, твір-роздум, твір-опис.


Твір-роздум — це зв'язний текст, що характеризує логічно послідовний виклад (як доказ чи пояснення чогось) низки думок, міркувань, висновків на певну тему.

Характерною ознакою тексту-роздуму є перебування речень у відношеннях причини й наслідку (чи обґрунтування, пояснення думки, висловленої в іншому реченні).

Слайд № 10

У роздумі обов'язкові чотири частини:

1) теза — основне твердження, чітко сформульована думка;

2) аргументи, що підтверджують висунуту тезу;

3) докази ( приклади з літератури, суспільного життя, власного досвіду);

4) висновок, що випливають із доказів (узагальнення).

Роздум дає відповідь на питання «чому?»

Слайд №11




1) теза — основне твердження, чітко сформульована думка;

2) аргументи, що підтверджують висунуту тезу;

3) докази ( приклади з літератури, суспільного життя, власного досвіду);

4) висновок, що випливають із доказів (узагальнення).


63

  1. Робота зі словником.

Ознайомлення учнів із ключовим словом.

Слайд №12




Мова, - и, ж. 1. Здатність говорити. 2. Система словесного вираження думок, яка має певну звукову та граматичну будову і яка є засобом спілкування в людському суспільстві. 3. Спосіб словесного вираження, стиль, властивий кому-небудь.


Ключові слова

Мова — милозвучна, красива, багата, солов'їна, барвиста, нескінченна, невичерпна, могутня, колоритна, співуча, золота, велична, незрівнянна, калинова, безцінна, літературна, народна, шевченкова.

  1. Складання сенкану до слова «мова».

МОВА

Милозвучна, чарівна, рідна.

Зачаровує кожного

Ціную, поважаю, дорожу нею.

Скарб.



  1. Робота з підручником.

Опрацювання пам’ятки «Як писати твір на суспільну тему»

  1. Робота в групах . Збір матеріалу(випереджувальні завдання).

1-ша група. Записати вислови видатних людей про мову.

1. Мова — душа нації (О. Толстой).

2. Мова — душа кожної національності, і її святощі, і її найцінніший скарб (/. Огієнко).

3. Бринить-співає наша мова, / Чарує, тішить і п'янить (О. Олесь).

4. Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла (М. Гоголь).

5. Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів (В. Голобородько).

6. Нападати на мову народу — це означає нападати на його

серце (Г. Лаубе).

7. Українці — стародавній народ, а мова їхня багатша і всеосяжніша, ніж персидська, китайська, монгольська і всілякі інші (Е. Челебі).

8. Мова кожного народу неповторна і — своя; в ній гримлять громи в негоду, в тиші — трелі солов'я (О. Забужко)

64

. 9. Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає

мову (Л. Костенко).

11. Я дуже люблю ... народну українську мову, звучну, барвисту й таку

м'яку (Л. Толстой).


2-га група: Записати відомі прислів’я та приказки про мову.

  1. Слово — «сорочка духу народу».

  2. Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

  3. Рідна мова — не полова: її за вітром не розвієш.

  4. Мова — найкращий посередник для встановлення дружби і злагоди.

  5. Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш.

  6. Слово старше, ніж гроші.

  7. Удар забувається, а слово пам’ятається.

  8. Слово до слова – зложиться мова.

  9. Слово може врятувати людину, слово може і вбити.

  10. Удар забувається, а слово пам'ятається.


3-тя група: Підібрати приклади до твору про роль мови в житті людини.

  1. Факт для роздуму

У 2005 році Папа Римський Іван Павло II виголосив різдвяне поздоровлення 62 мовами світу. («Україна молода», № 243 за 27.12.2005)

  1. Визначними поліглотами вважаються Микола Лукаш і Агатангел Кримський. Микола Лукаш перекладав із дванадцяти мов, знав ще стільки ж.

  2. Агатангел Кримський вивчив близько шістдесяти мов, хоча свої наукові праці писав тільки українською. Цей приклад, на мою думку, є доказом того, що приєднувати все, що ти береш з світових духовних скарбів, потрібного до свого, національного.

  3. Феноменальні здібності до мов мала Леся Українка — знала їх тринадцять. А французькою, німецькою та італійською поетеса навіть писала вірші.

  4. Син коваля, Іван Франко за обсягом перекладених творів народів світу різного часу не мав собі рівних у жодній літературі. Він знав усі слов'янські мови, самотужки вивчив французьку, англійську та німецьку.


Для літературного прикладу

Тексти творів: В. Самійленко «Українська мова», М. Рильський «Мова», Д. Павличко — вірші про мову, Леся Українка «Слово, чому ти не твердая криця», вірші О. Олеся, О. Підсухи про мову.


65

Матеріал для роздумів


«Десять мовних заповідей свідомого громадянина»

1. Мова — то серце народу: гине мова — гине народ.

2. Хто цурається рідної мови, той у саме серце ранить свій народ.

3. Літературна мова — то головний двигун розвитку духовної культури народу, то найміцніша основа її.

4. Уживання в літературі тільки говіркових мов сильно шкодить культурному об'єднанню нації.

5. Народ, що не створив собі соборної літературної мови, не може зватися свідомою нацією.

6. Для одного народу мусить бути тільки одна літературна мова й вимова, тільки один правопис.

7. Головний рідномовний обов'язок кожного свідомого громадянина — працювати для підвищення культури своєї літературної мови.

8. Стан літературної мови — то ступінь культурного розвою народу.

9. Як про духовну зрілість окремої особи, так і про зрілість цілого народу судять найперше з культури його літературної мови.

10. Кожний свідомий громадянин мусить практично знати свою соборну літературну мову й вимову та свій соборний правопис, а також знати й виконувати рідномовні обов'язки свого народу .


VІІ. Самостійна робота. Складання усного твору.

Зразок твору.

Спішу у храм святого слова

Рідна мово, росту я крізь тебе,

Крізь родовища дум і краси.

Я курганом стою серед степу

На кордоні сльози і роси.

Я прошитий травою густою,

Я промитий Дніпром до кісток.

Рідна мово, без тебе ніхто я,

Мов відірваний вітром листок.

(П. Перебийніс)

Рідна мова... Яка ж воно багата, мелодійна, співуча, мила, красива,

солов'їна — скільки ж епітетів можна дібрати до милого серцю слова, але єдиним, яке найбільш точно виражає моє ставлення до української мови — материнська.

Я думаю, що мова – це святий храм науки. Першим до нас приходить слово з колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. «Мама, тато, баба, льоля, киця»,— лепече дитина. Які дивні перші двоскладові слова! А потім знання словесності поширюються. Дитина спинається на ноги, пізнає день за днем десятки нових

66

слів, звучних та красивих: сонечко, квітка, казка, пісня, хліб, сіль, вода, трава. З кожним словом світ ширшає, розкриває свої принадні обрії... Світ — мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова...

У школі за допомогою слова відкриваємо таємничість і складність інших наук: історії, географії, біології, фізики, математики та інших. Слово — джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили і розливається могутньою рікою.

Покоління за поколіннями, віки за віками з темної безодні минулого в неозору далечінь майбутнього разом з людьми прямує мова. Вона живе доти, доки існує народ, якому вона вірно служить. Мова не залишається байдужою до всього, що входить в життя народу. Слова в нашій мові мають досить свободи: вони можуть вільно мінятися місцями. Можна сказати «Хрущі над вишнями гудуть», а можна «Над вишнями гудуть хрущі», «Гудуть над вишнями хрущі».

Майстрами слова були Т. Шевченко, Б. Грінченко, І. Котляревський, Марко Вовчок, Г. Квітка-Основ'яненко, І. Франко, Леся Українка та багато-багато інших, їхні твори є і будуть дуже актуальними, бо вчать любити батьківщину, рідну неньку, українську мову, а головне — бути щирим, відданим патріотом рідної землі

Шевченкова мова — зразок найпильнішої уваги творця до народного слова. Саме тому Великий Кобзар став основоположником нової української літературної мови, предтечею її сучасного розвитку. Слово водночас є символом знання, пробудження самосвідомості. Не випадково Т.Г. Шевченко збирався на сторожі «рабів німих» поставити саме Слово.

Розуміння ролі мови в житті народу визначає й естетичне кредо Лесі Українки, М. Коцюбинського, М. Хвильового, А. Малишка.

Тривога за долю рідної мови сповнює багато творів Д. Павличка. У них протиставляються позиції того, хто зрадив народ, і поборників рідної мови.

Ти зрікся мови рідної. Нема

Тепер у тебе роду, ні народу.

Чужинця шани ждатимеш дарма —

В твій слід він кине сміх-погорду!

Під ногами безрідного сина, зазначає поет, порожнеча. І чекає його в майбутньому тільки одне — духовна смерть.

Тому, щоб цього не сталося, мені і моїм ровесникам необхідно вчитися поваги до рідної мови, не соромитися її. Бо це мова Великого Кобзаря, рідної матері, одна з найрозвиненіших у світі. Я знаю, що людину, яка не цінує мову свого народу, можна назвати духовним калікою. А я хочу стати повноцінним членом суспільства і гідним сином свого народу.

Отже, з усього сказаного вище можна зробити висновок: люди, які зневажають і забувають рідну мову, гідні тільки жалю. Але я вірю, що моя рідна мова, незважаючи ні на що, «сіятиме вік, поки сонце стоїть, і лихим ворогам буде очі сліпить» (В. Самійленко).


67

VІІІ. Написання твору-роздуму.


  1. Самостійна робота учнів.

  2. Індивідуальне корегування учнівських робіт.


ІХ. Підсумок уроку.


V. Домашнє завдання

1. Виписати з книги Ольги Олійник "Світ українського слова» (К., 1994) вірші й висловлювання про мову та вивчити їх напам'ять.

2. Напиcати власний твір на запропоновану тему обсягом 250 сл., використавши твір-зразок.


Додатки

Слайд № 1





68

Слайд № 2




Слайд № 3





69

Слайд № 4





Слайд № 5




70

Слайд № 6





Слайд № 7




71

Слайд № 8




Слайд № 9




72

Слайд № 10





Слайд № 11




73

Слайд № 12





74


  1   2

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок 4-5
...

Урок розвитку комунікативних умінь iconРідна мова плани-конспекти уроків 7 клас
Посібник включає різні типи уроків, які охоплюють усі сторони навчально-виховного процесу – засвоєння знань, формування умінь та...

Урок розвитку комунікативних умінь iconМетою викладання дисципліни є формування у студентів сучасного економічного світогляду, національної свідомості І гідності у розумінні важливих актуальних
Завдання викладання дисципліни полягає у наданні студентам теоретичних та практичних умінь для розуміння сучасних проблем розвитку...

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок засвоєння нових знань, умінь та навичок
Мета: з׳ясувати суть Реформації, причини її поширення в Німеччині, розвивати навички роботи з підручником, вчити аналізувати та узагальнювати...

Урок розвитку комунікативних умінь iconВідділ комунікативних заходів та виставково ярмаркової діяльності

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок засвоєння нових знань,умінь та навичок. Основні поняття та терміни: «Реформація»
Мета : з ясувати суть Реформації, причини її поширення в Німеччині, розкрити основні напрямки Реформації в Німеччині; розвивати навички...

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок розвитку зв’язного мовлення
Тема. Будуємо текст. Відновлення тексту з деформованих складових частин. Опис білочки

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок розвитку зв
Тема. Особливості побудови опису. Твір-опис з елементами розповіді на основі власних спостережень „Калина

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок дослідження з використанням ікт
...

Урок розвитку комунікативних умінь iconУрок 32, 33, 34
...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка