Тэма: С. Тараса ў "Еўфрасіння Полацкая" Мэта




НазваТэма: С. Тараса ў "Еўфрасіння Полацкая" Мэта
Дата канвертавання01.11.2012
Памер46.89 Kb.
ТыпДокументы
Тэма: С. Тарасаў “Еўфрасіння Полацкая”

Мэта: -садзейнічаць узнаўленню і пашырэнню ведаў вучняў пра беларускую асветніцу і святую Еўфрасінню Полацкую;

-стварыць умовы для разгледу і аналізу рэпрадукцый карцін беларускіх мастакоў з выявай Еўфрасінні Полацкай;

-прааналізаваць час і месца дзеяння ў творы. Засяродзіць увагу вучняў на вобразе ігуменні Еўфрасінні Полацкай;

- садзейнічаць выхаванню пачуцця патрыятызму і гонару за Радзіму і дзеячаў

Ход урока.

Арыенціравачна-матываваны этап

1.Арганізацыйны момант

2. Паўтарэнне вывучанага на мінулым уроку. Пытанні :

- Пра што мы распачалі гаворку на мінулым уроку?

- Пра якую гераічную гістарычную асобу мы вялі размову?

- Што вы пра яе памятаеце?

- Як ушаноўваецца асоба Рагнеды?

-Імёны якіх яшчэ вялікіх гістарычных дзеячаў старажытных часоў вы можаце ўзгадаць?

- Навошта нам памятаць гэтыя імёны?

2. Аперацыйна-вык анаўчы этап.

1. Сiлай духоўнай узвысiла Полацк высока,
Тым, хто iмкнуўся да кнiгi,
свяцiла, як зорка...
Мове, адзiнай дзяржаве
шчэ толькi злучацца -
свет нас прымаў як народ
па адной палачанцы.
Д. Бiчэль-Загнетава

2. Запісаць асацыятыўны радок на вобраз Еўфрасінні Полацкай

(запісаць у слупок).

Зачытванне слоў-асацыяцый (найбольш пашыраныя паняцці: храм, свяча, келля, кніга, Крыж, пяро)

Настаўнік адкрывае дошку, унутры якой размешчаны рэпрадукцыі карцін беларускіх мастакоў з вобразам Еўфрасінні: С.Лагуновіч-Чарапко “Еўфрасіння Полацкая”, А.Марачкін “Еўфрасіння Полацкая”,

рэпрадукцыі “Св. Прападобная Еўфрасіння”, іконы Св. Еўфрасінні Полацкай.

  1. З якімі рэчамі ў свядомасці мастакоў асацыіруецца Вобраз знакамітай Палачанкі? Асаблівая ўвага звяртаецца на адпаведнасць апісанага дзецьмі. У гэты час вучні папаўняюць свой асацыятыўны радок. Запіс адбываецца таксама ў слупок.

Фізкультхвілінка.

4. Паразважайце, чаму менавіта гэтыя прадметы? Адказы запісваюцца насупраць кожнай рэчы асацыятыўнага радка праз працяжнік

  1. Якія словы-азначэнні вы можаце падабраць да вобразаў з рэпрадукцый? Якой паўстае перад намі наша нябесная заступніца? Адказ на гэта пытанне вучні даюць пісьмова, запісваючы ў слупок (замілаванне, цвёрдасць, пяшчота, любоў, веліч)

  2. Чаму такой адлюстрава лі святую мастакі? (тлумачэнне запісваецца)

  1. Разгляд мастацкага твора С.Тарасава “Еўфрасіння Полацкая”

- Азначыць, якія рысы характару гераіні падае Сяргей Тарасаў у апавяданні. Заданне выконваецца па варыянтах: 1-ы варыянт—першы рад працуе з матэрыялам на старонцы 201; 2-гі варыянт—другі рад, працуе з матэрыялам на стар.202; адпаведна 3-ці варыянт—на стар. 203.

(атрыманыя рысы: чуласць, імкненне дапамагчы, бо дапамагае параненым, упэўненасць ужо ў такім маленькім узросце; клопат пра людзей, мудрая, разумная, дбала пра асвету, бо перапісвала кнігі і вучыла другіх грамаце;

працалюбівая, дабрадзейная, міралюбівая, славутая, паважаная.

Асноўныя рысы характару заносяцца ў сшытак.

3. Вынікова-рэфлексійны этап

1. Вучні ў сшытках дапісваюць у самым першым радку: вобраз Еўфрасінні Полацкай атаясамліваецца з (далей ідзе пералічэнне рэчаў і тлумачэнне, ужо запісанае вучнямі раней);

- далей дапісваецца: мастакі паказваць вобраз асветніцы (ідзе пералічэнне якасцей) і завяршае запісы рысы характару паказаныя пісьменнікам. Такім чынам, атрымліваецца характарыстыка Еўфрасінні Полацкай, складзеная самімі вучняімі на працягу ўрока

2. Наст,: Такім чынам, давайце азначым, які вобраз у нас атрымаўся ў ходзе урока?

Адзін з вучняў зачытвае характарыстыку вобраза Еўфрасінні Полацкай.

3. Прытча пра тое, як малітва і крыжык уратавалі дзяўчат ад смерці.

Я хацела б узгадаць прытчу, пра тое, як малітва і крыжык уратавалі ад смерці дзяўчат, якіх хацелі згубіць чэрці пад коламі поезда. Але задума не ўдалася. Дзяўчаты апынуліся паміж рэльсамі—цягнік іх не пашкодзіў. Тады аздін чорт пытае другога:

-Чаму ты не пашкодзіў дзяўчыну?

-Бо на ёй быў крыжык,-быў адказ.- А ты сам чаму не пашкодзіў сваю ахвяру?

-Мая перад выхадам памалілася.

А далей звярнуліся да трэцягя чорта:

- Твая не мела крыжыка і не малілася. Што ж перашкодзіла табе?

- Так,- Адказаў трэці,-яна не малілася, але за яе памалілася маці.

ЕўфрасінняПолацкая таксама малілася за свой народ. Невыпадкова яна з’яўляецца нябеснай апякункай нашай Радзімы. І хто ведае, магчыма, гэта яе намаганнямі мы праз 300год забароны змаглі зноў адрадзіць нашу мову і культуру. Памятайце гэта імя!

  1. Д.З.: стар 203, пытанні.

5. Вынікі урока


Урок у 6-ым класе па тэме


С. Тарасаў

Еўфрасіння Полацкая”


Настаўнік—Шышла С.В.


евфросиния полоцкая


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/b/bb/efrosinia_polotskaya.jpg

c:\documents and settings\ученик\local settings\temporary internet files\content.word\123.jpg

Святая Евфросиния Полоцкая – небесная покровительница Беларуси

Сьвятая Еўфрасіньня Полацкая – нябесная заступніца Беларусі


c:\documents and settings\ученик\local settings\temporary internet files\content.word\1111.jpg

Рэпрадукцыя іконы прп. Еўфрасінні ігуменні Полацкай апякункі прыхадскога сястрынства

Аляксей Марачкін «Еўфрасіння Полацкая» c:\documents and settings\ученик\local settings\temporary internet files\content.word\11.png

c:\documents and settings\ученик\local settings\temporary internet files\content.word\ефр.png

Дадаць дакумент у свой блог ці на сайт

Падобныя:

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconЕўфрасіння Полацкая (Ефрасіння Полацкая, Еўфрасіння Полацкая, Эўфрасіньня Полацкая, паганскае імя Прадслава, паміж 1101 І 1105-1173) дачка віцебскага князя
Еўфрасіння Полацкая (Ефрасіння Полацкая, Еўфрасіння Полацкая, Эўфрасіньня Полацкая, паганскае імя Прадслава, паміж 1101 І 1105-1173)...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconБеларуская мова. 6 Клас тэма: Нескланяльныя назоўнікі Мэта
Мэта: 1 Пазнаёміць вучняў з лексічнымі групамі нескланяльных назоўнікаў, асаблівасцямі ІХ ужывання ў маўленні

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма ўрока: Абагульненне І сістэматызацыя ведаў па тэме "Дзеяслоў" Мэта
...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта icon7 клас Тэма ўрока: "Seasonal Holidays" Адукацыйная мэта
Адукацыйная мэта: фарміраванне камунікатыўнай кампетэнцыі вучняў у рамках вызначанай тэмы

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма: абагульняльны ўрок "Агульная характарыстыка прыроды Беларусi". Мэта
Мэта: паказаць цесную ўзаемасувязь памiж прыродным асяроддзем роднага краю I яго адлюстраваннем у творчасцi беларускiх пiсьменнiкаў...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма. Знакі прыпынку ў складаных бяззучнікавых сказах. Мэта
Мэта. Пазнаёміцца І вывучыць правілы пастаноўкі працяжніка ў сказах; асэнсавана працаваць з матэрыялам падручніка; развіваць культуру...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма ўрока: кветка, якая лётае. Мэта ўрока
Мэта ўрока: навучыць перадаваць ў малюнку форму матылька па зададзенаму алгарытму з прымяненнем дапаможных ліній

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма: Старасць Мэта
Мэта: фармаваць калектыўныя адносіны; усталёўваць правілы працы ў групах; вучыць працаваць у групах, самастойна канструяваць свае...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма: Сладаны сказ. Праблемны ўрок у 5 "Д " класе. Токар І. А. Мэта
...

Тэма: С. Тараса ў \"Еўфрасіння Полацкая\" Мэта iconТэма: Паветра І яго ахова Мэта
Мэта: Сфарміраваць у вучняў уяўленне пра ўласцівасці паветра І яго значэнне для ўсяго жывога на Зямлі

Размесціце кнопку на сваім сайце:
be.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©be.convdocs.org 2012
звярнуцца да адміністрацыі
be.convdocs.org
Галоўная старонка