Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою
НазваКз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою
Дата канвертавання13.12.2012
Памер146.19 Kb.
ТыпДокументы
КЗ «Обласна бібліотека для дітей»

Черкаської обласної ради

Наодинці з природою


(сторінками Червоної книги Черкащини)

Бесіда-огляд

Для учнів 5-7 класів
Черкаси 2012


Черкаська область багата на рослинність, славиться цінними мальовничими лісами, різноманітним тваринним світом. Проте не можна природою лише милуватись, захоплюватись та зачаровуватись. Необхідно її любити і розуміти, вміти до неї прислухатись і бути готовими вчасно допомогти їй. Адже зникнення окремих видів рослин і тварин може стати однією з найбільших проблем, з якими людство зіткнеться у XXI столітті.

До списку зникаючих видів тварин і рослин у 2011 році увійшли 19,6 тисяч видів, що на 10% більше, ніж два роки тому, і майже в два рази більше, ніж п'ять років тому – повідомив Всесвітній союз охорони природи.

Це складає 4% від усіх описаних наукою видів. Незважаючи на програми зі збереження навколишнього середовища, 25% видів ссавців залишаються під загрозою зникнення, зникло кількасот видів рослин, 26 видів птахів, гине риба у забруднених відходами підприємств водоймах, а ліси зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвилину.


Рослини

Всього на земній кулі відомо близько 500 тисяч видів рослин, з яких людина використовує не більше 23 тисяч.

Рослинність Черкаської області характеризується поєднанням флори лісостепової і степової зони. В межах нашого краю дикоросла рослинність представлена деревними породами та чагарниками у вигляді лісів і лучним різнотрав’ям.

Колись майже 80% площі Черкаської області було вкрито лісовою рослинністю. Із літературних джерел відомо, що дрімучий ліс уздовж річки Тясмин ріс іще наприкінці XII століття. Тоді були розповсюджені широколисті ліси, переважно, із дуба, липи, клена, берези та інших дерев.

Лише Черкаський бір, який існував ще у дольодовикову еру, займав понад 34000 гектарів. Але внаслідок багатьох природних та історичних причин відбулося масове винищення лісу, і нині ліси на Черкащині поширені тільки поодинокими невеликими масивами. У західних районах площа їх не перевищує 2-8% території. Поміж лісових насаджень мають перевагу вільхові, сосново-ялинові, вербові та лозняки. З супровідних порід найбільше поширені клен гостролистий та польовий, біла акація, липа, граб. Підлісна рослинність представлена кущами жовтої акації, бузини червоної та чорної, шипшини, терену, бересклету, ліщини, глоду, крушини.

Усі ліси Черкаської області відносяться, переважно, до рівнинних і входять у лісостепову зону.

За своїм народногосподарським значенням та місцезнаходженням вони виконують, переважно, захисні, кліматорегулюючі, водоохоронні, санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції і мають обмежене експлуатаційне значення. Вони відіграють значну роль у розвитку регіональної економіки, покращенні навколишнього природного середовища.

Степова природна рослинність зустрічається тільки на урвистих ухилах долин річок та балок, і представлена, здебільшого, багаторічними травами. У заплавах річок та заболочених місцевостях переважає вологолюбиве різнотрав'я. Кількість видів тра’янистих рослин на Черкащині значно більша ніж дерев і чагарників разом узятих, десь понад 1000 видів.

У Черкаській області нараховується 334 види судинних рослин
(17% флори області), що знаходяться під загрозою зникнення. Серед них:
69 видів, занесених до Червоної книги України, 14 – включені у додаток І Бернської Конвенції, 7 – охороняються в Європі (Європейський Червоний список), 3 – у всесвітньому масштабі.

Під загрозою зникнення перебувають такі рідкісні рослини як: покритонасінні, плауноподібні, папоротеподібні, водорості, мохоподібні, із грибів – трюфелеві, зморшкові, мухомор щетинистий.

У найбільш загрозливому стані перебувають 29 видів рослин, популяції більшості яких нині зникли.

Серед рослин, що зникають, у Черкаській області існують релікти – рослини, що збереглися із минулих геологічних епох. Серед них: бруслина карликова, вовчі ягоди пахучі, в’язіль стрункий, водяний горіх плаваючий, латаття біле, мохи – 2 види, водорості – 1 вид, гриби – 9 видів.

Ось деякі з рідкісних та зникаючих видів рослин Черкаської області:Астрагал шерстиквітковий


Баранець звичайний


Тюльпан дібровий


Ковила дніпровська


Охорона рослинного світу


Першочерговим заходом щодо забезпечення охорони рідкісних видів рослин є організація моніторингу стану їх популяцій.

З метою поліпшення екологічного стану та підвищення продуктивності лісів, збільшення їх захисних та рекреаційних функцій, були розроблені Програма розвитку земельних відносин у Черкаській області на 2001-2010 роки та Програма "Ліси України" на період 2002-2015 р.р.

Збереженню видової різноманітності рослин сприяє також створення природоохоронних заповідників. Є такі і на території Черкаської області: ботанічний заказник у Христинівському районі «Великосевастянівські Яри», найбільший у лісостеповій зоні України Канівський природний заповідник, ботанічні пам’ятки природи місцевого значення «Маців яр» і «Великобурімські крутосхили (знаходяться поблизу с. Лящівка і Велика Бурімка Чорнобаївського району) та ландшафтний заказник «Березняк» на території Бужанської сільської ради Лисянського району.

Відповідно до Закону "Про рослинний світ" рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення, види рослин, які зростають у природних умовах на території України, підлягають особливій охороні і заносяться до Червоної книги України та міжнародних червоних списків.

До таких рослин на території Черкаської області належать і ці:
Айстра степова

Валеріана

Латаття біле


Тварини.

Тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.

Розташування області у лісостеповій зоні зумовлює різноманітний видовий склад фауни. На території налічується 66 видів ссавців, 280 видів птахів, 9 видів плазунів, 11 видів земноводних, 44 види риб.

Група тварин лісів Черкащини представлена ссавцями і птахами.

Серед ссавців на території області зустрічаються: дикий кабан, вовк, лисиця, заєць-русак, козуля, єнотовидна собака, куниця, бобер, тхір, їжак, видра, ондатра в невеликій кількості, лось, олень плямистий та благородний.

Видове різноманіття птахів дуже велике: баклан великий, лебідь-шипун, гуска сіра, крижень, попелюх, черень чубата, гоголь, крех великий, крех малий, орлан-білохвіст, лунь польовий, мартин сивий, мартин жовтоносий, мартин звичайний, пісочник малий, пісочник великий, чайка, кулик-сорока, коловодник великий, коловодник болотяний, коловодник лісовий, коловодник чорний, набережник, брижач, плавунець круглодзьобий, побережник чорногрудий, побережник білохвостий, побережник болотяний, грицик великий, великий яструб, фазан, просянка. Найпоширенішими представниками фауни групи водойм є: лящ, сазан, судак, карась, щука, чехоня, плітка, окунь, короп, товстолоб.

До великої групи птахів, що гніздяться на водоймах області, належать чирку, широконісці, шилохвосту.

Тварини поля – це перш за все, гризуни: ховрахи, хом’яки, полівки; хижі ссавці та хижі птахи (лунь польовий, зимняк).

Найчисленнішу групу представляють комахи.

Проте з розвитком людства триває процес винищення видів тварин.

В Україні рідкісним є кожен третій вид ссавців, земноводних, плазунів і кожен 8-10-й вид птахів. Загальна кількість зникаючих видів тварин на Землі – 21 867.

Коли перша людина ступила на землю Черкащини, тут уже мешкали празубр, мамонт, шерстистий носоріг, печерні ведмідь і лев, великорогий олень.

Колись стада диких коней, зубрів, оленів затоптували сліди татарської кінноти, що ускладнювало її переслідування козацькою охороною.

Ще в першій половині 16 ст. в околицях міста Черкас був поширений бобровий промисел, і черкаський староста навіть податок брав бобрами.

Хто тоді міг подумати, що мине сто-двісті років – і про це тваринне різноманіття доведеться забути назавжди?

Майже доведено, що всі ці види були знищені масовим полюванням. Однак процес вимирання тварин прискорювали, як і зміни клімату, так і діяльність людини.

Уже в історичні часи на Черкащині зникли дикі віслюки-кулани, дикі коні-тарпани, росомахи, ведмеді, сайгаки, байбаки. Першим знищили тура, первісного бика, родоначальника великої рогатої худоби. Тур – тварина, яку неодноразово згадують літописці, в Україні остаточно зник на початку XVII століття, а останній у світі тур загинув у Польщі 1627 року.

У тому ж XVII столітті на Черкащині внаслідок полювання і господарського освоєння цілинних земель різко зменшилася кількість зубрів. Останній з них на території Європи був убитий у 1910 році.


Подібне сталося і з борсуками. Мешкали вони у найбільш глухих і віддалених куточках Дніпровських плавнів, зазвичай, влаштовуючи свої житла серед непролазних чагарників. Втім, деякі з них селилися і в перетнутій місцевості з ярами та негустим чагарником.

Борсуки дуже корисні тварини. Вони знищують багато гризунів та інших дрібних шкідників, а також отруйних змій і слимаків, з великим задоволенням поїдають шкідливих Борсук комах і їх личинок.

Борсук відноситься до численної групи тварин, які практично повністю зникли в наших краях після затоплення Дніпровських плавнів. До речі, нині даний вид включений до Червоної книги України і III-го додатку Бернської конвенції (Європейська конвенція по охороні флори, фауни і природних середовищ перебування).

Певної шкоди тваринному світу наносить існуючий умовний поділ його представників на «шкідливі» та «корисні». Причиною вбивства жаб, ропух, ящірок, змій, летючих мишей є вікові забобони та негативне ставлення до них через непривабливий зовнішній вигляд.

Ропухи особливо велику користь приносить на присадибних ділянках. Вони полюють вночі, коли птахи відпочивають. Їх здобич – слимаки, равлики, гусінь – практично недоступні птахам. Ропухи, жаби та ящірки – одні з небагатьох тварин, які поїдають колорадського жука та його личинки.

Отже, земноводних і плазунів слід всіляко охороняти і принаджувати на городи і в садки, а то хоча б не чіпати їх.

За останнє століття на території нашої області зникли такі види птахів як дрофа, стрепет, орел-могильник, орел-карлик, чорний лелека, на межі зникнення змієїд, червоний шуліка. Позитивною тенденцією можна вважати незначне збільшення чисельності орлана-білохвоста, журавля сірого та скопи.

Оь деякі з цих птахів:

Дрофа Орел-могильник
Загальним фактором впливу на стан існування та відтворення тваринного світу Черкаської області залишається скорочення місць, придатних для перебування диких тварин внаслідок господарського освоєння територій, надмірної урбанізації. Це доповнюється забрудненням довкілля, накопиченням небезпечних відходів виробництва, застосуванням засобів хімізації у сільському господарстві.


Лелека чорний


Охорона, використання та відтворення тваринного світу

Під загрозою знищення на Черкащині перебувають заєць, степовий тхір, лось, видра. Зображені вони на цих малюнках:
На щастя, охоронні заходи, вжиті в Україні, зупинили знищення багатьох видів тварин. Благородні олені, які існували у Подніпров'ї ще у XVIII столітті, на початок ХІХ століття були повністю винищені, але друге життя люди дали цьому видові у 1950–1970-х роках, коли штучно завезли оленів на територію центрального лісостепу України. Зниження попиту на шкури лисиць та бобрів призвело до збільшення кількості цих тварин. В ірдинських лісах, Холодному Яру з'явилися навіть вовки.

Відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу регулюються Конституцією України, Законом „Про тваринний світ”, законами України „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про мисливське господарство та полювання”, іншими нормативно-правовими актами.

З метою збереження біологічного різноманіття в регіоні охороняється 81 вид тварин, серед них: 67 видів тварин, занесених до Червоної книги України, в тому числі, 3 види входять до Європейського Червоного списку, 8 видів охороняється Бернською конвенцією, 10 видів – Афро-євразійським договором щодо мігруючих видів (AEWA), 4 види – Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори та фауни (CITЕS).

Площа заповідних обєктів області збільшилася до 9447 га.

Черкаська обласна та міська організації Всеукраїнської екологічної ліги спільно з Міжнародною організацією "Школа здоров'я" випустили карту "Червона книга Черкащини. Тваринний світ". На неї нанесено місця наявності 25 видів рідкісних представників української фауни, які є в області.

Найбільше рідкісних видів зафіксовано у Черкаському та Канівському районах. Тут водяться занесені у Червону книгу норка й горностай; птахи: шуліка рудий, орел-карлик, підорлик великий, гоголь, лунь польовий, канюк степовий, а ще – 6 видів комах, три види метеликів, кажан нічний, війчаста змія та мідянка звичайна.

Природно-заповідний фонд держави охороняється законодавством України як національне надбання, для якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.

Більше дізнатися про рослинний і тваринний світ України та нашого краю можна, прочитавши ці книги:

Білик Л. І. Екологічне дозвілля : приємне і корисне: кн. II : навч. посіб. / Л. Білик. – Черкаси : Вертикаль, 2004. – 264 с.

Статті в цьому підручнику допоможуть, перебуваючи на лоні природи, краще її зрозуміти, будь то кущик чи тварина, комаха чи квітка, беззахисна травинка чи могутнє дерево.

Книга містить багато практичних порад. Так, наприклад, юному рибалці допоможе краще впоратися з рибною ловлею – яка наживка більше підійде для ловлі тієї чи іншої риби, в який час краще ловити тощо.

Не менш цікавою буде й стаття про рослини та фольклор. Тут можна знайти прислів’я, загадки і легенди про дуб, березу, калину, про лісові дерева та інше.


Грущинська І. В. Сторінками Червоної книги України : зникаючі рослини : довід. учня / І. Грущинська. – К. : Освіта, 2005. – 95 с.

Ця чудова книжка допоможе вам полюбити природу і науку про неї, усвідомити, що зелене диво Землі – рослини – у небезпеці і, якщо їх не охороняти, багато які з них можуть зникнути. Цікаво вам буде дізнатись, з яких причин зникають ті чи інші рослини та як діяльність людини причетна до цього.

Матеріал поданий у формі чотирьох подорожей – до лісу, у степ, в гори, на луки й водойми.

Вміщено також описи рослин, відомості про них, легенди.


Новикова В.   Географія рідного краю. Черкащина: підруч. для 5 кл. загальноосвіт. шк. Черкаської обл. / В.   Новикова. – Черкаси, 1999. – 99 с.

Книга розповідає про рослинний і тваринний світ. Цікаво буде дізнатися, яке найвище та найтовще дерево в світі, як поділяються рослини за різноманітністю тощо.

Дізнаєтесь також, як змінилася рослинність Черкащини, яка причина цих змін та які бувають групи тварини в залежності від середовища їх мешкання.

Наводяться також цікаві факти із «Червоної книги» та розповідається, чому вона була створена.


Природно-заповідний фонд Черкаської області / уклад. Т. Коноваленко, О. Барило, І. Карастан. – Черкаси : Вертикаль, 2006. – 196 с.

Книга допоможе більше дізнатися про рослинний і тваринний світ Черкащини: які види рослин та тварин занесені в Червону книгу України, де зростають ці рослини.

Матеріал подається в розрізі районів по категоріях.


Природа Черкащини. – К. : Урожай, 1971. – 124 с.

Розповідається про рослинний і тваринний світ області, його біологічні і екологічні особливості.


Крім того, радимо також прочитати:


Білик Л. І. Екологічне дозвілля : приємне і корисне. кн. II : навч. посіб. / Л. Білик. – Черкаси : Вертикаль, 2004. – 264 с.

Волик В. Червона книга / В. Волик, З. Савченко // Краєзнавство Черкащини : до 400-річчя від дня народження Б. Хмельницького: вип. 5. – Черкаси, 1996. – С. 9-13.

Вяткіна Є. Дев’ятеро дерев-дідуганів росте на Черкащині / Є. Вяткіна // Молодь Черкащини. – 2009. – 14 жовт. – С. 2.

Грущинська І. В. Сторінками Червоної книги України : зникаючі рослини : довід. учня. – К. : Освіта, 2005. – 95 с.

Євтушевський М. Українського зубра врятує Канівщина? / М. Євтушевський
// Прес-Центр. – 2011. – 1 черв. – С. 21.

    Зелені велети // Земля Черкаська. – 2010. – 16 лип. – С. 2.

    Зелені патріархи // Земля Черкаська. – 2009. – 9 жовт. – С. 2.

Килимник Ю. Британці приїжджали подивитися на наші первоцвіти / Ю. Килимник // Прес-Центр. – 2011. – 30 берез. – С. 2.

Кирей В. Дубу Залізняка продовжать життя / В. Кирей // Урядовий кур’єр. – 2011. – 23 берез. – С. 32.

Кожушко Л. Катеринопільські ліси точить короїд / Л. Кожушко // Черкаський край. – 2011. – 10 берез. – С. 14.

Лазоренко С.  На 1000-літньому дубі Залізняка закріплять спеціальні підтримувальні канати / С. Лазоренко // Нова Доба. – 2011. – 27 жовт. – С. 3.

Могилко С. У водоймах Черкащини через нестачу кисню гине риба / С.
Могилко // Прес-Центр. – 2012. – 22 лют. – С. 1.

Могилко С. Чорні баклани вбивають рибу на Черкащині / С. Могилко // Прес-Центр. – 2011. – 27 лип. – С. 1.

Новак Н. Дуб Залізняка знову клонуватимуть / Н. Новак // Молодь Черкащини. – 2011. – 23 лют. – С. 4.

Новикова В. І. Географія Черкаської області: підруч. для 8-9 кл. загальносвіт. шк. Черкаської обл. / В. Новикова. – К. : Мапа, 2004. – 127 с.

Новикова В. Географія рідного краю. Черкащина : підруч. для 5 кл. загальноосвіт. шк. Черкаської. обл. / В. Новикова. – Черкаси, 1999. – 99 с.

Онищенко І. У Шевченкового дуба виросла ціла діброва "нащадків" / І. Онищенко // Нова Доба. – 2011. – 19 лип. – С. 3.

Остапчук А. З жолудів Шевченкового дуба виросла діброва / А. Остапчук // Прес-Центр. – 2011. – 20 лип. – С. 3.

   Природа Черкащини. – К. : Урожай, 1971. – 124 с.

Природні дива Черкащини : [добірка статей] / С. Соболь [та ін.] // Нова Доба. – 2012. – 31 січ. – С. 4-5.

Природно-заповідний фонд Черкаської області / уклад. Т. Ф. Коноваленко, О. С. Барило, І. М. Карастан. – Черкаси : Вертикаль, 2006. – 196 с.

Роговська Т. Диво-дерева : на території нашої області росте відьмина мітла, вільхо-дуб і шестистовбуровий дуб / Т. Роговська // Вечірні Черкаси. – 2011.– 23 берез. – С. 18.

Спектор Ф. Н. Географія рідного краю : Черкащина : регіонал. підруч. для 5 кл. загальноосвіт. шк. / Ф. Н. Спектор. – К. : Магістр-S, 1996. – 890 с.

Степанов М. У водах під Каневом плескалися динозаври / М.
Степанов // Прес-Центр. – 2010. – 29 верес. – С. 8.

Топішко О. У краю сірої чаплі, великого баклана та кулика-сороки / О. Топішко // Юний натураліст. – 2001.– № 9. – С. 10-11.

    У найстарішого дуба України з’явився правнук // Нова молодь Черкащини. –2009. – 3 черв. – С. 3.

    Фомічова Ю. Дуби-переможці : одразу чотири дуби Черкащини стали призерами Всеукраїнського конкурсу / Ю. Фомічова // Вечірні Черкаси. – 2010. – 14 лип. – С. 6.

4 черкаських дуби увійшли до переліку національних дерев України // Місто. – 2010. – 14 лип. – С. 10.


Інтернет-ресурси :


Лисенко C. Майбутні екологи склали Червону книгу Черкащини [Електронний ресурс] //Український екологічний портал : [cайт] / Сторінка зеленого акціонера. Анонси. – Режим доступу: http://www.ecoport.org.ua/news/?pid=24031. (18.09.2011). – Назва з екрану.

На Черкащині створено новий степовий заказник [Електронний ресурс] // Степи України : [сайт] / All Rights Reserved. – Режим доступу: http://pryroda.in.ua/step/na-herkashhini-stvoreno-novij-stepovij-zakaznik/ (31.12.10). – Назва з екрану.

Рослинний світ Черкащини [Електронний ресурс] // Обласний інформаційний портал "Черкаси Онлайн" : [сайт] / Черкаські новини, події в Черкасах. – Режим доступу: http://cherkasy-online.com/roslinnij-svit-cherkashhini.html (19.10.2011). – Назва з екрану.


КЗ «Обласна бібліотека для дітей»

Черкаської обласної ради


Наодинці з природою

(сторінками Червоної книги Черкащини)

Бесіда-огляд

Для учнів 5-7 класів


Підготувала Діденко Н.О.

Відповідальна за випуск Бондаренко В.С.

Комп’ютерну верстку, набір та оформлення здійснив відділ бібліографічної роботи та інформаційних технологій Черкаської обласної бібліотеки для дітей


18002, м. Черкаси, вул. Кірова, 24

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconОсобливості соціалізації дітей з обмеженими функціональними можливостями
Автор статті: Константинова Леся Миколаївна, соціальний педагог Мошнівської зош І-ІІІ ступенів Черкаської районної ради Черкаської...

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconКомунальний заклад херсонської обласної ради «обласна наукова медична бібліотека»
Актуальні питання розвитку сімейної медицини у Вінницькій області [Текст] / В. М. Чорнобровий [та ін.] // Сімейна медицина. 2009....

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconКомунальний заклад «рівненська обласна наукова медична бібліотека» рівненської обласної ради
Закон урср про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи // Червоний прапор. 1991. 25 січ

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconКомунальний заклад херсонської обласної ради «обласна наукова медична бібліотека»
Введенский, В. Хромобронхоскопия в диагностике и лечении геморрагического эндобронхита аспирационного генеза [Текст] / В. Введенский,...

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconЖитомирська обласна державна адміністрація розпорядження голови обласної державної адміністрації
Програмою розвитку інвестиційної діяльності на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 23. 02. 06 №934

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconЖитомирська обласна державна адміністрація розпорядження голови обласної державної адміністрації
Програмою розвитку інвестиційної діяльності на 2006-2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 23. 02. 06 №934

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconХерсонська обласна бібліотека для дітей
Список включає твори, рекомендовані Міністерством освіти І науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання,...

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconЛуганської обласної державної адміністрації
Аналітичний огляд діяльності публічних бібліотек області по роботі з юнацтвом за 2010 рік / Луганська обласна бібліотека для юнацтва;...

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconЦентралізована бібліотечна система Шевченківського району м. Києва Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника Бібліотека ім. О. Матросова для дітей За
Вступ

Кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради Наодинці з природою iconУправління культури Дніпропетровської обласної державної адміністрації Дніпропетровська обласна наукова бібліотека Хроніка культурного життя області
З нагоди роковин Дня народження Тараса Шевченка у області проходили традиційні Шевченківські дні

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка