2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма




Назва2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма
Дата канвертавання04.11.2012
Памер25.98 Kb.
ТыпДокументы
Тэма: Аналіз кантрольнага дыктанта.

Мэта: Прааналізаваць дапушчаныя памылкі, зрабіць работу над імі; паўтарыць правілы па дадзеных тэмах; зрабіць карэкцыю ведаў; развіваць вусную і

пісьмовую мову вучняў; выхоўваць пачуцце зацікаўленасці да роднага слова.


Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.


Для стварэння на ўроку псіхалагічнага камфорту, добразычлівых ўзаемаадносін прапаную ўрок пачаць так:

  • Добры дзень! Пачнём наш ўрок з усмешкі: усміхніцеся адзін аднаму, усміхніцеся мне. Сядайце.
  1. Падрыхтоўка да правядзення работы


Паведамляецца тэма ўрока.
Вучням прапануецца сфармуліраваць задачы ўрока (настаўнік пры неабходнасці карэкціруе адказы вучняў).

3. Актуалізацыя і актывізацыя ведаў, патрэбных для правядзення работы над памылкамі.

1.Франтальная гутарка па пытаннях:

На якія правілы больш за ўсё у класе дапушчана памылак?(прыстаўкі на з-, с-; знакі прыпынку пры дзеепрыслоўях,

знакі прыпынку пры аднародных членах,

знакі прыпынку у складаных сказах)

Успомнім правілы правапісу прыставак на з-, с-

Раскажыце пра знакі прыпынку ў сказах з дзеепрыслоўямі

знакі прыпынку пры аднародных членах

знакі прыпынку у складаных сказах


2.Праца над памылкамі ў сшытках


4.Праца над карэкцыяй ведаў,замацаваннем пройдзенага.


1.Утварыце з дапамогай прыставак і суфіксаў новыя словы. Растлумачце правапіс прыставак. 

      Без / бес: мяжа, зямля, канец, аварыя, памылка, поспех, закон, ідэя, вынік, тэрмін, клопат;

      раз / рас: багаты, праца, форма, вясёлы, план, трывога, крытыка, рэклама, груз, зброя, корм;

      з / с: бегчы, чысціць, сохнуть, гарэць, плавіць, эканоміць, праект, расходаваць, майстраваць, практыка, твор. 

2.Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма:


Андрэй не слухаў, не азіраючыся, ішоў далей.
Налюбаваўшыся баравікамі, Лабановіч, не спяшаючыся, прыступіў да збору.

  1. Перабудаваць сказы з простых у складаназалежныя з даданымі дзейнікавымі часткамі.

Па сенажаці і па цішыні адчувалася набліжэнне раніцы.

Добра чуваць натужлівы гул машын за ракой.

Усім падабалася душэўная песня юнака.

Малому сніцца яго высокі палёт у небе.

Мне успомнілася сустрэча з сябрамі пасля вайны. 

5.Расстаў знакі прыпынку


1. Пад вяслом і шастом ласкава плёхала ды булькала вада.Пачуўся ці то гром ці то шум самалёта.Навальніца насоўвалася павольна ды настырна.Жэня паслала запрашэнне прыехаць калі не ў госці то хоць па матэрыял.Поле і будынкі ўсё пакрыта снегам.Усё паблісквала новай афарбоўкай і сцены і падлога і новыя столікі.Усё зямля дрэвы і стрэхі пакрыліся звонкай ледзяной коркай.У хаце цесна затое весела. Раніца была сонечная ясная ды ўжо халодная.


5.Рэфлексія

Кожны вучань сам выстаўляе сабе адзнаку выбіраючы колер: Чырвоны-10,

ружовы-9, аранжавы-8, жоўты-7, зялёны-6, сіні-5, фіялетавы-4, шэры-3, Чорны-2, ніякі колер не выбраў-1-0.

6.Моўная хвілінка (праца над перакладам)

7. Д\з паўтарыць «Сінтаксіс і пунктуацыю», скласці тэкст на аснове асабістых уражанняў.

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма icon§ Марфалагічны прынцып беларускага правапісу
Практыкаванне 43. Спішыце, устаўце прапушчаныя арфаграмы. З трыма словамі (на выбар) складзіце сказы

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconСказы з аднароднымі членамі Варыянт 1
Спішыце, устаўляючы прапушчаныя літары І расстаўляючы знакі прыпынку падгрэсліце ў сказах граматычную аснову І аднародныя члены

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconЗаданне для 3 групы
...

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconЗаданне для 3 групы
Падкрэсліце ў артыкуле характэрныя рысы рамантычнага героя (пажадана, каб гэта былі словазлучэнні, можна І асобныя словы, але не...

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconВарыянт Спішыце сказы, абазначце звароткі. 2 балы
...

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconВіцебская вобласць г.
Грыбаедава, лініяй, якая праходзіць на адлегласці 25 м на захад ад чырвонай лініі забудовы заходняга боку вул. Леніна, лініяй, якая...

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconКантрольная работа па тэме "Гукі І літары", 2 клас, 1 паўгоддзе
Запісаць сказ, падкрэсліць літары, што абазначаюць галосныя гукі адной рыскай, а зычныя – дзвюма

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма iconФігура ­- аб’яднанне акружнасці І яе дыяметра. Ці з’яўля-ецца гэта лініяй. Растлумачце, чаму не з’яўляецца простай лініяй?
Фігура ­– аб’яднанне акружнасці І яе дыяметра. Ці з’яўля-ецца гэта лініяй. Растлумачце, чаму не з’яўляецца простай лініяй?

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма icon3 варыянт Выпішыце аднасастаўныя сказы. Падкрэсліце ў ІХ граматычную аснову
З нёмана пацягнула прахладай. Ціха вакол І прыгожа. Нават размаўляць уголас не хочацца. У народзе такі час называюць шэрай гадзінай....

2. Спішыце сказы, падкрэсліце дзеепрыслоўі адной лініяй, а дзеепрыслоўныя звароты – дзвюма icon2 варыянт Выпішыце аднасастаўныя сказы, падкрэсліце граматычную аснову
Вырвалася з-за хмар пасвяжэлае сонца, усё наўкруга заіскрылася, заспявала, зазвінела. Але хутка зноў захмарыла. Дождж разахвоціўся...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка