Урок-гульня




НазваУрок-гульня
Дата канвертавання01.11.2012
Памер125.17 Kb.
ТыпУрок
6 клас Тэма: Параўнанне дзесятковых дробаў.


Тып урока: урок-гульня.


Мэты урока:

• праверка ведаў вучняў фактычнага матэрыялу; уменняў самастойна прымяняць атрыманыя веды ў стандартных умовах, а таксама ў змененых нестандартных умовах;

• садзейнічаць развіццю увагі, самастойнасці у мышленні і ў навучальнай дзейнасці;

• фарміраваць у вучняў пазнавальную цікавасць да матэматыкі.


Абсталяванне і крыніцы інфармацыі: экран спаборніцтваў, карткі заданняў, узоры выканання заданняў, тэставыя заданні.

Ход урока

Клас дзеліцца на дзве каманды з роўнай колькасцю ўдзельнікаў. Каманды прыдумляюць назву і выбіраюць капітана. У дапамогу настаўніку запрашаюцца кансультанты – вучні старэйшых класаў, бацькі вучняў.

Настаўнік вывешвае экран спаборніцтваў, які запаўняецца па ходу гульні каляровым маркерам.




Этапы

Каманда 1

Каманда 2

1

Маршрут







2

Роўныя дробы







3

Знак







4

Хто хутчэй?







5

Конкурс капітанаў ккапана







6

Каляровыя карткі







7

Асабістае заданне







8

Дадатковае заданне







Агульны лік







1. Маршрут (10 балаў)

Ад кожнай каманды выклікаюцца па 5 чалавек, якія будуць пракладаць маршрут. Кожны з іх атрымоўвае картку (заданні дыферанцаваны: картка № 1 - больш простая, № 5 - больш цяжкая). На дошцы вывешваюцца ўзоры выканання задання для кожнай команды. Час выканання задання - да 4 хвілін. Кансультанты правяраюць карткі: 1 бал за дакладна «пракладзены маршрут» і яшчэ 1 бал за дакладны ланцужок няроўнасцей.

Заданне першай камандзе

Злучыць лікі стрэлкамі паслядоўна ў парадку ўзрастання. Запішыце ланцужок адпаведных няроўнасцей.


Узор:

0,891

0,78<0,819<0,871<0,891 0,891

0,819







Карткі:





•0,6

•0,006




•о,066

•0,066







•0,06












•0,39

•0,25







•0,52

•0,71







...








•2,541

•3,075


•2,345

•3,103










•0,49


•0,51

•0,4


•0,6

•0,43














•6,55

•5,66


•5,65

•6,65



•5,56


•6,56








Заданне другой камандзе

Злучыць лікі стрэлкамі паслядоўна ў парадку ўбывання. Запішыце ланцужок адпаведных няроўнасцей.

Узор:

0,313




0,321

0,230


0,203

0,321>0,313>0,230>0,203


Карткі:





•3,71

•3,8







• 3,83

•3,705












•1,58







•1,92

•1,75


•1,90













•9,145

•9,501







• 8,923

• 8,899












•0,19

•0,05

•0,21

•0,11

•0,09

•0,27









•4,48

•8,48

•8,84

•4,84

•8,44

•4,88







2.Роўныя дробы (1бал)

Да дошкі выходзяць па аднаму удзельніку ад каманды.

Заданне: падкрэсліць роўныя дробы.

Заданне першай камандзе

0,8 0,08 0,80 0,008 0,8000 0,0008

Заданне другой камандзе

5,1 5,01 5,010 5,001 5,01000 5,00010


3. Знак (6 балаў)

Да дошкі выходзяць па аднаму удзельніку ад каманды.

Заданне: параўнайце лікі.

Заданне першай камандзе:

4,008

4,01

0,06

0,051

3,15

3,015

25,90

25,900

0,9090

0,0909

2,71

2,710

Заданне другой камандзе:

2,57

2,5700

3,601

3,061

0,17

0,169

7,18

7,018

58,30

58,3000

1,0101

1,1010


4. Хто хутчэй?

На трэніроўцы кожны бягун выканаў два забегі на 100 м.

Трэнер занёс вынікі ў табліцу (табліца вывешваецца на дошку). У кожнага спартсмена пакажыце лепшы вынік і вызначыце, на колькі доляў секунды яго вынік адрозніваецца ад іншага.


спартсмена

1-ы забег (с)

2-і забег (с)

1

14,9

15,1

2

15,0

14,6

3

14,5

14,6

4

. 14,6

14,3

5

15,2

14,8

6

14,6

14,8

7

14,9

14,7

8

14,8

14,6


5. Конкурс капітанаў (4 балы)

Сярод вынікаў, паказаных спартсменамі на Алімпійскіх гульнях у Нарвегіі, вызначыце лепшы. Знайдзіце, колькі доляў секунды адлучаюць яго ад другога выніка.

Заданне капітану першай каманды

Слалам

Жанчыны Мужчыны


2.02,53

2.03,05

2.02,17

2.02,52

2.02,02


1.56,68

1.56,35

1.57,80

1.56,01

1.56,61



Заданне капітану другой каманды

Санны спорт

Жанчыны Мужчыны


3.16,93


3.16,65


3.15,51


3.16,27


3.16,90




3.21,83

3.21,58

3.22,41

3.21,57

3.22,42



6. Каляровыя карткі (15 балаў)

Кожнай камандзе прапануецца па тры карткі – чырвонага, жоўтага і зялёнага колеру. На картцы – заданне. Па тры удзельнікі ад каманды выбіраюць сабе па картцы. Каля кожнага з гэтых трох удзельнікаў – памочнікі, якія ўважліва сочаць за ходам рашэння і могуць дапамагчы рашаючаму, калі той папросіць, але не раней.


Заданні для першай каманды


Чырвоная картка (5 балаў)

Узважылі 5 куранят рознай пароды: белага, шэрага, чорнага, рыжага і пярэстага. Атрымалі наступныя вынікі: 0,3 кг, 0,52 кг, 0,16 кг, 0,88 кг, 0,28 кг. Вядома, што рыжае кураня лягчэй за шэрае, але цяжэй за белае. Чорнае цяжэй за пярэстае кураня, а пярэстае цяжэй за шэрае. Колькі важыць кожнае кураня?




Жоўтая картка (4 балы)

Пры якіх натуральных значэннях х праўдзівая няроўнасць:

а) 2,8< х <5,01; б) 6,9< х< 10?

Запішыце ў выглядзе дзесятковага дробу тры такіх значэнні х, пры якіх няроўнасць будзе правільнай 1,52 < х <1,54.




Зяленая картка (3 балы)

Запішыце тры дробы:

1) менш за 0,56;

2) больш за 3,4, але менш за 4.




Заданне для другой каманды


Чырвоная картка (5 балаў)

Таня, Вольга, Наташа, Каця і Іра вымералі свой рост. Атрымалі вынікі: 1,3 м, 1,47 м, 1,5 м, 1,4 м, 1,38м. Вядома, што Вольга ніжэй за Наташу, але вышэй за Таню. Каця вышэй за Наташу, а Іра ніжэй за Таню. Знайдзіце рост кожнай дзяўчынкі.





Жоўтая картка (4 балы)

Пры якіх натуральных значэннях х праўдзівая няроўнасць:
а) 8,67 < х < 11,02; б) 97,4 < х < 102,86?

Запішыце ў выглядзе дзесятковага дробу чатыры такіх значэнні х, пры якіх няроўнасць будзе правільнай 0,57 < у < 0,6.




Зяленая картка (3 балы)

Запішыце тры дробы:

1) менш за 0,48;

2) больш за 4,6, але менш за 5.

Каманда, якая раней рашыла за другую каманду заданне на картцы аднаго колеру, атрымоўвае яшчэ 1 бал.


7. Асабовае заданне

У гэтым конкурсе вучні выконваюць тэст. Нарыхтоўваюцца лісты з тэкстам тэсту па колькасці вучняў класа, дзеляцца на дзве часткі, згортваюцца ў 4 разы, зверху пішацца дзесятковы дроб. Лісточкі раскладваюцца на двух партах - для першай і для другой каманд.

Удзельнікі каманд падыходзяць па чарзе да сваёй парты і бяруць ліст, на якім напісаны найменшы дроб. Вяртаюцца на сваё месца, падпісваюць ліст, адказваюць на пытанні тэсту, здаюць працы кансультантам.

Кансультанты правяраюць адказы па ключу. Колькасць балаў, заробленых камандай, - колькасць дакладна выкананых тэстаў.

Лікі на лістах першай каманды:

1,001; 0,0111; 1,01; 11,1; 0,11; 11,01; 0,1; 0,001; 1,111; 0,10101 і г.д.

Лікі на лістах другой каманды:

2,002; 0,0222; 2,02; 22,2; 0,22; 22,02; 0,2; 0,002; 2,222; 0,20202 і г.д.


Тэст


1.Як запісваецца лік адзінаццаць цэлых восем тысячных
А. 11,08 Б. 11,008 В. 11,0008


2. Як чытаецца лік 7,00191

A. Сем цэлых дзевятнаццаць сотых

Б. Сем цэлых дзевятнаццаць тысячных

B. Сем цэлых дзевятнаццаць дзесяцітысячных


3. У якім разрадзе ліку 1,25489 запісаная лічба 4?

A. Сотых

Б. Тысячных

B. Дзесяцітысячных


4. Якое з лікаў 3,455; 3,454 размешчаны на каардынатнай прамой правей за іншыя?

А. 3,445 Б. 3,455 В. 3,454

5. Які з лікаў 0,11; 0,8; 0,55 можна запісаць у рамачку  > 0.7, каб атрымалася праўдзівая няроўнасць?

А. 0.8; Б. 0.55; В. 0,11.


Ключ (БВББА)


8. Дадатковае заданне (калі застаўся час)

№ 94. Ставіцца дадатковы бал за правільнае рашэнне той камандзе, якая раней іншых выканае гэтае заданне.


Вынік гульні.

Рэфлексія.

Для дыягностыкі эмацыянальнага стану вучні запаўняюць лісты настрою (мал. 1) як у пачатку урока, так і ў канцы яго. Яны павінны зафарбаваць каляровым алоўкам тую фізіаномію, якая адпавядае іх настрою.

Малюнак 1




Заданне на дом: Задачы №, 94 (г, д, е), 97, с.29.



- -

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Урок-гульня iconУрок -гульня
Натуральныя лікі”, стварыць умовы для вывучэння І адпрацоўкі ведаў І паняццяў; дзяленне з астачай, прыметы дзялімасці на 2, на 5,...

Урок-гульня iconАрганізацыйны Гульня "Дэкларацыя самакаштоўнасці"
Пазнаёміцца бліжэй нам дазволіць наступная гульня. Калі вы згаджаецеся з прыведзенымі мною словамі, то, калі ласка, прыўстаньце з...

Урок-гульня iconУрок-гульня па матэматыцы ў 3 класе
Абсталяванне: эсн “Школьный наставник”, знакі дзеянняў складання, аднімання, множання, дзялення, малюнкі Дзеда Мароза, падарункаў,...

Урок-гульня iconТэма Гульня "Разумнікі І разумніцы"
...

Урок-гульня iconЧым ёсьць ролевая гульня?
Перш чым перайсьці да разгляду такога фэномэну ў групе мэтадаў інтэнсіўнага навучаньня, як ролевая гульня, неабходна высьветліць,...

Урок-гульня iconУрок теми%
Ева Лисинан “Мускав кушак сене чапа кёлартём???” калав тёрёх ирттермелли урок план. (1-м ш урок)

Урок-гульня iconУрок второй. Новизна Урок третий. Привычное еще не лучшее
Урок восемнадцатый. Когда судьба вас прополощет, как грязное белье (Избавление от комплекса неудачника)

Урок-гульня iconН. Э. Мірзаян, настаўніца беларускай мовы І літаратуры дуа "Гімназія №1 г. Барысава" Урок-гульня па тэме "Лічэбнік"
Н. Э. Мірзаян, настаўніца беларускай мовы І літаратуры дуа “Гімназія №1 г. Барысава”

Урок-гульня iconУрок тринадцатый. Кооперация Урок четырнадцатый. Неудача Урок пятнадцатый. Терпимость Урок шестнадцатый. Золотое Правило думай и богатей мысль это рычаг Человек, который «придумал»
Урок настойчивости ценой в пять­десят центов Необыкновенная власть ребенка Все, что нужно, — это одна глубокая идея «Не­возможный»...

Урок-гульня iconГульня як спосаб актывізацыі пазанаваўчай дзейнасці навучэнцаў

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка