Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна "Складзі квадрат" Мэта




НазваТэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна "Складзі квадрат" Мэта
Дата канвертавання25.12.2012
Памер62.01 Kb.
ТыпДокументы
Факультатыўны занятакМатэматычная вясёлка”

1 клас

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна “Складзі квадрат”

Мэта:ствараць умовы для фарміравання ўмення адрозніваць геаметрычныя фігуры;садзейнічаць развіццю аналістычнага і прасторавага ўяўлення, пачуцця колеру, лагічнага мыслення, выхавання акуратнасці , старанлівасці.

Абсталяванне: слайды, канверты з заданнямі, фотаздымкі Машы для рэфлексіі.

Ход занятка

1.Арганізацыя пачатку занятка.

Псіхалагічны настрой.

- Празвінеў званок вясёлы,

У клас пазваў ўсіх сяброў.

Будзем дружна працаваць,

Будзем веды набываць.

На сваю далонь пакладзіце ўсё дрэннае, што з вамі здарылася, усе непрыемныя думкі, павярніцеся да акна і дзьмухніце ўсё на вуліцу, каб з вамі засталіся толькі добры настрой і жаданне працаваць.

Нас чакае сёння падарожжа ў цікавы і таямнічы свет.

-Частуе ягадамі і грыбамі,

Размаўляе намі тушынымі галасамі

У любую пару года,

У пагоду, непагоду

Ты пачуеш галасы

Таямнічае красы.

Наперадзе у вас шмат сустрэч.Будзьце ўважлівымі,актыўнымі, цярплівымі і цікаўнымі.

А адпраўляюцца разам з намі ў падарожжа героі аднаго любімага вамі мультфільма. Галоўная гераіня, якога дастаўляе шмат непрыемнасцей лясному жыхару.

Вы здагадаліся, хто гэта?(Слайд 2)

2b1


f:\маша\d7e13c963f8b.jpg


f:\маша\da7111497478809b4c6c0b2c76c77863.jpg


2.Актуалізацыя ведаў.

Каб адправіцца ў падарожжа, нам неабходна выканаць заданне.(Слайд 3) f:\маша\mozaika-pazl-zajchik-geometrija800x800q95.v1301902926.jpg

-Каго намалявала Маша ў левым верхнім вугле?Якія геаметрычныя фігуры выкарыстала?

-Якія геаметрычныя фігуры выкарыстала Маша, каб намаляваць зайчыка?Дзе ён размешчаны?

-Што яшчэ бачыце на малюнку?

-З якіх фігур складаецца морква?(Елка, сонейка, домік)

-Якога колеру квадрат?

-Што вы можаце расказаць Машы пра квадрат?

3.Паведамленне тэмы і задач занятка.

4.Размінка (Слайд 4)



Гульня “Знайдзі лішняе”

5.Работа па тэме занятка.

Заданне 1 “Складзі квадрат”

Свавольніца Маша, завітаўшы да Мішкі, узяла нажніцы і разрэзала квадратную сурвэтку. Давайце дапаможам Мядзведзю сшыць сурвэтку (Вучні атрымліваюць канверты з разрэзанымі квадратамі ( гл. Дадатак 1) і выконваюць заданне індывідуальна) (Слайд 5)

f:\маша\адуга\b6ad5fac3f9caef6f3182850f36d4f22.jpgg:\квадрат6.jpg


g:\квадрат6.jpg








g:\квадрат6.jpg


Заданне 2 “Лішняя дэталь”


Каб Маша больш не свавольнічала, Міша прыдумаў ёй гульню: скласці з частак папяровыя квадраты. Калі дзяўчынка ўзялася за працу, то зразумела, што ёсць лішнія дэталі. Дапамажыце Машы скласці квадраты.(Вучні атрымліваюць канверты з разрэзанымі квадратамі аднаго колеру ( гл. Дадатак 2) і выконваюць работу ў парах)(Слайд 6)


h:\маша\383dabb22.jpgg:\квадрат4.jpg

Перапынак 1

Настаўнік называе прадметы, якія маюць формы розных фігур. Калі прадмет мае форму квадрата, вучні пляскаюць у далоні. Калі гэта не квадрат, тупаюць нагамі.Настаўнік таксама выконвае дзеянні, пры гэтым збіваючы дзяцей.Вучні павінны быць уважлівымі,каб не папасці ў пастку.

Работа ў групах.Гульня” Падарунак Мядзведзю”( Слайд 7)


h:\маша\x_6aca340a.jpg


Вырашыла Маша зрабіць для Мядзведзя нешта прыемнае.Прыбрала ў пакоі, працерла пыл, вымыла посуд і падлогу, прытамілася, села адпачыць і задумалася…Чым яшчэ можна парадаваць Мішку? І падумала, для таго, каб у пакоі стала ўтульней і прыгажэй, неабходна паслаць на падлогу дыванок.А мела яна пад рукой кавалачкі тканіны. І зразумела, што з гэтых кавалачкаў можна атрымаць квадраты.А ўжо з квадратаў можна сшыць цудоўны дыванок. Давайце і мы паспрабуем зрабіць дыванок.(Вучні атрымліваюць разрэзаныя квадраты рознага колеру(гл. Дадатак 3)

Паглядзіце, які дыванок атрымаўся у Машы. Ці такі дыванок атрымаўся у вас?Чаму? ( Слайд 8)

g:\квадрат4.jpgквадрат4g:\квадрат6.jpg


g:\квадрат1.jpgg:\квадрат6.jpgg:\квдрат7.jpg


c:\users\7\desktop\0_497c4_ce3cc4d3_l.gif


g:\квадрат1.jpgg:\квадрат6.jpgg:\квадрат1.jpg


А яшчэ заўважыла Маша, што не хапае ў Мядзведзіка палавічка на лесвіцу.І зрабіла яна палавічок з 7 квадратаў, якія сваім колерам нагадваюць вясёлку. А з якіх колераў складаецца вясёлка? (Адказы дзяцей) Якія квадраты аказаліся ў Машы лішнімі? Пакажыце, як яна паклала квадраты, каб у Мішы лесвіца стала падобная на вясёлку . (Слайд 9)

g:\квадрат1.jpgg:\квдрат7.jpgg:\квадрат6.jpgg:\квадрат4.jpgg:\квадрат1.jpgквадрат4g:\квадрат6.jpg


c:\users\7\desktop\34873716.gif


Перапынак 2.

Вучням прапануецца сярод розных прадметаў ( мяч, кубік, кніга, скакалка, пенал) выбраць той прадмет, які мае форму квадрата. Дзеці выконваюць практыкаванні на развіццё каардынацыі рухаў з кубікам: перакінуць кубік з адной рукі ў другую, падкінуць кубік уверх і злавіць яго дзвюма рукамі, падкінуць кубік правай рукой, а злавіць левай і наадварот і г.д. ( Слайд 10)



Аднойчы вечарам Маша засталася адна дома, і каб весялей і хутчэй прайшоў час, вырашыла перагледзець фотаздымкі і заўважыла, што адзін з любімых фотаздымкаў нехта парваў, яна так расплакалася , давайце супакоім Машу і дапаможам аднавіць фотаздымак.

Дзеці з частак складаюць фотаздымак, які мае форму квадрата.( Слайд 11)





6 Падвядзенне вынікаў занятка.

Ці спадабалася вам наша падарожжа?

Што вас асабліва ўразіла ў падарожжы?

Што ўзялі для сябе з падарожжа і што новага вы можаце расказаць сваім бацькам?

Рэфлексія.

На дошцы размешчаны фотаздымкі, на якіх адлюстравана Маша ў розным настроі. Вучням прапануецца выбраць той фотаздымак, які адпавядае іх настрою на прыканцы занятка.(гл. Дадатак 4)

Да новых сустрэч! ( Слайд 12)





Дадатак 1


g:\квадрат6.jpgg:\квадрат6.jpg


g:\квадрат6.jpg


Дадатак 2


g:\квдрат7.jpgh:\маша\e273c1ee3173.jpg


g:\квадрат4.jpg


Дататак 3


g:\квадрат6.jpgg:\квдрат7.jpgg:\квадрат1.jpg


g:\квадрат1.jpg


квадрат4


g:\квадрат6.jpgg:\квадрат1.jpg


g:\квадрат6.jpg


g:\квадрат4.jpg


Дадатак 4








f:\маша\da7111497478809b4c6c0b2c76c77863.jpg


g:\маша\168_621_1fd9387285293858449168.jpg

g:\маша\99108_w465_h260_ff.jpg

g:\маша\531c66613dc871540bbaa618b4291e32.jpg




Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма Гульня "Разумнікі І разумніцы"
...

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconІнтэлектуальная гульня-спаборніцтва "Чароўны квадрат", Дзеравяшка Г. Я
За кожны правільны адказ налічваецца 1 бал. Перамагае тая каманда, якая набярэ большую колькасць балаў

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconБеларуская мова. 6 Клас тэма: Нескланяльныя назоўнікі Мэта
Мэта: 1 Пазнаёміць вучняў з лексічнымі групамі нескланяльных назоўнікаў, асаблівасцямі ІХ ужывання ў маўленні

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма: С. Тараса ў "Еўфрасіння Полацкая" Мэта
Мэта: -садзейнічаць узнаўленню І пашырэнню ведаў вучняў пра беларускую асветніцу І святую Еўфрасінню Полацкую

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма ўрока: Абагульненне І сістэматызацыя ведаў па тэме "Дзеяслоў" Мэта
...

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта icon7 клас Тэма ўрока: "Seasonal Holidays" Адукацыйная мэта
Адукацыйная мэта: фарміраванне камунікатыўнай кампетэнцыі вучняў у рамках вызначанай тэмы

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма: абагульняльны ўрок "Агульная характарыстыка прыроды Беларусi". Мэта
Мэта: паказаць цесную ўзаемасувязь памiж прыродным асяроддзем роднага краю I яго адлюстраваннем у творчасцi беларускiх пiсьменнiкаў...

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма. Знакі прыпынку ў складаных бяззучнікавых сказах. Мэта
Мэта. Пазнаёміцца І вывучыць правілы пастаноўкі працяжніка ў сказах; асэнсавана працаваць з матэрыялам падручніка; развіваць культуру...

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма ўрока: кветка, якая лётае. Мэта ўрока
Мэта ўрока: навучыць перадаваць ў малюнку форму матылька па зададзенаму алгарытму з прымяненнем дапаможных ліній

Тэма: Развіваючая гульня Б. Нікіціна \"Складзі квадрат\" Мэта iconТэма: Старасць Мэта
Мэта: фармаваць калектыўныя адносіны; усталёўваць правілы працы ў групах; вучыць працаваць у групах, самастойна канструяваць свае...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка