Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў




НазваУрок абагульнення І сістэматызацыі ведаў
Дата канвертавання20.11.2012
Памер122.65 Kb.
ТыпУрок

Тэма: "Формула каранёў квадратнага ўраўнення"


Мэты:

  • абагульненне і сістэматызацыя асноўных ведаў і ўменняў па тэме, фарміраванне умення рашаць квадратныя ўраўненні, ліквідацыя магчымых прабелаў, паглыбіць тэарэтычны матэрыял;

  • садзейнічаць развіццю лагічнага мыслення, памяці, увагі, умення абагульняць;

  • стварыць умовы для выхавання узаемадапамогі, акуратнасці і стараннасці пры выкананні заданняў

Тып урока: урок абагульнення і сістэматызацыі ведаў

Абсталяванне: прэзентацыя, карткі з заданнямі рознага ўзроўню, карткі з тэстам, карткі з дадатковымі заданнямі, карткі з рэфлексіяй

Ход урока


  1. Арганізацыйны момант
    - Добры дзень! Сядайце! А зараз для таго, каб на працягу ўсёй нашай з вамі працы царыла атмасфера дабразычлівасці, я прапаную вам павярнуцца адзін да аднаго і ўсміхнуцца.

Зараз, я спадзяюся, вы настроены на работу і мы можам з вамі пачынаць.

  1. Пастаноўка мэт


Сёння мы правядзем урок абагульнення і сістэматызацыі ведаў па тэме "Формула каранёў квадратнага ўраўнення". Вы ўжо дастаткова ведаеце і ўмееце па гэтай тэме, таму наша з вамі задача: абагульніць і скласці ў сістэму ўсе тыя веды і ўменні, якімі вы валодаеце.


А за працу адзнакі на ўрокe вы будзеце атрымліваць не звычайныя, а ў выглядзе грошай, гэта будзе заробак за вашыя веды, кожны з вас атрымае столькі грошай, колькі ведаў назапасіў. А будуць называцца яны Вольфамі. І гэта не выпадкова, менавіта Вольф, упершыню выкарыстаў назву “квадратныя ўраўненні”.


Ураўненні з даўніх часоў хвалявалі розум чалавецтва. Па гэтай прычыне ў англійскага паэта сярэдніх вякоў Чосэра ёсць выдатныя радкі, прапаную зрабіць іх эпіграфам нашага ўроку:


Посредством уравнений, теорем
Я уйму всяких разрешил проблем.


Квадратныя ўраўненні таксама не выключэнне. Яны вельмі важныя і для матэматыкі, і для іншых навук, н-д фізікі. На бліжэйшых уроках матэматыкі вам прыйдзецца рашаць тэкставыя задачы і вось тут неабходна ўмець хутка і ўмела спраўляцца з рашэннем квадратных ураўнанняў.

І спадзяюся, што вы будзеце працаваць на ўроку актыўна, будзеце ўважлівымі. Адкрывайце сшыткі, запісывайце дату і класная работа

  1. Актуалізацыя апорных ведаў:


Вялікі савецкі фізіёлаг І. П. Паўлаў сказаў:




Пагэтаму пачнём урок з невялікай размінкі. Гэта дапаможа нам наладзіцца на працу і паўтарыць тэарэтычны матэрыял. Гатовыя ? Тады пачнём.

Паўторым матэматычныя тэрміны, звязаныя з рашэннем квадратных ураўненняў. Для гэтага вам неабходна разгадаць крыжаванку.

1





6

3 2

5

7

4







  1. Як называецца ўраўненне выгляду , дзе x – зменная, a, b і с – некаторыя лікі, пры чым а0? (Квадратнае)

  2. Як называецца квадратнае ўраўненне, у якога хаця бы адзін з яго каэфіцыентаў b або с роўны нулю? (Няпоўнае)

  3. Значэнне зменнай, пры якім ураўненне звяртаецца ў верную роўнасць называецца …(Корань)

  4. Квадратнае ўраўненне ў якім каэфіцыент а роўны 1 называецца…(Прыведзеным)

  5. Як называецца выраз для квадратнага ўраўнення? (Дыскрымінант)

  • Для чаго мы вылічваем дыскрымінант?

Запісаць формулы на дошцы (квадратнае ураўненне, формулы каранёў квадратнага ўраўнення і формулу па якой вылічваецца дыскрымінанат на дошцы запісывае адзін чалавек)

  1. Калі дыскрымінант роўны нулю, то ўраўненне мае колькі каранёў? (Адзін)

  2. Калі дыскрымінант больш нуля, то ўраўненне мае колькі каранёў? (Два)




  1. Заданні для вуснай работы:

  • Паўтарылі асноўныя паняцці тэмы, а зараз праверым як яны “работаюць” у практычных заданнях.

  • Вам патрэбна запоўніць матэматычнае лато, формуламі якія ў вас знаходзяцца ў канверце.

 Якія з ураўненняў не маюць каранёў?

Якія з ураўненняў маюць два карані?

Якія з ураўненняў маюць адзіны корань?

Не мае каранёў

Мае адзін корань

Мае два карані

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Ключ да тэсту:

Не мае каранёў

Мае два карані

Мае адзіны корань

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Крытэрый ацэньвання:

Няма памылак – 5 б.

1 пам. – 4б.

2 пам. - 3б.

3 пам. – 2б.

4 пам. – 1б.

Болей 5 пам. – 0 б.

Вучні выконваюць работу, а затым мяняюцца лісткамі і па ключу правяраюць адказы, ацэньвая работу таварыша. Вынік запісываецца ў калонку “Агульны бал”


- Малайцы. Усе справіліся з гэтым заданнем.


  1. Выкананне практычных заданняў:


Ну што ж, прыступім да практычнай часткі нашага ўрока.

Чтобы решить уравнение,
Корни его отыскать.
Нужно немного терпения,
Ручку, перо и тетрадь.



А зараз я вам прапаноўваю рашыць наступнае заданне: (ёсць заданні трох узроўняў, ці ёсць жадаючыя пайсці да дошкі рашаць заданні трэцяга ўзроўня, чацвёртага ўзроўня, пятага ўзроўня. Астатнія вучні рашаюць гэтыя заданні самастойна ў сшытках: хто вырашыць заданні трэцяга ўзроўня пераходзіць да чацвёртага, чацвёртага - да пятага. Калі хтосьці зладзіцца з 5-ым узроўнем, я магу прапанаваць дадатковае заданне)

3 узровень

Рашыце ўраўненні: 2 + х – 4 = 0 Адказ: 1; -1

х(х – 2) = 15 Адказ: -3; 5

4 узровень

1. Рашыце ўраўненне: 1 = 6х – 5х2 Адказ: 1; 5


2. Пры якіх значэннях а мнагачлены2 – 20а + 1 і а2 – 22а + 25 прымаюць роўныя значэнні Адказ: 4; -6


5 узровень

1. Рашыце ўраўненне: y2 - 4y + 4 = 0

Адказ:

2. Знайдзіце значэнні p, пры якіх ураўненне мае два карані: х2 + 10х + p = 0

Адказ: p<25

Дадатковыя заданні:

1) Рашыце ўраўненне:

3 + х = 7 х2

Адказ: 0, 1,


2) Пры якіх значэннях t ураўненне мае адзіны корань:

2х2 - 7х + t = 0

Адказ: 6

- Давайце зверым, атрыманыя вамі адказы


Наступнае заданне ўрока:

- Ці не цікава вам ведаць, калі людзі навучыліся рашаць квадратныя ўраўненні?

- Простыя ўраўненні людзі навучыліся рашаць болей 3х тысяч год назад ў Дрэўнім Егіпце, Вавілоне і только … рашыўшы ўраўненне


2 – 32у + 64 = 0 мы даведаемся ў якім стагоддзі да н. э. назад навучыліся рашаць квадратныя ўраўненні.




або



У 4 стагоддзі да нашай эры навучыліся рашаць квадратныя ўраўненні.


Малайцы! Усе справіліся з гэтым заданнем, добра папрацавалі, і я прапаноўваю вам адпачыць

Фізкультхвілінка

Зараз мы з вамі зробім размінку для вачэй.

Так як на вуліцы ў нас з вамі зараз зіма, я вам прапаноўваю ўявіць сняжынку і прасачыць за яе палётам – зверху-уніз…

Затым паднялася мяцеліца сняжынка закружыліся ў паветры, прасачыце за яе палётам…


Тэст па варыянтах

Да кожнага задання дадзены чатыры адказы, з якіх адзін верны. Рашыце заданне, параўнаеце атрыманы адказ з прапанаваным.


Тэст «Квадратныя ўраўненні»

Варыянт 1

     1. Якое з ураўненяў з’яўляецца квадратным?

А. 6 – 5х + 2 =0 С. 2 – 15х + 1 = 0

В. 9х + 3х2 – 10 =0 D. 2 + + 1 = 0

2. Састаўце квадратнае ўраўненне па яго каэфіцыентах a, в,c:

а=-2; b= 3,5; c=0,75.

А . -2х2-0,75х+3,5=0 C. -2х2+3,5х+0,75=0

В . 3,5х2-2х+0,75=0 D. -2х2+3,5х-0,75=0

  3. Рашыце ўраўненне: х2 + 10x + 24 = 0              

А. х1 = 4, х2 = 6 C. х1 = 4, х2 = 6

B.  х1 = 4,   х2 = 6 D . х1 = 8, х2 = 12

        4. Рашыце ўраўненне: 2 + 3 х 5= 0              

А. х1 = 5, х2 = 1 C. х1 = 2, х2 = 1

B.  няма рашэння  D. х1 = 2, х2 = 1

  1. Рашыце ўраўненне: х2 + 8 х – 15 = 0

  1. х1 = 5, х2 = 3 C. х1 = – 5 х2 = 3

B. х1 = –5, х2 = –3 D. няма рашэння

Варыянт 2

1. Якое з ураўненяў з’яўляецца квадратным?

А. 2+5х-3=0 С. 2++3=0

В. 3х+х2-10=0 D. 3-2х+5=0

2. Састаўце квадратнае ўраўненне па яго каэфіцыентах a, в,c:

а=-8; b= 0,5; c=5,3.

А. -8х2+5,3+0,5=0 С. 0,5х2+8х+5,3=0

В. -8х2-0,5х+5,3=0 D. -8х2+0,5х+5,3=0      

3. Рашыце ўраўненне: х2 8x 9 = 0              

А. х1 = 1, х2 = 9 C. х1 = 8, х2 = 9

B.  х1 = 1,   х2 = 9 D . х1 = 1, х2 = 9


        4. Рашыце ўраўненне: 2 + 11 х + 6= 0              

А. х1 = , х2 = 3 C. х1 = , х2 = 3

B.  няма рашэння  D. х1 = , х2 = 3



    1. Рашыце ўраўненне: 2 2х + 8 = 0

  1. х1 = – 2, х2 = , C. х1 = 2, х2 = –

B. х1 = – 2, х2 = – D. няма рашэння

Пасля выканання тэстаў на слайдзе вывешваюцца адказы і вучням прапаноўваецца самастойна ацаніць свае веды па дадзенай тэме.



Варыянт 1

1

В

2

С

3

А

4

С

5

А




Варыянт 2

1

В

2

D

3

А

4

С

5

А



Самаправерка.

- А зараз запоўнім стужку, трэба запоўніць яе пустыя ячэйкі з дапамогай складоў, якія ў вас атрымаюцца пры рашэнні квадратных ураўненняў.

Калі знойдзіце картку са сваім адказам, то змясціце яе ў адпаведную ячэйку.


Ітак, атрымалі выказванне Я. А. Каменскаго: “Вучыцца нялёгка, але цікава”. Я думаю, гэтыя словы як нельга добра, падыходзяць для заканчэння нашага сённяшняга ўрока.

-1; -4

Ву

-2

чыц

-3; 2

ца

-1,

ня

5;

лёг

1

ка

-2; 1

,

-2; 5

а

-4; 7

ле

1; 4

ці

-1;

ка

-3

ва

-7; 2

!

  1. х2 + 5х + 4 = 0 -1; -4

  2. х2 + 4х + 4 = 0 -2

  3. х2 + х – 6 = 0 -3; 2

  4. 2 – 2х – 5 = 0 -1,

  5. 2 – 11х + 5 = 0 5;

  6. 2 – 10х + 5 = 0 1

  7. х2 + х – 2 = 0 -2; 1

  8. х2 – 3х – 10 = 0 -2; 5

  9. х2 – 3х – 28 = 0 -4; 7

  10. х2 – 5х + 4 = 0 1; 4

  11. 2 + 5х –1= 0 -1;

  12. х2 + 6х + 9 = 0 -3

  13. х2 + 5х – 14 = 0 -7; 2

Прыйшоў час падвядзення вынікаў.

7. Вынікі ўрока:

- Якую тэму мы сёння замацавалі?

- Якімі формуламі карысталіся на ўроке?

- Што новага даведаліся на ўроку?


8. Выстаўленне адзнак

На працягу ўрока вы старанна зараблялі балы, прыйшоў час падвесці вынік. Падлічыце колькасць заробленых вамі грошай.

Крытэрыі ацэнівання:

Болей 15 балаў – “10”

12 – 14 балаў – “9”

9 – 11 балаў – “8”

7 – 8 балаў – “7”

6 – 7 балаў – “6”

4 – 5 балаў – “5”

2 – 3 балаў – “4”

1 – 2 балаў – “3”

9. Дамашняе заданне: № 5.40 (ц), №5.58 (ц)

10. Рэфлексія

Запаўненне анкеты.

У выпадку згоды з выказваннем пастаўце “+”.

  1. Тэма ўрока зацікавіла.

  2. Я з задавальненнем працаваў(ла).

  3. Я бачу практычнае прымяненне данай тэмы.

  4. Думаю, што тэму ўрока засвоіў(ла) на ____

(балы)

Ацаніце свой эмацыянальны стан на ўроку,

дамаляваўшы эмоцыю на твары:

радасць, задавальненне;

смутак

абыякавасць






Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconПлан правядзення тыдня дакладных навук
Урок – абагульнення І сістэматызацыі ведаў па тэме “Складанне І адыманне дзесятковых дробаў”

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconУрок абагульнення І сістэматызацыі ведаў
Фарміраванне ўменняў І навыкаў, якія носяць у сучасных ўмовах агульнанавуковы І агульнаінтэлектуальны характар

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconУрок абагульнення І сістэматызацыі матэрыялу
Мэта: паўтарыць, абагуліць І прывесці ў пэўную сістэму вывучаны матэрыял раздзела

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconПлан работы на май час прав
К. Стан арганізацыі паўтарэння І забеспячэння сістэматызацыі ведаў. Выкананне вучэбных праграм. (Ждановіч І. В.)

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconЎ 7 класе Вычыкава Алена Мікалаеўна настаўнік фізікі 1 кваліфікацыйнай катэгорыі
Ход урока абагульняючага паўтарэння І сістэматызацыі ведаў па тэме “Узаемадзеянне цел. Сіла”

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconПлан работы на май час прав
К. Стан арганізацыі паўтарэння І забеспячэння сістэматызацыі ведаў. Выкананне вучэбных праграм. Адказная – Ждановіч І. В., намеснік...

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconАддзел адукацыі брагінскага райвыканкама
Мэты: стварыць умовы для падагульнення І сістэматызацыі атрыманых ведаў, удасканальваць ўменні па правядзенні сінтаксічнага разбору...

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconУрок-абагульнення па тэме "Тып членістаногія"
Мэта: актывізаваць мысліцельную дзейнасць, выявіць узровень завсваення пройдзенай тэмы с мэтай далейшай карэкціроўкі

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconВусны часопіс "Песняры беларускай зямлі"
Мерапрыемства праводзіцца з мэтай абагульнення ведаў вучняў аб жыцці І творчасці Якуба Коласа І янкі Купалы, усведамлення дзецьмі...

Урок абагульнення І сістэматызацыі ведаў iconМэта: садзейнічаць паўтарэнню І сістэматызацыі ведаў вучняў аб правапісе літару, ў, асаблівасцей ІХ ужывання ў мове
Удасканальваць уменне працаваць з апорнымі схемамі; пашыраць слоўнікавы запас вучняў, выхоўваць любоў да роднага краю, уменне бачыць...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка