Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»




НазваТема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»
Дата канвертавання03.11.2012
Памер72.83 Kb.
ТыпДокументы
Зарубіжна література 7 клас

ТЕМА Протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба»

МЕТА: схарактеризувати образи Остапа та Андрія; визначити їхні моральні якості, ставлення до батьківщини, проаналізувати художні засоби створення образів, скласти порівняльну характеристику героїв; розвивати вміння давати розгорнуту відповідь на поставлене запитання, характеризувати й порівнювати літературних героїв; виховувати моральні якості школярів, формувати громадянську позицію

Тип уроку : етап аналізу художніх образів твору

Обладнання : портрет М.В.Гоголя, ілюстрації до повісті, роздатковий матеріал, елементи костюму, завдання групам – куреням.


Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Доброго дня! Ще на один урок покликав вас шкільний дзвінок: на зустріч із Запорізькою Січчю, славним українським козацтвом, героями повісті М В. Гоголя "Тарас Бульба" - Остапом та Андрієм.

- Хочете потрапити у той далекий час? Але для цього ви повинні знати закони Запорізької Січі? Умовно у нас присутні сьогодні на уроці 3 курені, є у кожного куреня кошовий, є варта, яка чи то пропустить вас на Січ, чи не пропустить. Якщо ви відповісте на їхні питання, вони пропускають вас до історичного минулого українського народу – Запорізької Січі.

Запитання вартових.

  • Засновник Запорізької Січі (Дмитро Вишневецький (Байда)

  • Як приймали козаків у Запорізьку Січ? (Питали: у Бога віруєш? Перехрестись!)

  • Як укріплювали свої поселення-табори козаки? (Обгороджували укріпленнями зроблених або січених колод, звідси і назва Січ)

  • Назвати місце проведення козацьких рад, де вирішувалися найважливіші справи. (У центрі фортеці на просторому майдані)

  • Як голосували козаки, обираючи кошового отамана, курінного, писарі, осавулів? (Якщо довіряли – шапки підкидали вверх, якщо – ні, то ніхто не ворушився)

  • Кому вручалася булава як знак найвищої влади на Січі? (Кошовому отаману)

  • Назвіть одяг козаків. (Полотняні сорочки, шаровари, широкі, як Чорне море, чоботи, свитки, жупани, кожухи)

  • Обов’язкові атрибути зовнішності козака. (Чуб-оселедець і вуса)

  • Закони військового часу були жорстокими. Як каралось зрадництво? (Смертю) Втрата в бою шаблі? (Позбавляли козацького звання і виганяли із Січі)

Пропуск на Запорізьку Січ разом із М.Гоголем та його повістю «Тарас Бульба»

ІІ. Оголошення теми уроку (запис у зошити) та визначення завдань уроку учнями;

  • зосередити увагу учнів на опорних словах: мужність, вірність обов'язку, відданість., героїзм, подвиг, стійкість переконань, знеславлення, зрада, відрада до зрадництва. (Записані на дошці)



ІV. Настанова на успіх – подолання сходинок знань (етапів роботи ) – до Олімпу «Я знаю»





Я знаю

порівняльна

характеристика

Образів героїв

Характеристика

Образу

Остапа

Характеристика

Образу

Андрія


V. Умовна присутність героїчного бранного часу - матері синів Тараса Бульби - інсценування

Монолог матері

« А… Яке то було життя. Тарас був один із числа корінних; старих полковників. Він любив просте життя козаків. Завжди невгамовний, вмів підняти зброю в ім'я християнства А потім почав тішити себе думкою, як він з'явиться з обома синами на Січі і скаже: "Ось погляньте яких молодців привів я до вас!"

  • Так воно і сталось. Уже другого дня по приїзді синів, на світанку, Тарас з синами вирушив у дорогу.

VІ. Робота в групах – куренях. (Відповіді на завдання)

І курінь – Як після повернення з бурси Остап і Андрій повели себе у рідному домі?

ІІ курінь – Як навчалися герої?

ІІІ курінь – Опанування козацької науки.

VІІ. Презентація роботи куренів - груп

VІІI. Слово вчителя про 2 сюжетні лінії в повісті М.В.Гоголя»: про старшого сина Остапа та меншого Андрія.

ІХ. а) Риси характеру та вчинки Андрія (евристична бесіда, коментоване читання)

  • Як поставився до вітчизни, обов'язку, до лицарської честі Андрій?

  • Козаки билися за віру і батьківщину, а за що бився Андрій?

  • Як показав себе Андрій під час бою? Кого він рубав шаблею?

  • Що вивело з рівноваги Тараса при вигляді сина? Рішення Тараса?

  • Зачитайте і прокоментуйте епізод останньої розмови батька з Андрієм?

  • Як ставиться автор до зради? (Зачитати уривок)
    Монолог матері про Андрія

- Менший син... Андрій... Він був набагато жвавіший, ніж старший. І навчався з охотою, без напруження, а ще був більше дотепним, аніж його брат. Він також кипів жадобою подвигу, проте душа його була відкрита і для інших почуттів. Вони його й згубили. . .

... Озирнувся Андрій: перед ним Тарас! Затрясся він усім тілом своїм і несподівано став блідим.

Продовження евристичної бесіди.

- Як відреагував Остап на смерть Андрія? Чому Остап хотів поховати його, а Тарас відмовився?

- Що означала для лицаря смерть без належного поховання? (знеславлення лицаря, перешкода на шляху його душі до Бога)

- Згадайте твори зарубіжної літератури, де також зображено смерть без поховання.

- Які художні засоби використовує Гоголь для створення образу Андрія?

Оцініть свої знання на першій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

Х. Аналіз образу Остапа

б) Риси характеру та вчинки Остапа

  • Як виявив себе Остап під час битви з ляхами?

  • Зачитати епізод бою Остапа з хорунжим. З яким птахом автор порівнює
    героя в цей момент? З'ясуйте значення цього порівняння.

  • Чому замість загиблого отамана Бородатого обирають Остапа?

  • Як поводиться Остап під час виборів? Чи виявив він бажання влади?

  • Як вороги взяли Остапа в полон?

  • Скільки поляків брали участь в цьому? (зачитати уривок)

Монолог матері

  • Тарас був особливим козаком, вірним і вимогливим батьком, відданим отаманом. Він був непримиренним з безвідповідальністю і слабкістю., зате пишався мужністю і відвагою. От і тоді, коли загинув Остап...

  • З чиєї точки зору показаний епізод полонення Остапа? Яку оцінку дає його дітям батько?

  • Як зображено Остапа та інших козаків під час страти?

  • Де був Остап попереду чи позаду? Що він сказав запорожцям?

  • Як поводився в останні хвилини свого життя?

  • Як Тарас оцінює його поведінку?

  • Якими були останні слова Остапа?

Художні засоби, які використав М.В. Гоголь, створюючи образ Остапа. ХІ. Розгляньте картину.

  • Як ви думаєте, які думки й почуття охопили Остапа під час страти? Як художник передав стійкість його віри, духу, переконань?

Монолог матері

  • Ось так і пішли з життя мої синочки... А що ж Тарас? А Тарас гуляв по всій Польщі зі своїм полком, спалив 18 містечок і вже доходив до Кракова...

Оцініть свої знання на другій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

ХІІ. Робота в групах-куренях.

І курінь - Характеристика образу Андрія.

ІІ курінь - Характеристика образу Остапа

ІІІ курінь - порівняльна характеристика образів Остапа й Андрія.

ХІІІ. Виступи груп – куренів

Оцініть свої знання на третій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

XІV. Рефлексія.

Тож які почуття сповнюють ваші серця по закінченню обговорення (відраза до зрадництва., почуття гордості за справжніх героїв)

Чи досягли ви своєї найвищої сходинки знань і можете стверджувати, що виучуваний навчальний матеріал «Я знаю» - самооцінка учнів, оцінювання навчальних досягнень учителем.


Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Підготувати переказ подвигів Тараса Бульби.

  2. Дібрати цитати до характеристики Тараса Бульби.

  3. Скласти план характеристики Тараса Бульби.

  4. Вивчити за бажанням промову Тараса Бульби про товариство, братерство.

  5. Які художні засоби використовує Гоголь, створюючи образ Тараса . Бульби.



Додаток № 1





Ілюстрація до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»





Додаток № 1


Ілюстрації Е. Кібрика до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»






Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconНазвание книги: «Тарас Бульба»
Аннотация: Известная повесть Н. В. Гоголя из цикла «Миргород», при создании которой автор широко использовал различные исторические...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconГоголь Николай Васильевич тарас бульба I
А поворотись-ка, сын! Экой ты смешной какой! Что это на вас за поповские подрясники? И эдак все ходят в академии? Такими словами...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТарас бульба
Редакція Івана Малковича та Євгена Поповича на основі перекладу Миколи Садовського

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconУроку з громадянської освіти Для 3 класу Тема: Сім'я. Основні обов'язки в сім'ї
Формувати почуття духовної єдності поколінь. Виховувати повагу І любов до батьків, до рідної землі, до свого народу. На основі народного...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТворчість андрія чебикіна І його школа
Можна насправді наголошувати: «Творчість Андрія Чебикіна = школа», «Особистість Андрія Чебикіна = творчість». Але в тому єднанні...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconИсторические романы и повести
Воронкова Л. Ф. След огненной жизни; Мессенские войны; Сын Зевса… Вронский Ю. П. Необычайные приключения Кукши из Домовичей Гоголь...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconГенічеська загальноосвітня санаторна школа-інтернат Виховний захід Підготувала вихователь І категорії Дєнєжкіна Н.І
Мета: Вчити учнів з повагою ставитися до рідної землі, знати І вивчати історію свого міста

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconИсследовательская работа по литературе на тему
Пушкиным, Лермонтовым, Гоголем. Из "Капитанской дочки" Пушкина, из "Бородино" Лермонтова, из "Тараса Бульбы" Гоголя произведений,...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconЛюко Дашвар Молоко з кров'ю Пролог
Навесні дві тисячі сьомого в розкішних лондонських апартаментах бізнесмена, а від того й політика, Олексія Ординського розігралася...

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТема. Що означає бути людиною?В. Сухомлинський «Який слід повинна лишити людина на землі» Мета
Мета. Вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне І аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення...

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка