Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти
НазваУрок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти
Дата канвертавання13.12.2012
Памер108.39 Kb.
ТыпУрок
Вчитель біології

Мукачівської гімназії

Тарці Є. В.

Урок – роздум.


Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти.


Мета уроку:

 • Освітня: продовжити формувати знання учнів про ембріональний розвиток організмів на прикладі розвитку людини; розкрити особливості застосування ембріотехнологій.

 • Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати ембріональний розвиток тварин та людини, уміння співставляти перебіг онтогенезу від способу життя батьків, що планують мати нащадків; уміння робити відповідні висновки та узагальнення.

 • Виховна: формувати моральне відношення до зачаття і вагітності, відповідальності до життя, яке не народилось; усвідомлення життєвої миті як найціннішої частки буття.

Основні поняття й терміни: ембріональний розвиток, запліднення,

імплантація, зигота, зародок, плід, зародкові оболонки, зародкові листки,

плацента, аборт, ембріотехнології.


Обладнання й матеріали: мультимедійна дошка, презентація, фільм.


Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Питання до учнів ( метод «Мозковий штурм» (слайд 3))

1. Що таке розвиток: індивідуальний та історичний?
2. Які періоди онтогенезу ви знаєте?
3. Чим характерний ембріональний розвиток організмів та значення його перебігу для подальшого життя?
5. У чому полягають особливості гістогенезу та органогенезу?
7. Чим відрізняється розвиток рослин і тварин?
8. Чи має свої особливості розвиток людини?

2. Німі малюнки (слайд 4).

Учням пропонується пояснити, етапи якого процесу вказано на малюнках (запліднення).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні урок, на якому неможливо бути байдужим, на якому можна радіти і плакати, засуджувати і розуміти, заперечувати і погоджуватись.

(оголошення теми й мети уроку). Я пропоную переглянути фільм про те , як народжується життя, як проходить розвиток людини від моменту зачаття до моменту народження людини. (Перегляд фільму).

А зараз ми з вами розглянемо крок за кроком ембріональний розвиток людини.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Всередині заплідненої яйцеклітини ядра чоловічої та жіночої клітин з’єднуються й утворюється нове життя – неповторне й індивідуальне (слайд 5). Отже, ембріональний розвиток людини починається із запліднення (схема на мультимедійній дошці (слайд 6)).

Презентація матеріалу учнем «День за днем».

1 доба – поділ зиготи навпіл (слайд 7), 2 – 3 доба – поділ продовжується і зародок складається вже з 8 клітин. Саме в такому вигляді він переноситься до організму матері при штучному заплідненні. Цей процес правильніше називати не поділом, а дробінням, тому що клітини не ростуть, а тільки діляться. Через 3 доби зародок складається з 32 клітин і схожий на ягоду шовковиці, але мікроскопічних розмірів. Зародок рухається в порожнину матки і протягом двох днів там вільно перебуває. До кінця першого тижня число клітин зростає до 250, зародок набуває форми кулі діаметром 0,2 мм, утвореної одним шаром клітин. В такому вигляді він занурюється (імплантується) в слизову оболонку матки і прикріплюється до неї (слайд 8).

Клітини зародка формують зародкові оболонки (слайд 9).

Хоріон – зовнішня оболонка, має ворсинки з капілярами, через які відбувається дихання і живлення зародка.

Амніон – внутрішня оболонка, яка захищає зародок. Клітини цієї оболонки виробляють амніотичну рідину, яка заповнює амніотичну порожнину між амніоном і зародком. Ця рідина підтримує зародок і захищає від механічних пошкоджень. Така захисна оболонка утворюється у всіх організмів, які вийшли на сушу (плазуни, птахи і ссавці). Всі перелічені організми відносяться до Амніот. На ранніх стадіях розвитку обмін між зародком і материнським організмом відбувається через ворсинки хоріона, але через деякий час вони не справляються з цією функцією і з задньої кишки зародка утворюється оболонка алантоїс, за функцією подібна до хоріона.

Із зародкового диску формується ембріон, у якого на 2 - ий і 3 - ий тижні можна виділити три зародкові листки, які дають початок різним органам і системам:

ектодерма (зовнішній) – епітеліальний покрив шкіри, органи нервової системи;

ентодерма (внутрішній) – органи травної та дихальної систем, печінка, підшлункова залоза;

мезодерма (середній) – кістки, м’язи, кров.

Починається період формування органів.


Вчитель. Зараз ми розглянемо, яким чином відбувається подальший

розвиток зародка.

1 місяць. Спочатку ембріон у вигляді диску, потім трубки і коми. З групи клітин швидко утворюються частини майбутньої дитини: потовщення на кінці трубки – голова, випуклість черевної частини – серце, яке вже скорочується, примітивний кишечник, закладаються перші статеві клітини. Обличчя й кінцівки поки що відсутні. Довжина ембріона 5 мм, він у 10000 разів більший за запліднену яйцеклітину лише за 1 місяць розвитку й продовжує швидко рости (слайд 10 – 11).

2 місяць. З’являються руки, ноги, зникає хвіст, вимальовується обличчя. Розвивається нервова система. Головний мозок вже схожий на мозок дорослої людини, має звивини. Розвивається сечостатева і дихальна системи, шлунок і кишечник набувають кінцевої форми. З’являються м’язи й починається закостеніння скелету. Сформовані зачатки майже всіх майбутніх органів. Здійснює перші рухи, вільно плаває у рідині.


Презентація матеріалу учнем « Плацента. Функції плаценти».

До кінця другого місяця ворсинки епітелію зберігаються тільки на тій стороні оболонки, яка контактує з маткою. Вони розростаються, розгалужуються, занурюючись у слизову оболонку матки і разом із судинами алантоїса утворюють поза зародковий орган – плаценту (дитяче місце), що зв’язує зародок з організмом матері (слайд 12 – 13). Це єдиний орган у тварин, який походить від двох різних організмів – матері й зародка. Плацента має форму диска діаметром близько 20 см і товщиною 5 см. Зв'язок плаценти з організмом здійснюється пупковим канатиком, в якому проходять пупкові артерії і вени. Кров матері й плоду тече по різних судинах і не змішується. Плацента виконує такі функції (слайд 14):

 • дихання;

 • живлення;

 • виділення;

 • захист (антитіла, плацентарний бар’єр);

 • вироблення гормону, який зберігає плід в матці).

Вчитель. Наприкінці другого місяця довжина ембріона становить 3 см, вага – 11 г. З цього часу зародок називають плодом (слайд 15).

3 місяць. Обличчя стає схожим на людське, з’являються ніс, рот, очі. Виникають відмінності в статевих органах. Значно розвивається печінка,

формуються нирки, подовжується кишечник. Довжина плоду 10 см, маса 45 г.

4 місяць. Змінюються пропорції плоду, голова стає меншою відносно тулуба. Шкіра червонуватого кольору, на голові починає рости перше волосся (слайд16). Кров рухається по судинах, серце б’ється у два рази частіше, ніж у дорослої людини. Починають функціонувати печінка, шлунок, нирки, жовчний міхур. Можна дізнатися стать плоду, який вже схожий на маленьку людину. Довжина 9 см, вага – 60 г. Починає розвиватися скелет, з’являються вії та брови, грудна клітка здійснює дихальні рухи (слайд 17).

5 місяць. Мати починає відчувати рухи дитини. Його шкіра в зморшках. Волосся на голові стає більше, з’являються нігті. Легені продовжують розвиватись, плід здійснює дихальні рухи, вчиться ковтати. Довжина 25 см, маса 500 г.

6 місяць. Усі внутрішні органи достатньо сформовані, головний мозок ускладнюється, активність плоду збільшується, здійснює до 20 – 60 рухів зо 30 хвилин. Активність змінюється протягом дня: засинає і пробуджується.

7 місяць. Пробудження відчуттів, здатний чути, з’являється смак. Плід стає життєздатним. Довжина 45 см, вага 1700 г.

8 місяць. Основні органи повністю сформовані. Серце б’ється часто (120 – 140 ударів за хвилину). Шкіра набуває блідо – рожевого кольору, зникають зморшки. Дитина займає положення вниз головою.

9 місяць. Маса тіла збільшується на 20 – 30 г в день. Дитина готова до народження (слайд 18 – 19).

Життя до народження – це диво, його необхідно берегти.


Повідомлення учня про фактори, що впливають на розвиток ембріона:

 • забруднення навколишнього середовища,
  ліки, наркотики, засоби побутової хімії;

 • материнські стреси;

 • спадкові фактори;

 • недостатнє харчування і дефіцит води;

 • інфекційні захворювання;

 • алкоголь і паління.

(слайд 20)


Вчитель. Давайте повернемось назад і переглянемо дивовижні перетворення за такий короткий період. Прослухайте рядки з щоденника, «написані» ненародженою дитиною.

«...Це станеться сьогодні. Усе готово. Лікарю заплачено. Лікар, огидно посміхаючись, поспішив її заспокоїти (він навіть не намагався її відмовити): операція проходить під наркозом, а тому безболісно. Пожартував: це ж так просто, як вирвати гнилий зуб.. Я оцінив поезію порівняння. ЇЇ нудило...

Мені залишилося кілька годин... Цікаво, що зроблять зі мною, точніше з тим, що колись було мною? Сонце на заході перетворюється на вітер. Людина після смерті стає землею... А чим буду я? Сировиною для медикаментів? Мене використають у косметології? Спустять у каналізацію? Мене, що так хоче жити! Краще не думати про це. Я вже й так на межі божевілля. Мені страшно...

Мамо, мила, я хочу, щоб ти знала – я прощаю тебе... «Не судіте, і не осуджені будете...» Я вірю, що ти не можеш інакше... Я прощаю тебе, а ти прости мене… Бачить Бог, я хотів зробити тебе щасливою, а завдавав лиш болю, сліз, горя. Прости. Якщо для твого щастя необхідна моя смерть, що ж, я готовий... Але чи зробить це тебе щасливою?

Це по мене... Запах ліків і болю... Білі халати, біла стеля, білі стіни...Хто сказав, що колір смерті – чорний? Мені страшно... Скоріше б усе скінчилося...

Який біль! Чому я повинен його терпіти?! Зробіть мені наркоз! Я теж хочу наркоз... Мамо, матусю, нехай святиться ім’я твоє... Я все одно тебе люблю... Любив...


Остановись! Пусть он увидит солнце,

Услышит шум весеннего дождя,

И будет в час счастливейшей бессоницы

Смотреть на звезды, глаз не отводя.

Тебе легко не дать ему родиться.

Тебя не станут за руки держать-

Ведь он не сможет даже защититься,

Не сможет вскрикнуть, встать и убежать.

И разве не могла б ты поделиться

С ним миром, домом, лаской и теплом,

И, если нужно, даже потесниться

И дать ему местечко за столом?

И, может быть, никто другой, а этот,

Чья жизнь уже на ниточке висит,

Окажется ученым иль поэтом,

И целый мир о нем заговорит.


Так, ці строки про небажану вагітність та аборт. Момент в житті жінки, коли перед нею стоїть вибір: перервати вагітність чи народжувати. Деяким необізнаним з цим питанням процедура аборту уявляється досить простою, практично безболісною і такою, що не має жодних негативних наслідків. Але це не так. Я не буду зараз говорити про фізичний і душевний біль жінки, але давайте іще раз поглянемо на фотографі 12 – недільного зародка. Саме в цей строк дозволено робити аборти – хірургічні операції, під час яких вміст матки видаляється за допомогою спеціальних інструментів (слайд 21).


Повідомлення учня про аборт та його наслідки.

Аборт, від лат. abortus – викидень. Штучний викидень, переривання вагітності, аборт, витравлювання плоду, вбивство ненародженої дитини до 28 тижнів, тобто до умовного терміну життєздатності плоду поза тілом матері. Після 28 тижня – штучні або мимовільні передчасні пологи (partus praematurus).

Розрізняють аборт штучний (abortus artificalis) і мимовільний (abortus spontaneus), тобто який почався без навмисних дій вагітної або інших осіб з метою переривання вагітності. Аборти поділяються також на лікарняні та позалікарняні – кримінальні.

Штучний аборт розглядається усіма релігіями світу як вбивство дитини.

З точки зору сучасної ембріологічної науки життя людини починається не з моменту народження, а з моменту зачаття, тобто з моменту злиття ядер чоловічої і жіночої статевих клітин (слайд 22). В цей час утворюється унікальний генетичний код, отже ембріон є біологічно самостійним організмом і ніяк не може вважатися частиною тіла матері, отримуючи від неї тільки кисень і поживні речовини. На більш пізніх термінах вагітності формуються зовнішні ознаки. Через 20 днів після зачаття починає битися серце, через місяць з’являються кінцівки. У ненародженої дитини фіксуються електрична активність мозку, серця, відбитки пальців та інші ознаки, характерні для дорослої людини, які визначають індивідуальність особистості. Кров дитини не змішується з кров’ю матері. Доведено також те, що ненароджена дитина відчуває біль.

Численні ускладнення після абортів спостерігаються в 90% випадків і носять незворотній характер, навіть до смертельного результату: зараження крові, перитоніт, втрата крові, ДВЗ (синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові), шоковий стан, рак молочної залози та ін. Найбільш частим ускладненням після штучного аборту є безпліддя і постабортний синдром (ПАС) – комплекс психічних ускладнень, який не затихає з роками.

До віддалених наслідків аборту належать різні онкологічні захворювання, гнійні запалення придатків, стійке порушення менструального циклу, невиношування плоду (народження недоношених дітей) і безліч інших. Через аборт близько 20-25% подружніх пар безплідні. Особливо небезпечний аборт для молодих жінок, які ще не народжували. Після проведення аборту жінка в будь-якому випадку не зможе народити здорових дітей.


Вчитель. Кожна п’ята – шоста сім’я не може мати дітей. Це пов’язано з безпліддям – нездатністю статевозрілого організму відтворити нащадків.

Безпліддя спричиняється порушенням в статевій системі жінки

(непрохідністю маткових труб, змінами у матці, нездатністю яєчників продукувати яйцеклітини) або чоловіка (зменшення кількості сперматозоїдів, їхньої рухливості, непрохідністю сім’явиносних шляхів, порушенням сім’явиверження). Щоб допомогти безплідним парам, застосовують штучне запліднення. Використовують різні способи штучного запліднення. Наприклад, отримують сперму від чоловіка – донора і вносять її в піхву або матку жінки під час овуляції. Штучне запліднення можливе також з донорською яйцеклітиною. Її імплантують у матку і після цього вносять сперму чоловіка. Штучне запліднення можуть здійснювати і поза організмом жінки – у пробірці (слайд 23 – 25). У жінки забирають яйцеклітини і поміщають їх у пробірку. Туди ж вносять зібрану в чоловіка сперму. Запліднені яйцеклітини витримують у певних умовах, а потім ембріони вміщують у матку. Перенос ембріонів проводять, коли вони досягли стадії 4-8 бластомерів. Іноді ембріони культивують до стадії бластоцисти. Для переносу ембріонів використовують спеціалізовані катетери. Процедура проводиться в асептичних умовах.


V. Узагальнення знань учнів.

Експрес – тест:

1. Як називають ненароджену дитину у перші вісім тижнів життя:

а) зародок; б) плід.

2. Процес імплантації зародка в ендометрій відбувається на:

а) 5 – 6 добу; б) 7 – 8 добу.

3. Плаценту ще називають:

а) хоріон; б) дитяче місце.

4. До зародкових листків належить:

а) ентодерма; б) епітелій.

5. До зародкових оболонок належить:

а) плацента; б) амніон.

6. Плід стає життєздатним на:

а) сьомому місяці; б) п’ятому місяці.

7. Плід з’єднується з плацентою за допомогою:

а) пуповини; б) артерії.

8. Функція навколоплідних вод:

а) плацентарний бар’єр;

б) механічний захист плода.


VІ. Підсумки уроку.

Життя до народження – це диво, його необхідно берегти.


VIІ. Домашнє завдання.

Вивчити §56. Підготувати повідомлення «Пренатальна педагогіка», скласти пам’ятку «Майбутній мамі».

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУрок 4-5
...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconКвіти улюблені супутники людини
Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (коротко обґрунтовуються тема І завдання уроку)

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУрок розвитку комунікативних умінь
Тема. Письмовий твір-роздум публіцистичного стилю на суспільну тему : «Спішу у храм святого слова»

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУроку
Зародження й розвиток фізики як науки. Роль фізичного знання в житті людини І суспільному розвитку. Методи наукового пізнання. Теорія...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconТема уроку
Формувати духовний світ людини майбутнього. Вчити віддавати своє активне тепло іншим людям, виховувати культуру почуттів, розвивати...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУроку
Зародження й розвиток фізики як науки. Роль фізичного знання в житті людини І суспільному розвитку. Методи наукового пізнання. Теорія...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУрок №1 Тема уроку
Мета уроку: ознайомити учнів з електростатичною взаємодією, вивчити правила безпеки під час роботи з накопичувачами електричних зарядів;...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconУрок Клас: 9 Предмет: біологія Тема: «функціональна асиметрія мозку»
Урок з теми «Функціональна асиметрія великих півкуль головного мозку» це другий урок розділу загальної теми «Мислення І свідомість»,...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconТема уроку; Важливі фізичні відкриття XX століття. Освітня мета
Освітня мета; Узагальнити та систематизувати розвиток фізичної науки, досягнення вчених країни та світу у розвитку високих технологій...

Урок роздум. Тема уроку: Ембріональний розвиток людини. Функції плаценти iconТема уроку. Написання не з дієсловами. Мета уроку
Мета уроку: ознайомити дітей з правописом частки не з дієсловами, розвивати уважність, виховувати культуру поведінки

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка