Урока. Арганізацыйны момант




НазваУрока. Арганізацыйны момант
Дата канвертавання27.02.2013
Памер24.9 Kb.
ТыпУрок
Чалавек  і  свет.

тэма:  Вясновыя  змены  ў  прыродзе.

мэта:  паназіраць   за  абуджэннем  прыроды  вясной;   фарміраваць  уменне  бачыць  і  берагчы  прыгажосць  прыроды;   умець  вызначыць  прыметы  вясны;  параўноўваць  і  вызначаць  галоўнае  ў  назіраемым;  вучыць  тлумачыць  прычыны  сезонных  змяненняў;   выхоўваць  беражлівыя  адносіны  да  прыроды.

                                    Ход  урока.

1.  Арганізацыйны  момант. 

Тэма  урока.  Мэты  урока.

2.Знаёмства  з  тэмай  урока:

-Якая  зарас  пара  года?   Які  месяц?

-Якія  месяцы  вясны  вы  ведаеце?

Уступная  гутарка  настаўніка.

Сёння  мы  павандруем  па  вясновым  лесе.  А  дапамагаць  нам  будзе  прыгажуня-вясна.

Размінка:

-Колькі  месяцаў  вясны?

-Якая пара  года  была  перад  вясной?

-Якая  пара  года  будзе  пасля  вясны?

Гульня “Прыметы  вясны”.

(паказваем  вясновыя  прыметы  лісцік,  зімовыя  -зняжынкі)

Зямля  пакрыта  снегам.

Снег  растаў,  стаяць  лужыны.

Рэкі  пакрыты  лёдам.

Па  вадзе  плывуць  крыгі.

Дрэвы  стаяць  голыя.

Надрэвах  набухлі  пупышкі,  на  вярбе  з’явіліся  каткі.

Птушкі  хаваюцца  ад  марозу.

Прыляцелі  гракі.

3.Асноўная  частка.

Першая  станцыя  “Луг”.

1.  Адгадванне  па  апісанню  першыя  вясновыя  кветкі:

Паволі  снег

Растаў  на  ўзлеску-

І  галаву  ўзняла…(пралеска)

 

Сон-трава

Не  хоча  спаць,

Ёй  прыемна  сустракаць

сіні-сіні

Весні  ранак,

Спеў  саловак,

Спеў  заранак.

 

Медуніца  мёдам  пахне,

Заглядзецца  можна-

Сіняваты,  ружаваты

Мае  венчык  кожны.

 

Ландыш  любы,

Ландыш  мілы.

Два  лісткі,

Бы  тыя  крылы,

Развіваюцца  па  ветры.

Ландышамі  лахнуць  ветры.

Ландыш  тут  і  там  бялее-

Лес  наўкола  маладзее.

2.Скласці   з   літар  словы:  пралеска,  ландыш,  медуніца,  сон-трава).

Станцыя  “Лес”.

1.  Работа  па  заданню  ў  сшытку.

Паставіць  плюс  каля  пералётнай  птушкі.

2.Саставіць  выслоўі  са  слоў.(  работа  ў  парах)

Прыляцеў  жаўрук-прыйшла  вясна.

Ластаўкі  прыляцелі- хутка  загрыміць  гром.

Журавель  прыляцеў-цяпло  прынёс.

3.  Дапоўніць  сказ.

Мядзведзь  вясной….,  у  мядзведзіцы  з’яўляюцца…..,  заяц  і  ліса  мяняюць…..,  прасыпаюцца  ад  зімовага  сну….

Фізкультхвілінка.

Станцыя  “Вёска”.

1.Змены  ў  жыцці  хатніх  жывёл.

Злучыць  злучыць  дарослую   жывёл  і  яго  дзіця.(  работа  ў  сшытку)

2.  вызначыць  працу  людзей  вясной.

Затрымліваюць  снег.

высаджваюць  дрэвы  і  кусты.

Беляць  і  акапываюць  дрэвы.

Узорваюць  зямлю.

Збіраюць  ураджай.

Выводзяць  хатніх  жывёл  на  пашу.

Будуюць  шпакоўні.

Вырошчваюць  агародніну  ў  парніках.

(вызначаюць  малюнкі  з  вясновымі  работамі  і  замацоўваюць  іх  на  дошцы)

3.Вынік: 

-якія  змены  адбыліся  ў  прыродзе  з  прыходам  вясны?

-Дапоўніць  сказы:

1.Вясной  распускаюцца  лісты  на  дрэвах,  таму  што  сонца…..

2.Вясной  прачынаюцца…..

3.Вяртаюцца  пералётныя  птушкі,  таму  што  становіцца…

4.У  многіх  звяроў  нараджаюцца…….

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант
Сказы з пабочнымі І ўстаўнымі словамі, словазлучэннямі І сказамі. Функцыя пабочных слоў

Урока. Арганізацыйны момант iconХод урока I. Арганізацыйны момант
Знайдзіце заканамернасць размяшчэння літар. Што павінна быць замест пытальніка? (Літара П.)

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока. Арганізацыйны момант
Эканамічнае становішча рэспублікі ў другой палове 1960х-першай палове 1980х гадоў

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант
Плануецца, што ў канцы ўрока вучні паспяхова змогуць вышыць адну літару манаграмы на насоўцы тамбурным швом ( мяркуецца, што да канца...

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант (2 хв.)
Мэта: паказаць цесную ўзаемасувязь памiж прыродным асяроддзем роднага краю I яго адлюстраваннем у творчасцi беларускiх пiсьменнiкаў...

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант
Абсталяванне: карта "Беларускія землі ў X-XIII стст.", атлас (6 кл.), партрэт Рагвалода з альбома "Гістарычныя асобы Беларусі" (Менск,...

Урока. Арганізацыйны момант iconХод урока І. Арганізацыйны момант ІІ. Падрыхтоўка вучняў да эмацыянальнага ўспрымання ўрока
Настаўнік-метадыст вышэйшай катэгорыі Цяхцінскага навучальна-педаггаічнага комплексу дзіцячы сад-школа Бялыніцкага раёна, кіраўнік...

Урока. Арганізацыйны момант iconУрока Арганізацыйны момант
Мэты: фарміраванне паняцця аб прычынах барацьбы магнацкіх груповак; развіццё інтарэсу да гісторыі сваёй краіны, кругагляду, культуры...

Урока. Арганізацыйны момант iconI. Арганізацыйны момант. Знаёмства вучняў з планам урока, стварэнне псіхаэмацыянальнай атмасферы
Мэта: спрыяць фарміраванню ў вучняў цэласнага ўяўлення пра тэрыторыю рассялення ўсходніх славян, пра этапы фарміравання ў ІХ дзяржаўнасці...

Урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока: Арганізацыйны момант, эмацыянальная падрыхтоўка вучняў да новай тэмы
Пазнаёміць вучняў з асаблівасцямі жыцця сярэдневяковага чалавека, умовамі жыцця. Разгледзець становішча гараджан І іх правы. Паказаць...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка