Задача Знак




НазваЗадача Знак
Дата канвертавання06.02.2013
Памер75.98 Kb.
ТыпЗадача
Матэматычная вясёлка

4 клас

Кардаш А.У., настаўнік

Вердаміцкага дзіцячага сада – сярэдняй школы

Тэма: Матэматычная гульня: краснамбер.

Мэта:

  • пазнаёміць з матэматычнай гульнёй “Краснамбер”, вучыць разгадваць лікавы краснамбер;

  • развіваць увагу, мысленне;

  • выхоўваць цікавасць да матэматыкі.

Абсталяванне: мультымедыйная прэзентацыя, карткі з заданнем для кожнага вучня.


Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

Добрым настроем,

Усмешкай сустрэнь

Ясны, бязвоблачны,

Сонечны дзень.

Я хачу, каб вы на сваю далонь паклалі ўсё дрэннае, што з вамі здарылася, усе непрыемныя думкі, павярнуліся да акенца і дзьмухнулі ўсё на вуліцу, а з вамі засталіся толькі добры настрой і прыемныя думкі.

  1. Матэматычная размінка.

Заданне 1. (слайл 2)

Падлічыце, колькі вы бачыце на малюнку трохвугольнікаў.







Заданне 2. (слайд 3)

Разгадайце рэбусы.

Задача


Знак

Заданне 3. (слайд 4)

Певень, стоячы на адной назе важыць 4 кілаграма. Колькі будзе важыць певень, калі стане на дзве нагі?

  1. Фізмінутка.



  1. Аб’яўленне тэмы і мэты ўрока.

  • Ці любіце вы разгадваць крыжаванкі?

Давайце з вамі разгадаем матэматычную крыжаванку.

  1. Выраз а+в гэта … (сума)

  2. Адзінка даўжыні. (метр)

  3. 1000 метраў – гэта … (кіламетр)

  4. Сума ўсіх старон прамавугольніка. (перыметр)

  5. 60 мінут – гэта … (гадзіна)

  6. Самая малая адзінка даўжыні. (міліметр)

  7. 100 кілаграм – гэта … (цэнтнер)






п







г




к




е







а




м

і

л

і

м

е

т

р




д




л










ы

з

а

с

у

м

а




і




м




е







ц

э

н

т

н

е

р




т







а







т



м

е

т

р







р
















На сённяшнім уроку мы з вамі пазнаёмімся з новай матэматычнай гульнёй, якая называецца краснамбер.

  • Хто з вас ведае, што такое краснамбер? (меркаванні дзяцей)

Краснамбер – гэта адзін з відаў лікавых рэбусаў. У перакладзе з англійскай мовы яно азначае “кресточислица”. У кожную клетку “кресточислицы” запісваюцца па адным ліку ад 0 да 9. А для таго, каб не было блытаніцы, нумар задання абазначаюць літарамі. (слайд 5)



  1. Работа па тэме.

Заданне 1. (Слайд 6)

Разгадайце краснамбер.


Па вертыкалі:

А) Чаму роўна плошча прамавугольніка, калі даўжыня яго 9 см, а шырыня - 7 см? (63)

Б) Знайдзіце перыметр трохвугольніка, калі вядома, што адна старана – 8 см, другая – 13 см, трэцяя – 18 см. (39)

В) Чаму роўна дзель лікаў 990 і 3? (330)

Ж) Чаму роўны здабытак лікаў 7 і 8? (56)

Па гарызанталі:

Б) Чаму роўны здабытак лікаў 111 і 3? (333)

Г) Знайдзіце плошчу квадрата са стараной 7 см. (49)

Д) На колькі лік 520 большы за лік 490? (30)

Е) Чаму роўна сума лікаў 380 і 470? (750)




 

а

6

 

 

 

б

3



3

в

3

 

г

4



9

 

д

3



0

 

е

7

ж

5



0

 

 

 

 

6

 

 



  1. Фізмінутка.



Заданне 2. (слайд 7)

Разгадайце краснамбер.

Па вертыкалі:

А) Чаму роўна дзель лікаў 84 і 7? (12)

Б) Памяншаемае 1526, рознасць 812. Чаму роўна адымаемае? (714)

В) Знайдзіце плошчу прамавугольніка, калі вядома, што даўжыня роўна 11 см, а шырыня – 9 см. (99)


Д) Знайдзіце перыметр трохвугольніка, калі вядома, што адна старана – 27 см, другая – 34 см, трэцяя – 38 см. (99)

Ж) Дзялімае 180, дзель 9. Чаму роўны дзельнік? (20)

Па гарызанталі:

Б) Чаму роўны здабытак лікаў 81 і 9? (729)

Г) Чаму роўна плошча квадрата са стараной 9 см? (81)

Д) Чаму роўна рознасць лікаў 863 і 766? (97)

Е) Здабытак лікаў 7 і 6. (42)




 

а

1

 

 

 

б

7



2

в

9

 

г

8



1

 

д

9



7

 

е

4

ж

2



9

 

 

 

 

0

 

 

Заданне 3.

Самастойнае складанне краснамбера ў групах.

  1. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія. (слайд 8,9)

  • У каго былі цяжкасці?

  • Што спадабалася?

  • Раскажыце аб сваіх поспехах.

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Задача Знак iconТест. Поставьте знак «+» рядом с верным утверждением, знак «−«рядом с неверным. Постамент Медного всадника выполнен из валуна гранита-рапакиви.+
Тест. Поставьте знак «+» рядом с верным утверждением, знак «−«рядом с неверным

Задача Знак iconЗадача №1
Задача на пабудову лічыцца рэшанай, калі знойдзены ўсе яе рашэнні. Задача рашаецца на падставе агульных аксіём пабудаванняў, аксіём...

Задача Знак iconМяккi знак цi апостраф? Устауце патрэбны знак
Б зрыб’е, дз вяты, з мляроб, кал ктыу, кал ндарны, л снiчоука, мес ц, Смал вiчы, ц гавiты, зыкаты

Задача Знак iconЗадача 1
Задача використовуючи дані, наведені в таблиці, визначити, до якої групи країн за класифікацією Світового банку належать зазначені...

Задача Знак iconУнутранае асяроддзе арганізма. Сардэчна-сасудзістая сістэма
Пастаўце знак «+» каля нумара правільнага сказа І знак «-» — каля нумара няправільнага сказа (за кожны правільны адказ — 2 б.)

Задача Знак iconЗадача 2 Орогидрафическая ( сложная)
Страна Х имеет сухопутную границу с несколькими государствами определите Х, основываясь на следующих сведениях о соседних странах...

Задача Знак iconПо Физике Механика от Аристотеля до Ньютона ученика 9-1 класса Украино-Американского Лицея
По мере накопления знаний о мире задача их систематизации становилась всё более насущной. Эта задача была выполнена одним из величайших...

Задача Знак icon9 класс Задание На каждый вопрос выберите только один ответ, который вы считаете наиболее полным и правильным. Около индекса выбранного ответа поставьте знак «+». В случае исправления знак «+» должен быть продублирован
Задание На каждый вопрос выберите только один ответ, который вы считаете наиболее полным и правильным. Около индекса выбранного ответа...

Задача Знак icon10 класс Задание На каждый вопрос выберите только один ответ, который вы считаете наиболее полным и правильным. Около индекса выбранного ответа поставьте знак «+». В случае исправления знак «+» должен быть продублирован
Задание На каждый вопрос выберите только один ответ, который вы считаете наиболее полным и правильным. Около индекса выбранного ответа...

Задача Знак iconЗадача сям’і разгледзець задаткі І здольнасці дзіцяці, а задача школы падтрымаць дзіця І развіць ІХ падрыхтаваць глебу для таго, каб гэтыя здольнасці былі рэалізаваны ў жыцці.
Фарміраванне даследчых кампетэнцый вучняў праз правядзенне ўрокаў – даследаванняў І навукова –даследчай дзейнасці

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка