Книга незвичайних «рекордів»
НазваКнига незвичайних «рекордів»
Дата канвертавання17.12.2012
Памер285.86 Kb.
ТыпКнига
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ МАЛЯТОК

ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАШЕНЯТОК

(ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДЛЯ УРОКІВ ПРИРОДОЗНАВСТВА

І ВИХОВНОЇ РОБОТИ)


Підготувала:

учитель початкових класів

Мирненської ЗШ І-ІІІ ступенів

Легка Олена Іванівна


Книга незвичайних «рекордів»

Найбільший серед птахів — гриф чор­ний. Маса його досягає до 12,5 кг, дов­жина крила — 87 см. Його досить лег­ко впізнати по тому, як стрімко він спускається з висоти з напівскладеними крилами, витягнутими лапами та піднятим хвостом, з шумом розти­наючи повітря.

Найвищим птахом є журавель сірий. Висота його досягає 120см, а маса —7 кг. Прилітає в Україну в другій по­ловині березня, а улюбленими його місцями є глухі зарості, болота, оче­ретяні заплави рік. Гніздо (до 1 м в ді­аметрі) мостить на купинах.

Найважчий птах української фауни — дрохва. її маса може досягти 20 кг. Такими можуть бути самці — самиці значно менші.

Найменший лісовий птах—корольок. Його маса 4—5 грамів. Зустрічається в гірських і рівнинних хвойних лісах. Його їжа — дрібні комахи, а взимку— частково насіння хвойних порід. Має на голові повздовжню смужку, що на­гадує корону (звідси й назва).

Найшвидший птах є сапсан, якого ще називають мандрівним соколом. На­падаючи на якогось птаха, він мчить за здобиччю зі швидкістю понад 300 км/год. Часто можна помітити лише тінь, що промайнула, і почути свист повітря, яке пронизує птах. Його не наздогнати навіть літаком АН-2.

В Україні сапсан гніздиться зрідка на Поліссі, у лісостеповій зоні, в Карпа­тах, і Криму.

Найвище серед птахів піднімаються орли — на 7500 м. Дещо нижче лі­тають крякви — 6300 м і ластівки — 4000 м.

Рекорд по дальності перельотів на­лежить лелеці та вальдшнепу. Інколи навесні вони долають відстань

у 400—500 км на добу.

Рекордсменами серед птахів-довгожителів є сокіл — 162 роки, шуліка — 118, гриф—.117 років. Щодо свійських птахів, то гуси доживають до 40 років, кури — до 20, голуби — до-30.

Найкращими бігунами на короткі дистанції серед птахів України є фа­зан-34 км за годину, кроншнеп — 16 км/год і перепел — 15 км/год.

Найдовший дзьоб серед птахів українських лісів має лелека — 19 см. Дещо коротший у чаплі — 13 см, у бека­са — 7 см.

Найдовший язик має дятел — 14 см, він висувається на відстань, що перевищує довжину дзьоба в чотири рази.

Найбільші крила має беркут, їхній розмах сягає 3 м. Зустрічається в Кар­патах

Найсильніший голос серед птахів має бугай. Весняний крик цього пта­ха чути на 2 км і більше. Нагадує він ревіння бика, звідки й пішла україн­ська назва цього птаха.

Сім'я шпаків за день знищує 350 гу­сениць, жуків та равликів.

Зозуля за літо з'їдає до 270 тисяч гу­сениць і майських жуків.

Грак за день може знищити 400 черв'я­ків, шкідників рослин.

Сім'я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах.

Сова з'їдає за день 10 польовок.

Синиця за день з'їдає 400 шкідли­вих комах.


Червона книга України

Балабан, стерв'ятник, рожевий і ку­черявий пелікани, лелека чорний, дрохва, кроншнеп великий, кронш­неп середній, огар, сірий і степовий журавлі, ходуличник, завирушка аль­пійська, пугач, сич волохатий, сичик-горобець, сип білоголовий, гриф чорний, орел-карлик, шуліка рудий, змієїд, беркут, могильник, орел сте­повий, орлан-білохвіст, скопа, сокіл-сапсан.

До Червоної книги занесено 67 ви­дів птахів.


Цікавинки

1. Шпак уміло передражнює бага­тьох пташок.

2. У пташенят рот червоний або оран­жевий. Це сигнал тривоги. Птахи-батьки, чия увага привертаєть­ся цими кольорами, всувають їжу у розкритий дзьоб.

3.У зозулі кує тільки самець.

4.Дрозди сідають на мурашники, ви­тягують крила в сторони і сидять декілька хвилин. Мурашки збриз­кують тіло птаха мурашиною кис­лотою, від якої гинуть паразити. |

5.Птахи не клюють сонечка, бо воно виділяє отруйну рідину.


6.У сови надзвичайно рухлива шия, | вона може повертати голову гори­зонтально на 180°, а вертикаль­но — на 270°. Сова в темряві ба­чить у 100 разів краще за людину, а чує у 150 разів краще.

7.Птахи використовують морські хвилі, як лижні трампліни.

8.Незграбний на вигляд пінгвін про­пливає за день близько 160 км.

І після цього він не відчуває ніякої втоми. .

9.Птахи прикрашають свої гнізда блискучими предметами. Одні птахи викладають свої гнізда блискучими зміїними шкурками, інші оздоблюють гнізда блискучими камінцями, свіжими квітами та ягодами. Зів'ялі квіти і ягоди птахи щодня замінюють свіжими. 1. Перепілки завжди здійснюють перельоти разом із гусями. Перелі­таючи над морем, гуси через певні відстані шляху сідають на воду, щоб перепочити, а перепілки в цей час відпочивають на гусячих спи­нах.

 2. У зозулі черевце смугасте, як у яструба, тому пташки, поба­чивши її, тікають. А зозулі тільки того й треба — відразу знаходить гніздо, куди можна покласти своє яйце. Це гніздо вона попередньо і вже нагледіла. Яйце, яке вона несе у дзьобі, за кольором не відрізня­ється від яєць, що лежать у гнізді, інакше пташки-господарі його і викинуть геть.

 3. Сич на зиму заморожує собі в дуп­лі, як у холодильнику, мишей і пта­хів. В одного такого запасливого сича знайшли якось аж 2 кг лісо­вих мишей.

 1. Шия горобця має вдвічі більше хребців, аніж шия жирафа. Малі, голі пташенята шишкарів з'являються на світ узимку, коли лютує мороз. Чому ж вони не за­мерзають, не гинуть? Саме о цій порі дозріває насіння ялин і сосен, тож є, чим годуватися. І домівку шишкарі споруджують майстер­но, з товстими подвійними стін­ками, а зсередини гніздо вимо­щується вовною, пір'ям. До того ж мати, коли сідає на яєчка, вже з гнізда не встає, доки пташеня­та не підростуть. Батько без упи­ну носить їм харчі.


Запам'ятайте правила!

 1. Не підходь близько до гнізда пта­шок. По твоїх слідах гніздо можуть зруйнувати хижаки.

 2. Якщо раптом ти опинишся біля гнізда, не торкай його, одразу ж відійди. Інакше пташки-батьки можуть зовсім покинути його.

 3. Якщо у тебе є собака, не бери її з собою у ліс весною і на початку літа. Він легко може зловити пта­шенят, які ще погано літають.

 1. Не лови і не принось додому здо­рових пташенят. У природі про них подбають дорослі птахи.

 2. Обов'язково підгодовуй пташок взимку. Весною для них зроби бу­диночки.

Птахи-обереги

 1. Гніздо лелеки — окраса україн­ської оселі. У народі кажуть: «Ле­лека селиться біля добрих людей», «Якщо на хаті звів гніздо лелека, то в родині має бути лад». Тому люди з особливою шаною ставляться до цих птахів. Лелечина вірність є символом любові до рідної землі. З лелекою пов'язують народжен­ня дитини: «Лелека дитину при­ніс». Якщо хтось зруйнує гніздо, накличе лиха: «Зруйнуєш лелече гніздо — згорить хата».

 2. Зозуля — символ жіночий, ма­теринський. Вбити зозулю вва­жається великим злочином. Зо­зуля — добрий вісник. Якщо кує зранку — роздає щасливу долю, а коли співає на могилі, то втішає.

 3. Соловей — символ радості. Іноді він, як і зозуля, віщує долю. Піс­ням солов'я присвячено багато вір­шів та пісень українських компо­зиторів.

Рідко в селі зустрінеш подвір'я без півня. Вважається що півень сво­їм співом розганяє нечисту силу.

Гніздо

Гніздо — це пташиний скарб. Він надійно схований у траві чи в лис­тях. Яєчка у ньому — як жменя сяю­чих коштовностей. У гнізді козодоя вони білуваті, ніби мармурові; у гнізді славки — переливчасті, як перлини, а в гнізді співучого дрозда схожі на яхонти. Та що яхонти і перли — вони ж мертві! А в яєчках — майбутні пта­шенята і тисячі майбутніх пісень.

Одним відрізняється пташиний скарб від справжнього: його не можна тор­катися. Тільки незайманий, тільки незнайдений принесе він радість.


Довідкове бюро


Щиглик — 23 роки, жайворонок — 24, озерна чайка — 25, соловей — 25, сова — 60, лелека — 60, лебідь — 70, орел-беркут — 104, ворона — 120. (Максимальний вік пташок).


Шпак—50-100м,голуби—100м, жужаки — від 100 до 4000 м, ворона — |
2500 м, журавель — 4500 м. (Висота польоту).


Вальдшнеп — 26 км/год, щиглик — і 28, ворон — 38, яструб-перепелятник — 40, чайка — 49, сорока — 56, голуб — 62, грак — 72, лебідь — 88, качка — 96, сокіл — 99, стриж — 180, орел — 160.(Швидкість польоту).

Свійські птахи

 1. Домашні гуси — подвійні рекордсмени. Вони найбільші довгожителі серед свійських птахів (доживають до 100 років) і найбільш морозостійкі (переносять

температуру до 110° морозу).

 1. Індичка за одну хвилину робить близько 60 клювальних рухів, а курка — 240.

 2. Півень сповіщає про те, що настав новий день, криком «Ку-ку-рі-ку». Проте німці вважають, що він співає: «кікі-рікі», турки — «коко-рі-коо», голландці — «куке-луку», | а англійці чують зовсім дивне: | «куке-дудуль-ду»!

Лічилки

 1. Один, один, одиничка —

До вікна летить синичка,

Та синичка лиш одна:

Дінь, дінь, дінь біля вікна!

Один, один одиничка —

Полетіла синичка.

 1. Попіл, попіл, попільниця;

А де ж наша зозулиця?

Понад морем літала,

Синім оком кивала.

А ти, киве, не кивай,

А ти з города втікай.

 1. Ходить качка на гніздечко,

Золоті несе яєчка.

Скільки 'їх там, відгадай.

Раз, два, три — утікай.

 1. Ішла зозуля мимо саду,

наступила на розсаду і сказала:

«Ку-ку-мак, вибирай один кулак».

5.Чижик,чижик на яслах

У червоних постольцях.

Хто не йде,хто не йде,

То все чижика дере.

6.що за пташка на суку розсипа своє «ку-ку»?

Сів хлопчина на стовпець – де тій пісенці кінець?

Раз «ку-ку» і два «ку-ку» - зачепилась на суку.

Три «ку-ку»,чотири,п’ять – став на пальцях відкладать.

Шість «ку-ку» і сім «ку-ку» - йде луна поза ріку.

Дев’ять,десять - не мовчить? Як «ку-ку» перелічить?

Не спіши, зозулько, далі, доки я зніму сандалі.

7.А сива куріпка забралась в город,з собою привівши пташиний народ.

Клюють та радіють,клюють та кричать… Аж ось їх хазяїн – й давай їх ганять!

8.Ґава ґавенят годує,дзьобом пестить та милує.

А тоді як справжня ненька,вчить шукать жучків смачненьких.

9.Іч,як синички обсіли той кущик обсіли,роблять на ньому кориснеє діло:

Кожну лічинку й шкідливу комаху їм віднайти під корою не важко!

10.Іде дорогою індик – справжнісінький красень,

Хизуватися швидко звик,бо має прикраси.

11.Мудрій сові о вечірній порі є, чим зайнятись в старому дуплі.

Йде підготовка нічного польоту, - заздрісно стане і вертольоту.

12.Одуд чубчик свій кошлатий настовбурчив старанно

Та сигналить: «Ото-тут, я сиджу в гущавині!»

13.»Пу-гу,пу-гу,пу-гу,пу-гу», - пугач гнав із двору хугу.

Геть іди і не вертайся, разом з снігом забирайся!

Дай доріженьку весні,а зимі ми скажем: «Ні!»

14.Сойка - злодійка заклята,і ласунка,і хижак.

Не дає життя сорокам та обкльовує вишняк.

15.Фазан допомога на городах: жука колорадського їсть,

По грудках стрибає,як на сходах, - він тут господар,а не гість.

 1. Ворона сороці намисто купила,

В намисті сорока бусинки лічила.

Ото для сороки настала морока.

Не може бусинки злічити сорока.

17.Ми горобчиків попросили:

Не летіть до діда в просо.

Вранці просо дід покосить,

Ляже просо у покоси.

Натовчем для вас пшона

Із просяного зерна.

 1. Непосида галка Клара

Окуляри в Карла вкрала,

На гіллячку сіла: «Карр!

Я сьогодні буду Карл!»

19. Ходить посмітюха по сміттю

з маленькими посмітюшенятами.

20.У лузі журавлик

Щипав собі щавлик.

Купіть йому горщик —

Він зварить вам борщик.

21.Курличі курличуть,

курличаток кличуть:

-Курли, курли, курличеньки,

до річеньки, до річеньки.

22.Скрекоче сорока сороці:

 • А я у сорочій сорочці!

 • Сорока сороці стрекоче:

 • А в мене яєчко сороче!

23.Сорока сорок років
сорока нитками
сорок сорок вишивала.
Сорока сорок сорочин

на сорок сороченят одягала.

Примовки

1. Улітку,як бусли летять,діти приказують:

 • Бусел, бусел, де твої яйця?

 • На бору, на бору...

—. Я яєчка заберу, заберу.

 1. Кібчику, кібчику, сплети мені лап­ті — не великі, не малі, щоб були од неба до землі. (Закличка)

 2. Журавлі, журавлі, колесом, лесом!

Ваші діти за лісом, за лісом.

4. Бузьок-чапля,молока крапля:
і в горнець, і в скопець,

а сам бузьок — молодець

Потішки

1. Сова

— Вдень в дуплі сидить сова, навіть дзьоб не висува.

А вночі вона полює, совенят малих годує.

 • Мамо, вдень чого сова навіть дзьоб не висува?

 • Дуже кепсько бачить вдень, то й сидить, анітелень.

 • І чого ота сова навіть дзьоб не висува?..

2. Чорногуз

На болоті чорногуз

жабенят ловив.

Думав я, що він загруз,—

рятувать побрів.

Знявсь на крила чорногуз...

А в болоті я загруз.

3. Дятел

По рецепту на базарі дятел вибрав окуляри, натянув собі на ніс, полетів трудитись в ліс. У осінню хмуру пору хитрий жук зашивсь під кору. Дятел глянув, сів на сук, носом тук — і згинув жук. От які то окуляри вибрав дятел на базарі!

Народні пісеньки

1. Летів горобчик:
Жив, жив, жив!

 • А де ж мені сісти?

 • На печі.

 • А що мені їсти?

 • Калачі.

 • Гам!

2. —Пташка маленька!
Де твоя ненька?

 • На маківці сиділа,

дрібен мачок дзьобала.

 • Дзьоб-дзьоб, дзьобанець!

Ходи, пташко, у танець!

3.Качка йде, каченят веде

на попасочку, на порясочку,

на холодну водицю,

на зелену травицю.

4. Прилетіла зозуленька
з темного лісочку,
сіла, сіла, закувала:

- Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!

5. Ой ходила павонька на горі,
погубила пір'ячко на траві.
Там Олеся гуляла,

пір'ячко збирала,

Пір'ячко збирала,

в подушечки клала.

6.Ой, крикнули гуси з усієї сили,
Як заґелґотіли — високо злетіли!
Поскидали пір'я Ядзі на подвір'я.
Позбирала Ядзя пір'ячка опалі.
Гарний подарунок буде моїй лялі!

Вірші

1. Пісенька щигля
Щебече у гаю щиголь:


- Мій бідний щиглик — просто голий.

Йому би плащик чепурний

Щасливий буде щиглик мій.

(М. Яснов)

2. Дятла спати вклали,
ліжко з дерева заслали.
В ліжку він усім на зло
видовбав собі дупло.


(В. Лінькова)

3. Насварила папугу папуга:

-Я тебе ще злякаю, папуго!

І почув від папуги папуга:

Сам папуга! Папуга! Папуга!

(В. Бахревський)

4.Танцюють граки, танцюють граки,

аж гомін стоїть на осінніх лугах.

І танцюють у небі летючі . хмарки,

коли в них пірнає розчулений птах.

(М. Сингаївський)

5В небі жайворонки в'ються,
заливаються-сміються,

грають, дзвонять цілий день,

і щебечуть, і співають,

із весною світ вітають

дзвоном радісних пісень.

(О. Олесь)

6. Синиці голодом намлілись —
така зима, така зима!..

Оце б у вирій полетіли,—

так батьківщини ж там нема.

(Л. Костенко)

7.Чижик має чорні лапки,
на голівці — чорна шапка,
крильця жовті, біла спинка,
дзьоб у нього — мов зернинка.
Чижик зовсім не сумує —
нам свої пісні дарує:
чів-чів-чів-тів —


діточкам мій спів.

(І. Гущак)

8. Прилетіли шпаки, дорогі співаки,
прилетіли весну зустрічати.

У шпаківнях нових скоро будуть у них

жовтороті малі шпаченята.

(Г. Бойко)

9. Малесенька ластівка зранку мені
співає-щебече пісні весняні,

і весело в'ється вгорі над вікном,

і махає привітно стрілчастим крилом.

(О.Олесь)

10. Диба чапля по болоту —
чапу-чап!чап-чалап!—

Поглядає, чи немає

де малих зелених жаб.

Враз пригнулась, дзьоб розкрила,

щоб відразу ухопить,

а з-під ніг у неї жабка - стриб!

І зникла в одну мить!

(К. Перелісна)

11. Сойка гарна, голубенька,

тільки ж злодійка вона!

Он забрала до чистенька

всі горіхи із вікна.

І на ранок залетіла,

потрусила свій чубок,

ковбасу в кота вхопила

й понесла кудись в садок.

(К. Перелісна)

Скоромовки

 1. Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок — сорок морок.

 2. Летів горобець через безверхий хлівець. Ніс черевик гороху без червотоку, без прочервоточини.

 3. Ходить квочка коло кілочка, во­дить діток коло квіток.

 4. Летить орлиця — крила розкри­ла. Крила орлині великі.

 5. Орел на горі, перо на орлі.

 6. У лікаря грачиха, грак і граченя­та стали в ряд:

робити щеплення пора — для зміцнення пера.

 1. Летіла лелека та заклекотіла до своїх лелеченят.

 2. Перепел підпадьомкає, перепілка підпадьомкує, а перепелята пере-підпадьомкують.

 3. Летів горобець, сів на хлівець, а як вийшов стрілець, то утік го­робець.

 4. Летів горобчик, сів на стовпчик, прибіг хлопчик, утік горобчик.

 5. Пилип посіяв просо, просо по­спіло, пташки прилетіли, просо поїли, Пилип плаче.

 6. Сів шпак на шпаківню, заспівав шпак півню: так, як ти, не вмію я, ти не вмієш так, як я.

 7. В сінокосах, в срібних росах заро­сився бусол босий.

 8. Коло млина, коло броду два голу­би пили воду.

 9. Горлиця туркоче, горлиця ворко­че: туркотлива горличка прочищає горлечко.

16.Бродить бусол, збирає брусниці,— гарні буси будуть буслиці.

17.Сорок сорок крали горох, сорок ворон відігнали сорок. Сорок орлів налякали ворон, сорок корів розігнали орлів.

18.Ходить перепел між полукіпками з перепелятами.

19.Наша перепеличка мала, невеличка, під полукіпками розпідпадьомкалася.

Прислів'я та приказки

 1. Восени і горобець багатий.

 2. Сокіл вище сонця не літає.

 3. Ластівка день починає, а соловей його кінчає.

 4. Де багато пташок, там немає ко­машок.

 5. Пищить снігур — скоро зима буде.

 6. Жайворонки, прилетіть, красне літо принесіть!

 7. Дружні сороки й орла заклюють.

 8. Рання пташка пшеничку клює, а пізня очки дере.

 9. Кричала ворона, як угору летіла, а як униз, то й опустила крила.

 10. Слово — не горобець, вилетить — не впіймаєш.

 11. Снігур зиму приносить на кри­лах.

 12. Видно сову по льоту.

 13. Сова вдень мовчить, а вночі кри­чить.

 14. Краще синиця у руці, ніж жура­вель у небі.

 15. Прилетіли веселики — весну при- | несли здалеку.

Загадки

 1. У дуплі весь день проспить (ох, і дивна звичка!)

й полювати полетить, як настане нічка.

Очі, наче ліхтарі, світяться у хащі,

Навіть місяць угорі не світив би краще.

Кругла в неї голова, це знайома нам... (сова).

 1. Зранку, вдень і в надвечір'я

Облітаю ліс уздовж і вшир я.

Занесу своє яєчко У чуже якесь гніздечко.

Легко всівшись на суку,

Я роки лічу: «Ку-ку». (Зозуля)

3.Вона живе в селі і в місті

обіч доріг, де є гаї,

роками не міняє місця,

осівши в теплому краї,

не кличе діток відлітати,

абиде стане зимувати. (Ворона)

4.Летіла птиця на морозі

над хатами зимовим днем,

згубила літеру в дорозі

і стала... цифрою з нулем. (Сорока)

5. Ми пішли до гаю вдвох —
я й сестра Даринка,


а в гаю тім тьох та тьох, та іще ж так дзвінко...

Що за співанки? Чиї?

То співають... (солов'ї).

6. Я ловлю комах, жучків,
їм біленьких черв'яків,

в теплий край я не літаю:

під стріхою хату маю.

Цвірінь — сів я на хлівець,

зовуть мене... (горобець).

7. Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів — обід приніс:
Смачних жабеняток


Для своїх маляток. (Журавель)

8 .Швидко скрізь цей птах літає,
безліч мушок поїдає,


за вікном гніздо будує,

тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

9. Які ноги, такий ніс,

по болоту ходить скрізь,

хату на хаті має,

жабам рахунок знає. (Лелека)

10. Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?


Ним комах з кори виймає,

Про здоров'я лісу дбає. (Дятел)

11. Не стулить ні на мить очей,
вночі полює на мишей,
зате удень відпочива.


Ні, це не кішка, це... (сова).

 1. Шубка з сірого пушку,

скаче в жовтім фартушку,

чорний шарфик та шапчина.

Хоч маленька ця пташина,

та корисна трудівниця, називається... (синиця).

 1. Озира зимовий ліс,

на морозі чистить ніс.

Для коханих пташеняток

у гніздечку у цей час

пуху, шишок і зерняток

на всю зиму він запас. (Шишкар)

14.Маленький хлопчина у сірій свитині

по дворах стрибає,крихти збирає. (Горобець)

15.Біле,як сніг,надуте,як міх,

Лопатами ходить,а рогом їсть. (Гуска)

16.Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

17.У річці купається,

В сорочку не вдягається,

В повітрі літає,

А завжди суха буває. (Дика качка)

18.Не дзвінок і не сопілка,

Й колотушка не така.

В полі чуєш її тільки,

Як подружок виклика. (Перепілка)

19.Ну хто співця весни не знає?

Закривши очі, він співає,

Та пісня радісна й дзвінка,

Скажи,як звати співака? (Соловей)

20.Біла латка,чорна латка – по дереву скаче. (Сорока)

21.Уночі гуляє,а вдень спочиває,

Має круглі очі,бачить серед ночі. (Сова)

22.Що за пташка так співає:

Як горобчик цвірінчить,

Мов сорока,стрекотить.

А ще інколи бува,

Що кричить немов сова!

Хто ж виспівує отак?

Так то ж так співає… (Шпак)


Акровірші

1. Сіла на берізці білобока,

обережно приморщується вона,

роздивляється, щоб ненароком

обіч десь не пропустити кабана,

каню, лиску, зайця, вепра чи людину,

а помітила — скрекоче без упину.

2. Чого ходить по болоті?

А щоб жабку там спіймати,

принести в гніздечко потім

любим діточкам пухнатим,

як то добре дбає мати

3.Ширяє на лісом високо.
У поле заверне, що обіч.
Лиш тільки прищілиться оком
і зразу пірнає на здобич.
Кроликів, пташенят забирає,
а часом і курку хапає.


4. І співуча, як флейта, ця гарна птичка.

Вилуч літеру першу — і стане річка.

Ой велика ж та річка російська,

Любо глянуть, але не здолать одним махом.

Гонить води у море Каспійське,

А додай першу літеру — знов стане птахом.


СОРОКА

Сорока дуже нахабна. Хоч вона і менша за ворону,і слабша за неї, та здобиччю поступається рідко, а то й може вихопити здобич у ворони. На відміну від ворон і га­лок, сороки не збираються у зграї, вони полюють поодинці, іноді - по 2 - 3. Та й у цьому випадку птахи розлітаються. Живиться сорока всім, що більш-менш придатне для їжі. Та все ж вона - хижак. її здобиччю найчастіше стають миші, полівки, дрібні пташки.

З першими ознаками весни сороки переселяються з насе­лених пунктів у ліси, річкові заплави, де споруджують гніз­да. Селяться вони не колоніями або великими групами, як

граки, а парами, подалі одна від одної. Гніздо у сороки спле­тене з гнутих гілочок у вигляді кулі. Всередині - м'яка під­стилка, на ній - 5 - 7 зелену­ватих у темних цятках яєць.

Сорока виконує роль санітара в природі, знищує багато гризунів, отже, користь від неї очевидна.

ЛАСТІВКИ

Сільська ластівка - невеличка пташка з чорно-синім вер­хом тіла та білими черевцем і грудкою та рудувато-коричне­вим забарвленням на голові й шиї. Особливою ознакою цієї пташки є гострі крила і два довгих рульових пера на хвості, які надають йому форми виделки.

Сільська ластівка населяє всю територію України. Осе­ляється вона здебільшого в будівлях (у сараях, коридорах, на верандах). Прилітає з теплих країв (Північної Африки або Північної Америки) у квітні - травні.

Ця пташка - невтомна трудівниця. Вона будує гніздо з глини або землі, змочуючи її слиною (у період гніздуван­ня слинні залози цих птахів значно збільшуються). За час будівництва гнізда ластівки, які працюють парою, прино­сять у дзьобі до 350 г глини. А під час відгодівлі пташенят батьки приносять їм їжу 300 - 600 разів на день. У цей час вони знищують велику кількість шкідників: попелиць, дов­гоносиків, мух, ґедзів, кровосисних комах.У вересні-жовтні сільські ластівки відлі­тають до Африки, Індостану, Індокитаю, Пів­денної Америки. Перед відльотом вони збира­ються у величезні зграї.

Міська ластівка відрізняється від сільської значно коротшим хвостом, білим забарвлен­ням на голові й шиї. Верхня частина пташки вкрита чорним пір'ям, а нижня – білим. Селиться міська ластівка на всій території України. Ці пташки прилітають у квітні-травні і відразу ж починають ліпити гнізда з глини або землі, змоченої слиною, над вік­нами, під карнизами дахів, балконів. Гніздо має вигляд гор­нятка. Його краї прилягають до навислого над ним даху або виступу будівлі. За цією особливістю відрізняють гніз­да міської і сільської ластівок. Усередині гніздо вимощене пір'ям свійських птахів.

У кладці - 4 білих яйця. Висиджує їх здебільшого самка 14 - 16 днів. Пташенята вилуплюються голі, безпорадні. У цей час «робочий день» батьків триває близько 16 го­дин. З їжею вони прилітають до гнізда в середньому 300 разів. Приносять грудочки з дрібних комах, склеєних сли­ною. Коли знижується температура повітря або йдуть дощі, пташенята й дорослі ластівки голодують, бо тоді комахи не літають.

НІЧНИЙ ВОРОН - СОВА

Прилетіла сова з лісу, сіла на дах будинку і закричала страшним голосом: «Гу-ху-ху».

- Буде біда, - говорять люди. І не знають вони, що сова їм допомагає. А якщо вже вона насмілилася прилетіти в село, - то це означає, що дуже багато з'явилося щурів і ми­шей у сараях та підвалах.

Багато хто думає: якщо у птаха гострі кігті та кривий дзьоб, то вона хижа. А якщо хижа, то поїдає молодих пташок. Тому при нагоді хижих птахів знищу­ють, руйнують їх гнізда. І дуже погано роблять - адже насправді багато хижих птахів живляться виключно гризунами.

У наших парках, садах, лісах сови ви­нищують незліченну кількість мишей, полівок, пацюків - легіони дрібних гризунів! З'їдають вони, звичайно, і співочого птаха, і голуба, якщо їм попадуться, жабу, ящірку, комаху, навіть черв'яка і рибу, але гризуни -це основне, чим вони годуються.

Сичі - найменші сови (крило, якщо його розпростати, усього сантиметрів десять), а пугач - сова найбільша (крило до півтора метра у розгорнутому стані).

Сови - хижі птахи. Колись зоологи вважали, що орли, яструби, соколи - одне слово, денні хижаки, - їх найближ­чі родичі. Та чим більше вивчали сов, ставало зрозуміліше: подібність тільки зовнішня.

Погляньмо на совине гніздо: як, з чого вона його будує? Власне ніяк і з нічого. Є готове вороняче - захопить, трохи підлагодить. Нема чужого гнізда - самка витолочує в землі ямку і два-три, а то й п'ять білих яєць без ніякої м'якої або жорсткої підстилки висиджує. Деякі види сов мостять своє гніздо у дуплі на голій деревині, в норі на вологій землі, на твердому камені в розщілинах скелі (сич) або під дахом сараю. Тільки болотяна сова споруджує простеньке гніздо на землі.

Багато здобичі сова за один раз з'їсти не може, тому за­лишки ховає десь у дуплі, щоби потім до них повернутися. Вона не обскубує зі своєї жертви шерсть або пір'я, а роз­дирає здобич на великі шматки, їсть із пір'ям і кістками. Тому у посліді цих пташок багато кісток і навіть черепів жертв.

Совині яйця білі, з блискучою шкаралупою. Совенята, що тільки-но з'явилися на світ, вкриті пухом. Але сліпі й глухі. Очі та вуха у них розплющуються через тиждень. Пташенята швидко линяють, але відбувається це не за за­гальними пташиними правилами. Пух не випадає, росте й росте, а пушинка «сидить» на верхівці «дорослого» пера.

Сови живуть довго: сичі в неволі - по 20 років і більше, а один пугач 68 років прожив.
Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Книга незвичайних «рекордів» iconУ вас в руках книга-размышление, книга-предостережение. Книга, которая заставляет задуматься. Книга, поднимающая одну из самых серьезных проблем в российской
У вас в руках книга-размышление, книга-предостережение. Книга, которая заставляет задуматься. Книга, поднимающая одну из самых серьезных...

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига вторая Книга о счастье и несчастьях 2 «Николай Амосов. Книга о счастье и несчастьях. Книга вторая»
«Николай Амосов. Книга о счастье и несчастьях. Книга вторая»: Молодая гвардия; Москва; 1990

Книга незвичайних «рекордів» icon«История одного города» как книга о современности
«История одного города», по собственному выражению Салтыкова-Щедрина, книга о современности. Писатель считал, что это книга о его...

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига рекомендуется широкому кругу читателей
Прекрасно написанная книга состоит из двенадцати глав, рассказывающих о Диккенсе и его эпохе, его жизни и творчестве, его блестящем...

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига мертвых "Тибетская книга мертвых"
Тибетская книга мертвых важнейшее религиозное сочинение Востока, повествующее о жизни после смерти Ее перевод предназначен, главным...

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига 2 Оглавление  От
Хронолого-эзотерический анализ развития современной цивилизации Истоки знания Книга 2

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига и плакат от Бориса Акунина Книга «Шпионский роман»

Книга незвичайних «рекордів» iconПовідомлення на тему
«Красная книга СССР. Редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных и растений» (тома 1-2, 1984). Красные книги были...

Книга незвичайних «рекордів» iconКнига «Aз и Я»
...

Книга незвичайних «рекордів» iconКарлос Сезар Арана Кастанеда Колесо времени Книга 11 Spellchecked by Боровик Дмитрий, 21 Mar 2000
«Скоро Бесконечность поглотит меня, и я хочу подготовиться к этому». Итак, «Колесо времени» – последняя, итоговая книга К. К. Так...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка