Урок біялогіі ў 9 класе




НазваУрок біялогіі ў 9 класе
Дата канвертавання06.04.2013
Памер34 Kb.
ТыпУрок
Урок біялогіі ў 9 класе

Настаўнік Шапель Г. С.

Тэма: Будова і функцыі касцей.Злучэнні касцей шкілета чалавека.Практычная работа № 2 “Будова і функцыі шкілета чалавека”.

Мэта:

Адукацыйная мяркуецца, што вучні змогуць пералічыць функцыі апорна- рухальнай сістэмы, выявяць сувязь паміж будовай і формай касцей і выконваемай імі функцый,даць характарыстыку тыпам злучэння касцей паміж сабой,знаходзіць на шкілеце тыпы касцей;

Развіваючая: садзейнічаць развіццю навыкаў работы з вучэбным дапаможнікам, уменняў здабываць інфармацыю з тэкста, малюнкаў, з прэзентацыі, параўноўваць, абагульняць, будаваць маналог, дыялог.

Выхаваўчая: стварыць умовы для выхавання асабовых якасцей:уменняў слухаць, выказваць свой пункт гледжання, дапытлівасці, жадання глыбей пазнаваць самога сябе, беражлівых адносін да сябе.


Абсталяванне: табліца”Шкілет чалавека”, СЛС “Апорна- рухальны апарат “,прэзентацыя.

Тып урока:камбінаваны , вывучэнне новага матэрыяла.

Асноўныя тэрміны і паняцці: трубчастыя,губчатыя,плоскія і змешаныя косці,надкосніца, нерухомыя, паўрухомыя і рухомыя злучэнні,шво, сустаў.

Ход урока

1.Арганізацыйны момант.

2.Матывацыя і мэтамеркаванне. Эпіграф “Человек, двигаясь и при

этом развиваясь, сам заводит

часы своей жизни”.

И. Арташевский – великий физиолог


:”Движние- это жизнь” Вольтер

Чалавек прыстасаваўся да руху .Людзі не могуць не рухацца і пачынаюць свой рух ужо на 4 месяцы жыцця- цянецца, хватае розныя прадметы. Яшчэ ў старажытнасці Арыстоцель,лічыў, што мысль становіцца больш жывой ,калі цела разагрэта прагулкай.Свае ўрокі ён праводзіў ,прагульваючыся разам з вучнямі.

Актуалізацыя ведаў.

-Дзякуючы чаму ,якім органам,або сістэмам органаў мы перамяшчаемся у прасторы, бегаем, поўзаем,плаваем, ажыцяўляем кожны дзень многа тысяч розных згібанняў ,паваротаў.

- Ці можа рухацца шкілет сам без мышц?

-Ці вызначае памеры і форму цела?

Вывучэнне новага матэрыялу.

Так аб чым мы з вамі будзем весці размову, што бы вы хацелі даведацца сёння? (сл.тэма, мэта, структура,з якіх адделаў складаецца шкілет)

разгляд СЛС “Апорна- рухальны апарат”(выбар каардынат)

АРА

Актыўная частка Пасіўная частка

(мышцы) (косці,храсткі, звязкі, суставы)

Якія функцыі ,акрамя рухаў,выконвае АРА? (апора, ахова унутраных органаў ад пашкоджванняў)

У якіх жывёл упершыню зявіўся касцявы шкілет? Якое гэта мела біялагічнае значэнне?(валодаюць вялікай трываласцю-галёнка-1500кг.,вялікая бярцовая косць-1650кг.,плечавая-850кг.,каленая чашачка-600кг. Косць цвярдзей кірпіча ў 30разоў,граніта- 2.5раза,

прачней дуба,прочна як чыгун.)


Касцявая тканка

Клеткі 2. Міжклетачнае рэчыва

Астэабласты-маладыяклеткі,папярэдніцыастэацытаў

2. кампактнае-пласцінкі размешчаны канцэтрычнымі кругамі вакол каналаў ,дзе праходзяць сасуды і нервы

астэацыты-спелыя клеткі замураваныя ў міжклетачнае рэчыва 2.губчатае перакладзіны размяшчаюццане безпарадкава,а адпавядаюць напрамкам сілы цяжару і расцяжэння.

Заданні на ліску(з пералічаных рэчываў1-10 выбярыце і дайце правільныя адказы на пытанні

Якой формы бываюць косці? (запоўніце табліцу)

Тыпы касцей і іх функцыі

Трбчастыя Плоскія Губчатыя Змешаныя

(рычагі цела)(ахова органаў)(нагрузка і рухомасць) (апора і ахова) перадплюсна

Перадплечча ,чэрапа, лапатак

Галёнкі, паэванкі, косці асновы чэрапа

Плюсны, пясці, грудзіна рэбры

фалангі пальцаў тазавая

Асмысленне вучэбнага матэрыялу.

Чаму большасць касцей цела чалавека не зрошчаны паміж сабой?

Злучэнні: 1пара- чэрапа ( на шкілет прымацаваць назвы злучэння касцей)

2пара-пазваночніка прыём-зігзаг –абучыць другіх

3пара-канечнасці

Фізкультхвілінка (паказаць рухі розных суставаў)

Першаснае замацаванне. Суаднесці буквы з лічбамі. Вывучаемыя словы і паняцці Пытанні (самі састаўляюць і адказваюць)

Праверце сябе красворд

Дам.заданне. П.18,пытанні,замалюйце трубчатую косць(дыяфіз, эпіфіз)

Рэфлексія:

-Я быў косцю ў плечавым суставе……….

-Я быў косцю ……

- Ці можа рухацца шкілет сам без мышц?

-Ці вызначае памеры і форму цела?

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок біялогіі ў 9 класе iconУрок біялогіі ў 9 класе
Мэта ўрока: вызначыць функцыі шкілета; разгледзець асноўныя аддзелы шкілета чалавека, выявіць узаемасувязь ІХ будовы І функцый; адзначыць...

Урок біялогіі ў 9 класе iconАбагульняючы ўрок у 7 класе. Тэма: а багульняючы ўрок па тэме «Прыслоўе» ў 7 класе
Настаўнiк: сёння мы развiтваемся з самай малодшай часцiнай мовы з сям'i самастойных часцiн мовы. Заўсёды сумнавата, калi з некiм...

Урок біялогіі ў 9 класе iconПлан уроку па біялогіі ў 7 класе па тэме "фактары, якія ўплываюць на раслінныя супольнасці" I. Нарматыўны блок
Узровень арганізацыі пазнавальнай дзейнасці прадуктыўны, часткова прадуктыўна-творчы

Урок біялогіі ў 9 класе iconУрок па біялогіі
Асаблівасці будовы, працэсаў жыццядзейнасці І паводзін у сувязі з жыццём на сушы. Павук-крыжавік

Урок біялогіі ў 9 класе iconУрок пачынаецца з літаратурнай загадкі, паколькі па праграме ў 5-м класе мы знаёміліся з вершам Н. Мацяш "Калыханка маме."
Урок пабудаваны з прымяненнем прэзентацыі, створанай у праграме Power Point. Цяпер у педагагічнай літаратуры такому ўроку надаюць...

Урок біялогіі ў 9 класе iconУрок беларускай літаратуры ў 8 класе "З прыродай зліўшыся душой…"
Урок беларускай літаратуры ў 8 класе “З прыродай зліўшыся душой…” (Пейзажная лірыка. Я. Колас. “О, край родны, край прыгожы!”)

Урок біялогіі ў 9 класе iconПлан уроку па біялогіі ў 9 класе па тэме "кровазварот" Мэты
Матэрыяльнае забеспячэнне ўроку: тэсты, карты задач (Дадатак 1), карты адказаў (Дадатак 2), карткі з заданнямі, прэзентацыя па ўроку,...

Урок біялогіі ў 9 класе iconКонкурс Тэма
Тэма: Урок смутку па кнізе Святланы Алексіевіч “Чарнобыльская малітва” (Урок пазакласнага чытання ў 11 (9) класе, 4 чвэрць, красавік...

Урок біялогіі ў 9 класе iconУ краіне паэзіі
Ніны Язэпаўны Мацяш. У класе з колькасцю вучняў да 10 чалавек урок разлічаны на 1 гадзіну. Для правядзення ўрока ў класе, у якім...

Урок біялогіі ў 9 класе iconУрок выяўленчага мастацтва ў 3 класе "Вырабы сувеніраў з розных матэрыялаў: саломка. Беларускі сувенір "
Урок выяўленчага мастацтва ў 3 класе “Вырабы сувеніраў з розных матэрыялаў: саломка. Беларускі сувенір “Жытняя баба” (раздзел “Дэкаратыўна-прыкладная...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка