Урок па алгебре ў 7 класе па тэме




НазваУрок па алгебре ў 7 класе па тэме
Дата канвертавання22.11.2012
Памер35.73 Kb.
ТыпУрок
Адкрыты урок па алгебре ў 7 класе па тэме:

« Ступень і яе ўлацівасці».


Мэты урока: паўтарыць, абагульніць і сістэматызаваць веды па тэме;

стварыць умовы для кантроля і самакантроля засваення

ведаў і навыкаў;

развіцце вылічальных навыкаў вучняў;

выхаванне самастойнасці і адказнасці за вынікі сваёй работы.


Ход урока.

1. Арганизацыйны момант.

а) Мэта урока.

б) План работы на уроку.

2. Праверка дамашняга задання: № 448, № 451, № 456.

( Абмен сшыткамі.)

3. Актуалізацыя апорных ведаў.

1) Сфармулюйце азначэнне ступені ліку з натуральным паказчыкам.

2) Прывядзіце прыклады ступені ліку і назавіце аснову і паказчык.

3) Якую ўласцівасць называюць асноўнай уласцівасцю ступені?

4) Сфармулюйце правіла множання і дзялення ступеней з

аднолькавымі асновамі.

5) Дайце азначэнне ступені ліку з нулявым паказчыкам.

6) Сфармулюйце правіла ўзвядзення ў ступень здабытку.

7) Сфармулюйце правіла ўзвядзення ў ступень ступені.

8) Якім лікам (дадатным ці адмоўным) з`яўляецца:

а) ступень дадатнага ліку;

б) ступень адмоўнага ліку з цотным паказчыкам;

в) ступень адмоўнага ліку з няцотным паказчыкам?


4. Вуснае лічэнне: (на картачках)

1) Прадстаўце ў выглядзе квадрата ці куба лік:

9; –27; 6,25; 0,01; 1/25; 5 4/9; – 3 3/8.

2) Параўнайце з нулём выраз:



3) Замяніць * такім выразам, каб выконвалась роўнасць:





4) Параўнаць з нулём:

х²; – х²; х² + 4; –х² –2; (х + 5)²; х²+у²; х²+ у²+ 10; (х – у)²; –5(х +у)².

5) Знайсці памылкі:

5*5*5*5 = 4; (– 3)³ = – 9; 7= 1;

(2х)³ = 2х³; (а³)² = а;

5. Заданне на дом: № 565, № 568, № 580, дад. № 581.(ст. 108)

6. Матэматычны дыктант.

1 варыянт. 2 варыянт.

1) (– 6)² 1) (– 7)³

2) 5³ 2) 12²

3) х* х 3) у³*у

4) аа 4) х: х

5) (х²)³ 5) (а³)²

6) (у 6) (а

7) х²*х*х 7) х*х³*х

8) 7*49*7° 8) 6³*36*6°

9) (2х³у²)³ 9) (3х²у³)²

10) (0,1ху³)² 10) (10ху²)³


7. Рознаўраўневая самастойная работа.

Хто правільна выканаў 8 – 10 заданняў, выконваюць № 5, № 6.

Хто правільна выканаў 4 – 7 заданняў, выконваюць № 3, № 4.

Хто правільна выканаў менш за 4 задання, выконваюць № 1, № 2.

1 варыянт.

На 3 – 4 бала

№ 1. Вылічыць:

а) 5² – 3²; б) 2³ – 4²; в) (–10 + 7)³;

г) 3*5²; д) 6² : (– 4); е) (– 2)³*(– 1).

№ 2. Знайсці значэнне выразу:

а) 3х², пры х = – 3; 0; 4;

б) (5а)³, пры а = – 1; 0; 2.


На 5 – 6 балаў.

№ 3. Параўнайце выразы:

а) і б) і

в) і г) і

№ 4. Прадстаўце ў выглядзе ступені выразы:

а) б) в)

г) д) е)

ж) з) и)


На 7 – 8 балаў.

№ 5. Спрасціць выразы:

а) б) в) (– 2х): (4х)²;

г) д) е)


№ 6. Выкарыстоўваючы ўласцівасці ступеней, знайсці значэнне выразаў:

а) б) в) г)

2 варыянт.

На 3 – 4 бала.

№ 1. Вылічыць:

а) 9² – 3²; б) 3³ – 4²; в) ( – 8 + 6)³;

г) 5* 4²; д) 8² : (– 4); е) (– 3)²*(– 1).

№ 2.Знайсці значэнне выразу:

а) 2х², калі х = – 3; 0; 4;

б) (3а)³, калі а = – 1; 0; 2.


На 5 – 6 балаў.

№ 3. Параўнайце выразы:

а) і б) і

в) і г) і

№ 4. Прадстаўце ў выглядзе ступені выразы:

а) б) в)

г) д) е)

ж) з) и)


На 7 – 8 балаў.

№ 5. Спрасціць выразы:

а) б) в)

г) д) е)

№ 6. Выкарыстоўваючы ўласцівасці ступеней, знайсці значэнне выразаў:

а) б) в) г)

Дадатковыя заданні на 9 – 10 балаў.


№ 7. Замест (*) устаўце такія выразы, каб атрымалася правільная

роўнасць:

а) б)

в) г)

№ 8. Прадстаўце ў выглядзе ступені з асновай х:

а) б) в)

г) д) е)

8. Вынікі урока.

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconАбагульняючы ўрок у 7 класе. Тэма: а багульняючы ўрок па тэме «Прыслоўе» ў 7 класе
Настаўнiк: сёння мы развiтваемся з самай малодшай часцiнай мовы з сям'i самастойных часцiн мовы. Заўсёды сумнавата, калi з некiм...

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconАдкрыты ўрок па тэме,, Дзеепрыслоўны зварот’’ у 7 б класе Мэта
Арфаграфічная хвілінка,,Правапіс мяккага знака’’. Спачатку дыктоўка, потым праверка,,па ланцужку’’

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconКонкурс Адукацыя для свабоды
Месца ўрока ў вывучаемай тэме: 9 урок у тэме “Лічэбнік”, урок №58 у каляндарным планаванні

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconКонкурс ""Адукацыя для свабоды
Месца ўрока ў вывучаемай тэме: 9 урок у тэме “Лічэбнік”, урок №58 у каляндарным планаванні

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconПлан урока па беларускай мове ў 9 класе
Узаемасувязь з атрыманымі раней ведамі: дадзены ўрок з’яўляецца другім у сістэме ўрокаў па тэме “Складаныя бяззлучнікавыя сказы”

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconУрок: беларуская літаратура
План-канспект урока беларускай літаратуры ў 9 класе па тэме: “Янка Купала. “Раскіданае гняздо”. Пошукі маладым пакаленнем шляхоў...

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconУрок беларускай мовы у 9 класе па тэме
Тэма: “Народ жыве, пакуль жыве яго памяць”. Складаныя сказы з рознымі відамі сувязі

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconУрок-паўтарэнне ў 9 класе па тэме "Квадратныя ўраўненні"
Квадратныя ўраўненні, знаходжанню ліка залатога сячэння з дапамогай квадратнага ўраўнення

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconУрок па матэматыцы ў 6 класе па тэме
Калі прыклад правільны, павадзіце вачамі ўверх – уніз, калі прыклад неправільны – вочы ўправа-ўлева

Урок па алгебре ў 7 класе па тэме iconУрок беларускай мовы ў 2 класе
Каб даведацца, якія веды вы ўжо атрымалі па гэтай тэме, выканаем тэставыя заданні. Ацаніце свае веды на чароўных лінеечках да выканання...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка